Quantcast
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 11.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 23. septembra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v piatok 23. septembra 2022 - 11.45 h.Bratislava - Všetky želania lekárskych odborov nie je možné uspokojiť naraz. Skonštatoval to premiér Eduard Heger. Šéf odborárov Peter Visolajský v auguste kritizoval, že sa viacero z ich požiadaviek nesplnilo a avizoval hromadné výpovede lekárov.
Na snímke v popredí premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) a v pozadí minister hospodárstva SR Karel Hirman počas tlačovej konferencie po rokovaní 104. schôdze vlády SR 21. septembra 2022 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin BaumannBratislava - Platy zdravotníkov by sa mohli zvýšiť. Vyplýva to z vládneho návrhu ktorý predpoludním posunula Národná rada do druhého čítania. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby.Bratislava - Plénum Národnej rady začalo dnešné rokovanie návrhom na zmenu Ústavy v súvislosti s voľbami prezidenta a eurovoľbami. Novelu predložil minister vnútra Roman Mikulec.Bratislava - Kompetencie štátu v stave energetickej núdze by sa mali posilniť. Ceny elektriny a plynu v situácii núdzového stavu má určovať vláda nariadením. Počíta s tým novela zákona o energetike, ktorú predpoludním plénum Národnej rady posunulo do druhého čítania.Bratislava - Opoziční poslanci Národnej rady pôsobiaci v ĽSNS vyzvali zvyšok opozície, aby sa spoločne pokúsili blokovať parlament od októbrovej schôdze. Predpoludním to povedal poslanec Martin Beluský.Ženeva - Vyšetrovatelia OSN dnes uviedli, že na Ukrajine boli spáchané vojnové zločiny. Na ich zozname sú ruské ostreľovanie civilných oblastí, niekoľko popráv, mučenie a sexuálne násilie.
Vrecia s exhumovanými telami sú uložené vedľa seba v ukrajinskom meste Izium, ktoré ukrajinské sily nedávno oslobodili spod ruskej okupácie v piatok 16. septembra 2022.
Foto: TASR/APBerlín - Nemecká automobilka Volkswagen by mohla presunúť výrobu z domáceho trhu aj z krajín východnej Európy, ak by súčasný nedostatok plynu pokračoval aj po najbližšej zime. To ukazuje, do akej miery energetická kríza vyvolaná inváziou Ruska na Ukrajinu môže zasiahnuť do európskeho priemyslu.Brusel - Trinásť zo 17 členských krajín EÚ, ktoré vlastnia zásobníky plynu, už prekročilo ciele stanovené Európskou komisiou na ich naplnenosť na 80 percent pred nadchádzajúcou zimou. Štyri krajiny, Rakúsko, Maďarsko, Bulharsko a Lotyšsko, tento cieľ zatiaľ nedosiahli.Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval včera večer Rusov, aby odolali čiastočnej mobilizácii vyhlásenej ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorá už vyvolala protesty aj odchody mužov v brannom veku z Ruska.Vilnius - Estónska premiérka Kaja Kallasová dopoludnia upozornila obyvateľov Estónska pred možnými výpadkami elektriny v prípade, ak Rusko odpojí pobaltské štáty od spoločnej elektrickej siete. Zároveň oznámila cvičenie pripravenosti estónskej obrany.Bratislava - Meteorológovia varujú pred zajtrajším prízemným mrazom vo vegetačnom období. Výstrahy prvého stupňa vydali pre väčšinu Slovenska, s výnimkou niektorých okresov Bratislavského, Trnavského a Košického kraja.Bratislava - Prostredníctvom vykonaných 1136 RT-PCR testov odhalili včera na Slovensku 383 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli dve obete.Bratislava - Hraničnými priechodmi prešlo včera na Slovensko 2704 ľudí z Ukrajiny. O dočasné útočisko požiadalo 136 žiadateľov.Bratislava - Žiaci slovenských základných škôl trávia na telesnej výchove najmenej času z vyučovania spomedzi krajín V4. Na druhom stupni sa v rámci povinných predmetov venujú telesnej výchove 6,8 percenta času, ich rovesníci v Maďarsku strávia pohybom 16,9 percenta času z povinného vyučovania.Soul - Americká lietadlová loď USS Ronald Reagan dnes priplávala do Južnej Kórey pred plánovaným spoločným vojenským cvičením. Cieľom je odradiť Severnú Kóreu od jadrových hrozieb.Moskva - V štyroch regiónoch, ktoré na Ukrajine okupujú ruské sily, sa ráno začali referendá o ich pripojení k Rusku, informuje agentúra AFP. Prebiehať budú päť dní až do budúceho utorka.
Vojenské vozidlo prechádza okolo bilbordu s nápisom "S Ruskom navždy, 27. september" pred referendom o pripojení Luhanskej samozvanej republike na východe Ukrajiny k Rusku vo štvrtok 22. septembra 2022.
Foto: TASR/APPraha - V Českej republike sa dnes začnú komunálne a senátne voľby. Volebné miestnosti sa v prvý deň volieb, otvoria popoludní. Okrem nových obecných zastupiteľstiev bude časť republiky voliť aj tretinu hornej komory parlamentu.Bratislava - Vo veku 90 rokov zomrel včera spisovateľ, prekladateľ a novinár Ladislav Švihran.New York - Vo veku 96 rokov zomrel včera bývalý americký diplomat, investičný bankár, zberateľ moderného umenia a otec amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena Donald Blinken.