Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 17.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 27. septembra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v stredu 27. septembra 2023 - 17.45 h.

Bratislava - Voľby do Národnej rady SR by v septembri vyhral Smer-SD so ziskom 19,8 percenta hlasov. Nasledujú hnutie Progresívne Slovensko s 19,3 percenta a Hlas-SD s 11,9 percenta. Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie Republika s ôsmimi percentami. Postúpili by aj KDH (7,7 percenta) a SaS (7,4 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Median pre RTVS.

Bratislava - Voľby do Národnej rady SR by v septembri vyhralo Progresívne Slovensko so ziskom 18 percent hlasov. Nasleduje Smer-SD so 17,7 percenta a Hlas-SD s 15 percentami hlasov. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia (9,4 percenta), SaS (7,3 percenta), KDH (6,1 percenta), SNS (6 percent), Republika (5,4 percenta) a Sme rodina (5,1 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre JOJ24.

Bratislava - Vláda Ľudovíta Ódora je pripravená riadiť krajinu dovtedy, kým na základe výsledkov volieb nevznikne stabilná vláda. Šéf súčasného kabinetu to uviedol v súvislosti s možným povolebným patom. V súvislosti so sobotňajšími parlamentnými voľbami bude mať dnes večer príhovor v RTVS.

Bratislava - Ak bude Slovensko pokračovať v aktuálnom tempe čerpania eurofondov z predchádzajúceho programového obdobia, riziko ich nevyčerpania bude približne na úrovni 100 miliónov eur. Avizoval to dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor. Pri nástupe vlády pod jeho vedením bolo toto riziko odhadované na 800 miliónov eur.

- Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila vládu Ľudovíta Ódora v súvislosti s čerpaním eurofondov a treťou žiadosťou o platbu z plánu obnovy. Členom kabinetu a ich predchodcom poďakovala za to, že príležitosti, ktoré Slovensku dáva EÚ, sa využili zmysluplne a so cťou.

Bratislava - Nikto v súčasnosti neuvažuje nad uzavretím hraníc, či už medzi Slovenskom a Poľskom alebo medzi Nemeckom a Českou republikou. Povedal to premiér Ľudovít Ódor.

Bratislava - Vláda schválila plán opatrení k možným úsporám v zdravotníctve, s ktorými počíta revízia výdavkov. Do roku 2030 možno podľa nej ušetriť 426 miliónov eur z verejného zdravotného poistenia. Implementačný plán namietali viaceré zdravotnícke organizácie, celkové úspory nepovažujú za reálne. Plnenie niektorých opatrení chcelo posunúť aj ministerstvo zdravotníctva.

Bratislava - Viac ako 54.000 voličov dosiaľ hlasovalo poštou zo zahraničia. Spolu o voľbu poštou požiadalo takmer 73.000 občanov. Približne 26 percent zaregistrovaných ešte neodvolilo.

Bratislava - Volič môže v parlamentných voľbách vložiť do obálky hlasovací lístok bez úprav. Môže tiež zakrúžkovať preferovaných kandidátov z listiny danej strany. Najviac však môže odovzdať štyri preferenčné krúžky.

Bratislava - Včelári majú v rámci aktuálnej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na tento rok vyčlenené 2 milióny eur, ktoré vypláca Pôdohospodárska platobná agentúra do 15. októbra. Uviedol to odbor komunikácie agrorezortu v reakcii na kritiku politikov, že včelári nedostanú v roku 2023 žiadne dotácie.

Bratislava - Vyše 8000 dávok najnovšej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa takmer minulo, termíny na očkovanie preto presunuli. Podľa ministra zdravotníctva Michala Palkoviča budú nové termíny zaradené začiatkom októbra po dovezení ďalších dávok na Slovensko.

Bratislava - Zdravotné poisťovne naďalej schvaľujú aj úhradu liekov na výnimku. Tvrdenie niektorých politikov o uzatvorení udeľovania výnimiek poisťovňami odmietli.

Bratislava - Všetci obvinení z policajnej akcie Vírus podali sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia.

Praha - Česká vláda schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35. Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029.

Kyjev - Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

Moskva — Ukrajina vykonala minulotýždňový útok na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole na anektovanom ukrajinskom polostrove Krym v úzkej koordinácii s tajnými službami Spojených štátov a Veľkej Británie. Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Baku - Azerbajdžan oznámil, že zatkol bývalého separatistického lídra regiónu Náhorný Karabach Rubena Vardanjana pri pokuse prejsť do Arménska.

Ning-po - Slovenská tenistka Viktória Hrunčáková spolu s Holanďankou Arantxou Rusovou postúpili do semifinále štvorhry na turnaji WTA v čínskom meste Ning-po.