Quantcast
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 17.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 9. augusta (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v utorok 9. augusta 2022 - 17.45 h.Moskva - Dodávky ruskej ropy južnou vetvou ropovodu Družba cez územie Ukrajiny do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky boli 4. augusta zastavené. Uviedol to ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť s tým, že k zastaveniu toku ropy došlo v dôsledku sankcií, ktoré neumožnili spracovanie platieb za tranzit.Bratislava - Ruská ropa na Slovensko v súčasnosti neprichádza. Potvrdil to prepravca Transpetrol, podľa ktorého je dôvodom pozastavenie prepravy ropovodom Družba ukrajinskou spoločnosťou UkrTransNafta. Ruskej spoločnosti Transnefť bola bankou vrátená platba za prepravu ropy ukrajinským územím.New York - Ceny ropy sa vrátili k rastu, pričom cena Brentu sa priblížila k hranici 98 USD za barel. Trhy zareagovali na najnovšie informácie o čiastočnom zastavení prepravy ruskej ropy cez územie Ukrajiny.Bratislava - Rokovania k zvyšovaniu platov zdravotníkov budú na Úrade vlády pokračovať v pondelok. Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier ich zástupcovia na dnešnom stretnutí nedostali. Oznámil to šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Na snímke predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský počas tlačovej konferencie pred rokovaním zdravotníkov s premiérom SR Eduardom Hegerom 9. augusta 2022 v Bratislave.
Foto: TASR - Jakub Kotian


Bratislava - Ministerstvo hospodárstva vníma aktuálnu situáciu v súvislosti s nedostatkom palivového dreva a aktuálne prebiehajú rokovania medzi dotknutými rezortmi. Rezort teplárom pripomenul, že ich prvoradou úlohou je zabezpečiť palivo na nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu.Brusel - Plán EÚ na zníženie spotreby plynu v celom bloku o 15 % v snahe vyrovnať sa s redukciou jeho dodávok a s krízou cien energií v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine vstúpil dnes do platnosti.Vatikán - Pápež František sa osobne zúčastní na poslednej rozlúčke so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom a bude viesť záverečný rozlúčkový obrad. Napoludnie to uviedla Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Na snímke zľava kardinál Jozef Tomko a Svätý Otec František sa zdravia počas stretnutia s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach, foto z archívu.
Foto: TASR - Roman Hanc


Moskva - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval západných lídrov, aby ruským občanom zakázali cestovať na svoje územie v rámci trestu za vojenský útok na Ukrajinu. Uviedol to v rozhovore pre americký denník The Washington Post. Kremeľ označil takýto nápad za nerozumný.Moskva - Najmenej päť osôb vrátane jedného dieťaťa sa zranilo pri dnešných výbuchoch na ruskej leteckej základni Fedorivka na anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Informuje agentúra AP.Kyjev - Rusko má na okupovaných územiach na juhovýchode Ukrajine čoraz väčšie problémy s partizánskymi jednotkami vernými Kyjevu. Ich členovia zabíjajú dosadených promoskovských predstaviteľov, vyhadzujú do vzduchu mosty a vlaky a pomáhajú ukrajinskej armáde identifikovať kľúčové ciele. Uviedla agentúra AP.Moskva - Ruské aerolínie, vrátane štátneho Aeroflotu, rozoberajú lietadlá, aby si zabezpečili náhradné dielce. Pre západné sankcie ich totiž nemôžu kúpiť v zahraničí. Píše agentúra Reuters.Bratislava - Stavebné práce na výstavbe električkovej trate v bratislavskej Petržalke v úseku od Jungmannovej po Janíkov dvor by sa mali po niekoľkomesačnom útlme čoskoro opäť rozbehnúť. Mesto Bratislava totiž podpísalo s konzorciom, ktoré trať stavia, dodatok k zmluve o dielo, ktorý reflektuje na rozsiahle zdražovanie cien energií a stavebných materiálov.Bratislava - Slovenskí hasiči budú pomáhať s hasením Národného parku České Švajčiarsko maximálne do piatku. Informoval Hasičský a záchranný zbor. Dnes sa má uskutočniť posledné striedanie hasičov.Bratislava - Polícia vzniesla obvinenie páchateľom júlového lúpežného prepadnutia banky v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Po mužoch stále pátra. Obvineniu z obzvlášť závažného zločinu lúpeže spáchaného formou spolupáchateľstva čelia dvaja muži, 31-ročný Maroš F. z okresu Bardejov a 30-ročný Maroš B. z okresu Trenčín.Berlín - Nemeckí vyšetrovatelia údajne preverovali aj elektronickú poštu spolkového kancelára Olafa Scholza v spojitosti s daňovým škandálom, pri ktorom nemecká vláda prišla o miliardy eur.Sydney - Slovenský futbalista Róbert Mak bude pokračovať v kariére v Austrálii po tom, ako dnes podpísal dvojročný kontrakt s FC Sydney. Tridsaťjedenročný krídelník naposledy pôsobil vo Ferencvárosi Budapešť.Paríž - Americká tenistka Serena Williamsová popoludní oznámila, že po tohtoročnom US Open sa odkloní od tenisu, a naznačila tak blížiaci sa koniec kariéry.


Na archívnej snímke z 10. septembra 2019 Serena Williamsová a jej dcéra Alexis Olympia Ohanianová po prehliadke jej módnej kolekcie v rámci Týždna módy v New Yorku.
Foto: TASR/AP