Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 11.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 21. septembra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR vo štvrtok 21. septembra 2023 - 11.45 h.Bratislava - Voľby do Národnej rady by v septembri vyhrala strana Smer-SD so ziskom 20,3 percenta hlasov. Nasleduje Progresívne Slovensko (PS) so 17,2 a Hlas-SD so 13,1 percentami. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre denník Pravda. Do parlamentu by sa dostali aj hnutie Republika (8,6 percenta), Koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia (8,2 percenta), SaS (6,1 percenta), SNS (5,6 percenta) a KDH (5,3 percenta).

- Najlepší program do nadchádzajúcich parlamentných volieb v oblasti verejných financií majú SaS (7 bodov z 10), Progresívne Slovensko (6 bodov) a KDH (5 bodov). Vyplýva to z aktuálneho hodnotenia programov Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

- Demokrati vyzvali Progresívne Slovensko, SaS a KDH, aby vylúčili z povolebnej spolupráce Hlas-SD. Apelujú, aby spoločne mobilizovali nerozhodnutých voličov a pokúsili sa dať nádej na vznik dobrej demokratickej vlády.New York Klimatická zmena spôsobená závislosťou ľudstva od fosílnych palív otvorila brány do pekla. Vyhlásil včera v prejave na úvod klimatického summitu Organizácie Spojených národov v New Yorku Generálny tajomník OSN António Guterres. Narážal na "hrozné horúčavy" a "bezprecedentné požiare" zhoršované emisiami skleníkových plynov.

- Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila včera v New Yorku aj na Summite klimatických ambícií. Vo svojom prejave prezentovala kroky na ochranu klímy a znižovanie emisií, ktoré už teraz Slovensko podniká.

- Prezidentka Čaputová si v New Yorku spolu s českým prezidentom Petrom Pavlom pripomenuli 30 rokov samostatnosti Slovenska a Českej republiky a tiež 30 rokov členstva oboch krajín v OSN.

- Máme kolektívnu povinnosť urobiť všetky možné kroky, aby sme zabránili Rusku držať svet ako rukojemníka jeho imperialistických chúťok. Uviedol to včera minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský, ktorý vystúpil na otvorenej debate Bezpečnostnej rady OSN.

- Ak by Rusko pomohlo Severnej Kórei vylepšiť jej zbrojné programy výmenou za pomoc vo vojne na Ukrajine, Soul by to považoval za priamu provokáciu, ktorá by si vyslúžila reakciu. Uviedol to juhokórejský prezident Jun Sok-jol na 78. Valnom zhromaždení OSN.

- Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj získali ocenenie Global Citizen Award. Udeľuje ho Atlantická rada za prínos v oblasti medzinárodnej spolupráce. Ocenenie si prevzali počas zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

- Aktuálnu roztržku medzi Poľskom a Ukrajinou je potrebné vnímať ako nedorozumenie a brať ju s odstupom. Zhodli sa na tom slovenská prezidentka Čaputová a český prezident Pavel.Trebišov - Jeden človek prišiel o život po tom, ako ráno došlo k zasypaniu rekonštruovaných pivničných priestorov vo vinárstve vo Veľkej Bare v okrese Trebišov. Zasypaní boli celkovo štyria ľudia.

Snímka z miesta nešťastia.
Foto: FB Polícia Slovenskej republiky


Budapešť - Výbuch, ku ktorému došlo včera večer počas policajnej operácie v severomaďarskom meste Ostrihom, spáchal muž, na ktorého bol vydaný zatykač. Pri explózii plynu v rodinnom dome okrem páchateľa zomrel policajt, zranilo sa celkom 11 policajtov a hasičov, z nich štyria ťažko.Kyjev - Najmenej dvaja ľudia prišli o život a ďalších 21 utrpelo zranenia pri ruských útokoch, ktoré v noci na dnes zasiahli najmenej šesť ukrajinských miest.Washington - Hunter Biden, syn úradujúceho amerického prezidenta Joea Bidena, sa musí 3. októbra osobne dostaviť na pojednávanie na federálnom súde v americkom štáte Delaware, aby čelil obvineniam z nezákonného nákupu a držby zbraní. Proces s ním bude vôbec prvým, v ktorom bude súdne stíhaný potomok úradujúceho prezidenta USA.New York - Newyorské úrady oznámili vrátenie siedmich umeleckých diel ukradnutých nacistickým režimom rodine rakúsko-židovského kabaretného umelca, skladateľa, herca a režiséra Fritza Grünbauma, ktorý prišiel o život počas holokaustu. Ide o kresby rakúskeho expresionistického umelca Egona Schieleho v hodnote vyše deväť miliónov dolárov.
Umelecké diela rakúskeho expresionistického umelca Egona Schieleho sú vystavené na manhattanskej prokuratúre v stredu 20. septembra 2023 počas slávnostného odovzdania diel dedičom Fritza GrĂĽnbauma, známeho kabaretiéra, ktorý bol zatknutý v roku 1938 a neskôr zomrel v koncentračnom tábore Dachau.
Foto: TASR/AP