< sekcia Slovensko

Správne umývanie rúk vie zabrániť vzniku a šíreniu viacerých infekcií

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Pod tečúcou vodou treba ruky opláchnuť, aby boli čisté.

Bratislava 15. októbra (TASR) - Umývanie rúk správnym spôsobom môže zabrániť vzniku a šíreniu širokého spektra infekcií. Až 80 percent z nich sa totiž šíri práve dotykom. Dôležité je umyť si ruky po toalete, po príchode z exteriéru, ale aj po návšteve nemocnice. "Dbať na hygienu rúk by sme mali po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy, po manipulácii so zvieratami alebo ich krmivom, po vyčistení nosa, kašľaní či kýchaní a počas choroby," uviedla pri príležitosti Svetového dňa umývania rúk (15. 10.) námestníčka pre ošetrovateľstvo Nemocnice Agel Komárno Jana Ondrišová.

Vysvetlila, že cieľom umývania rúk je mechanické odstránenie ich viditeľného znečistenia, organických a anorganických nečistôt. V prvom rade treba navlhčiť ruky vodou, aplikovať umývaciu emulziu do dlane, rozotrieť na celé ruky a malým množstvo vody napeniť. Pod tečúcou vodou treba ruky opláchnuť, aby boli čisté. Ruky by sa nemali umývať dlhšie ako jednu minútu, potom ich utrieť dosucha jednorazovou papierovou utierkou, ktorou sa uzavrie vodovodná batéria. Následne je vhodné ošetriť ruky krémom.

Dodala, že ak nie je dostupná čistá tečúca voda a mydlo, treba použiť dezinfekčný prostriedok na alkoholovej báze. Procedúra dezinfikovania by mala trvať 20 až 30 sekúnd. "U zdravotníkov je dezinfekcia rúk alkoholovým roztokom lepšia na zníženie množstva baktérií a efektívnejšia na redukciu multirezistentných baktérií. Alkoholová dezinfekcia menej dráždi kožu ako časté umývanie rúk vodou a mydlom," uzavrela.