< sekcia Slovensko

Správa TANAP-u: Pohyb na zamrznutých plesách je nežiaduci

Na archívnej snímke príroda vo Vysokých Tatrách 15. decembra 2020. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Podľa platnej legislatívy je pohyb návštevníka po zamrznutom plese považovaný za pohyb mimo turisticky značený chodník.

Vysoké Tatry 14. januára (TASR) – Správa Tatranského národného parku (TANAP) upozorňuje návštevníkov Vysokých Tatier, že pohyb na zamrznutých plesách je nežiaduci. Informuje o tom na svojej webovej stránke.

„Prítomnosť človeka na zamrznutých plesách môže okrem nebezpečenstva prepadnutia sa pod ľad, spôsobiť negatívny zásah do týchto citlivých ekosystémov. Rovnako ako na turistických chodníkoch, aj na ľade ostávajú po neporiadnych návštevníkoch odpadky,“ uviedli zo Správy TANAP-u. Najčastejšie ide podľa nich o použité papierové vreckovky, ktoré sa následne v jarných mesiacoch po rozpustení ľadu dostávajú do vody. Taktiež sú to rôzne pozostatky chemikálií, ktoré sú v lyžiarskych voskoch a novým trendom sú už aj jednorazové rúška.

Podľa platnej legislatívy je pohyb návštevníka po zamrznutom plese považovaný za pohyb mimo turisticky značený chodník. Ako pripomenula Správa TANAP-u, len nedávno sa v poľskom Morskom oku preborilo desať turistov, ktorých bolo potrebné zachraňovať. „Tatranský národný park je prístupný pre všetkých, ktorí rešpektujú nastavené pravidlá, a ktoré zároveň nevylučujú možnosť naplno si vychutnať zimnú tatranskú prírodu,“ dodali zo Správy TANAP-u.