Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 11.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 19. septembra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v utorok 19. septembra 2023 - 11.45 h.New York - Odstránenie chudoby, znižovanie nerovností, či podpora spravodlivého a ekologického hospodárenia nie sú len diskusné témy, ale najmä konkrétne ciele, ktoré sa Slovenská republika zaviazala naplniť do roku 2030. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá včera vystúpila s prejavom na Summite trvalo udržateľného rozvoja v New Yorku.

- Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Wlachovský víta nový impulz pre mierový proces na Blízkom východe. Povedal to na podujatí "Úsilie Dňa mieru: Obnovené úsilie o mier na Blízkom východe" v New Yorku.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová hovorí na summite trvalo udržateľného rozvoja, ktorý je jednou z najdôležitejších udalostí začiatku tohtoročného zasadnutia Valného zhromaždenia OSN 18. septembra 2023 v New Yorku.
Foto: TASR/AP


Bratislava - Pestovatelia pšenice dostanú mimoriadnu podporu kompenzujúcu dovoz obilia a olejnatých semien z Ukrajiny vo výške 15,7 milióna eur. Na brífingu to oznámil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš a generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss.Bratislava - Pri predražených obranných technológiách pre Vojenské spravodajstvo došlo v rokoch 2013 až 2020 k spôsobeniu škody vo výške najmenej 74 miliónov eur. Na tlačovej konferencii, venujúcej sa prípadu možného rozkrádania financií vo vojenskom spravodajstve, to uviedol prezident Policajného zboru Štefan Hamran.Bratislava - V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ a OECD zaostáva Slovensko v regulačnom a správnom prostredí či konkurencieschopnosti. Konštatuje to správa o stave verejnej správy za rok 2022, ktorú zverejnilo Ministerstvo vnútra.Bratislava - Štatistický úrad informoval, že medziročná inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa európskej harmonizovanej metodiky dosiahla v auguste 2023 prvýkrát po 16 mesiacoch jednocifernú hodnotu 9,6 %.Luxemburg - Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa v auguste mierne spomalilo na 5,2 % z 5,3 % v júli. TASR o tom informuje na základe spresnených údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

Moskva - Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov a čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa zhodli včera v Moskve na tom, že konflikt na Ukrajine musí byť riešený za účasti Ruska. Rokovali aj o krokoch USA voči Číne a Rusku.New York/Tokio - Skupina hospodársky silných krajín G7 vyzvala Čínu, aby naliehala na Rusko, aby zastavilo svoju agresívnu vojnu a okamžite, úplne a bezpodmienečne stiahlo svoje jednotky z Ukrajiny.New York - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera, po príchode do New Yorku, kde pricestoval na Valné zhromaždenie OSN navrhol, aby členovia Organizácie Spojených národov porozmýšľali, či Rusko stále patrí do štruktúr OSN.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára zraneným ukrajinským vojakom počas návštevy v univerzitnej nemocnici Staten Island v New Yorku v pondelok 18. septembra 2023.
Foto: TASR/AP


Ramstein - Americký minister obrany Lloyd Austin ocenil pokrok Ukrajiny v jej protiofenzíve proti Rusku a uviedol, že Kyjev čoskoro dostane americké tanky Abrams M1.Kyjev - Ukrajina dnes oznámila, že nákladná loď s naloženým ukrajinským obilím opustila čiernomorský prístav Čornomorsk napriek vyhrážaniu Ruska, že za možný vojenský terč bude pokladať aj civilné plavidlá.New York - Prezident USA Joe Biden, ktorý zbiera peniaze na kampaň za znovuzvolenie, uznal obavy ľudí zo svojho veku. 80-ročný Biden vysvetlil, že o prezidentský úrad sa znovu uchádza preto, lebo demokracia v USA je stále v ohrození.Jakarta - Armády Združenia krajín juhovýchodnej Ázie začali dnes v Indonézii svoje prvé spoločné cvičenie.Soul/Pchjongjang - Severná Kórea oznámila, že vodca krajiny Kim Čong-un sa vrátil do vlasti z cesty do Ruska, počas ktorej prehĺbil vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.Naí Dillí - India dnes prikázala vysokopostavenému kanadskému diplomatovi, aby opustil krajinu. Ottawa niekoľko hodín predtým vyhostila indického diplomata pre možnú účasť indickej vlády na vražde sikhského aktivistu v Kanade. Indické ministerstvo zahraničných vecí označilo tieto obvinenia za "absurdné a motivované".Porto - Slovenský futbalista Róbert Boženík je s piatimi gólmi najlepší strelec najvyššej portugalskej súťaže. Ďalšie dva presné zásahy k trom doterajším pridal vo včerajšom zápase 5. kola, v ktorom prispel k víťazstvu Boavisty nad Chavesom 4:1.