Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 17.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Svet/Bratislava 25. septembra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 25. septembra 2023 - 17.45 h.


Bratislava - Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach už beží na 100 percent menovitého výkonu. Po približne roku od zavezenia prvej palivovej kazety do reaktora zvýšili Slovenské elektrárne jeho výkon na nominálnu hodnotu 471 megawattov.


Bratislava - Predseda vlády Ľudovít Ódor informoval, že Slovensko podáva už tretiu žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, tentoraz vo výške 815 miliónov eur.

Na archívnej snímke dočasne poverený predseda vlády odborníkov Ľudovít Ódor.
Foto: TASR - Martin Baumann


Bratislava - Slovensko prišlo kvôli exministrovi hospodárstva a predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi o historicky najväčšiu zahraničnú investíciu zo strany čínskej firmy Catl. Vyhlásil to líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič s tým, že Richard Sulík firme neposlal investičnú ponuku. Dopustil sa tak podľa neho sabotáže a záškodníctva.


Bratislava - Informácie z mobilných telefónov, ktoré v minulosti polícia zaistila finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, sa preverujú v trestných konaniach a operatívnom preverovaní. Došlo aj k začatiu trestného stíhania pre podozrenie z podvodu vo výške približne 460 miliónov eur. Polícia zároveň ozrejmila, že preverovala aj údajné korupčné správanie lídra SaS Richarda Sulíka. Poukázala však na to, že trestné stíhanie sa nezačalo, keďže Igor Matovič spoluprácu s políciou odmietol.


Bratislava - Európska únia zobrala do úvahy pripomienky Slovenska a siedmich ďalších štátov v rámci nariadenia Euro 7. Presadilo sa, aby sa ľahké úžitkové vozidlá mohli registrovať 42 mesiacov a ťažké úžitkové vozidlá 60 mesiacov od začiatku uplatňovania nariadenia, ak nebudú plniť normu Euro 7.


Bratislava - Reforma Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov je v záujme Slovenska a preto ju budeme podporovať. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský.


Prešov - Národná diaľničná spoločnosť slávnostne odovzdala motoristom do užívania nový úsek R4 Prešov, severný obchvat - I. etapa. Zároveň sa uskutočnilo poklepanie základného kameňa výstavby úseku R4 - Prešov - severný obchvat, II. etapa s tunelom Okruhliak, ktorý má byť dokončený v roku 2027.


Bratislava - Bývalý prezident Ivan Gašparovič a ďalšie osobnosti vyzvali seniorov na účasť v sobotných predčasných parlamentných voľbách. Ako zdôvodnili, majú pocit, že slovenskí seniori sa pred voľbami ešte viac dostávajú na okraj spoločnosti. Nesúhlasia s tým, že ako starší nemajú čo rozhodovať o smerovaní Slovenska.


Praha - Nemecká polícia bude môcť v spolupráci s českými policajtmi vykonávať dohľad nad migračnou situáciou už na českej strane hranice. Česká a nemecká polícia budú spolupracovať aj na akciách proti prevádzačom.


Praha - Česká Bezpečnostná informačná služba odhalila ruského agenta, ktorý v Českej republike zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti.


Kyjev - Prvá várka amerických tankov Abrams dorazila na Ukrajinu, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.


Budapešť - Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán.
Foto: TASR/Martin Baumann


Moskva/Haag - Rusko zaradilo predsedu Medzinárodného trestného súdu v Haagu, poľského sudcu Piotra Hofmaňského, na zoznam hľadaných osôb.


Jerevan - Tisíce etnických Arménov opustili oblasť Náhorného Karabachu a odišli do Arménska po tom, ako kontrolu nad oblasťou prebral Azerbajdžan. Doteraz bolo v Arménsku zaregistrovaných 2906 utečencov.


Brusel - Európska komisia oznámila, že investuje 90 miliónov eur do 17 nových výskumných projektov, ktoré prispejú k misii Európska únia "Dohoda o pôde pre Európu". Do troch projektov je zapojené aj Slovensko.


Osijek - Slovenskí reprezentanti v športovej streľbe Zuzana Rehák-Štefečeková a Erik Varga získali striebro v miešanej súťaži v trape na majstrovstvách Európy v brokových zbraniach. Vo finále v Osijeku podľahli talianskej dvojici Jessica Rossiová a Massimo Fabbrizi 5:6 po rozstrele.