Quantcast
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 17.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 10. augusta - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v stredu 10. augusta 2022 - 17.45 h.Bratislava - Problém, ktorý vznikol pri platbe za transport ropy na Slovensko, bol odstránený a už v tomto momente pokračujú dodávky ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba na Slovensko.

"Za prerušením dodávky ropy netreba hľadať politiku. Situácia vznikla administratívnou chybou mimo Ukrajiny a Ruska a k uvedenej chybe došlo pre nesprávne vyhodnotenie platby ako porušenie sankcií," povedal šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k preprave ropy ropovodom Družba v Bratislave v stredu 10. augusta 2022.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Bratislava - SaS počíta s každou alternatívou riešenia koaličnej krízy. Najpravdepodobnejšia je podľa slov lídra liberálov Richarda Sulíka demisia ministrov zo SaS na konci augusta. Predpokladá, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) z vlády neodíde a požiadavky SaS sa nenaplnia.Bratislava - Premiér Eduard Heger sa plánuje v najbližších dňoch stretnúť s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským k viacerým otázkam týkajúcich sa fungovania rezortu zdravotníctva. Pre TASR to uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.Bratislava - Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí aktuálne v jedenástich obciach. Ide o obce Volica, Drňa, Chrámec, Pača, Dlhé Stráže, Banská Štiavnica, Baldovce, Zubák, Sútor, Rudňany a Slatvina.Turňa nad Bodvou - Extrémne sucho počas leta a citeľný nedostatok zrážok od jesene minulého roka sa podpisujú pod úrody poľnohospodárskych plodín. Poľnohospodári budú mať i menej krmiva pre hospodárske zvieratá, ktoré chovajú, a dramatická situácia v živočíšnej výrobe pre sucho podľa nich ešte príde. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.Bratislava - Europoslankyňa a bývalá predstaviteľka strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová nevylúčila vstup do prípadného nového politického projektu.Bratislava – Dvakrát odložený návrh na zdanenie spracovania ruskej ropy nemusí prejsť ani na septembrovej schôdzi parlamentu. O návrhu z dielne ministra financií Igora Matoviča so stranou SaS, ktorá návrh vetovala, zatiaľ nikto nerokoval. Informoval o tom predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý podporu návrhu podmienil znížením iných daní.Berlín - Šéfovia diplomacií krajín zoskupenia G7 odsúdili ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvali Moskvu, aby Kyjevu okamžite odovzdala plnú kontrolu nad týmto zariadením. TASR prevzala správu z agentúry AFP.Kyjev/Moskva - Včerajšie výbuchy na ruskej leteckej základni Novofedorivka na Kryme spôsobili ukrajinské špeciálne jednotky. Píše o tom TASR na základe informácií, ktoré zverejnil americký denník The Washington Post a britská spravodajská stanica Sky News.

Saky - Dym stúpa po výbuchoch v ruskej leteckej základni Novofedorivka na Rusmi anektovanom ukrajinskom polostrove Krym 9. augusta 2022. Ruské ministerstvo obrany zdôraznilo, že výbuchy neboli spôsobené ostreľovaním. Ukrajinské orgány sa k incidentu na Kryme bezprostredne nevyjadrili. FOTO TASR/AP
Foto: TASR - AP


Amsterdam - Európska agentúra pre lieky oznámila, že plánuje na jeseň schváliť vakcínu proti covidu od spoločností Pfizer/BioNTech. Nová vakcína je prispôsobená na dva subvarianty koronavírusového variantu omikron.Bratislava – Na stabilizáciu personálu a odvrátenie zhoršujúcej sa situácie v zdravotníctve nebude stačiť riešenie platov lekárov. Nevyhnutné sú systémové zmeny v celom rezorte. Uviedla to Slovenská lekárska komora.Bratislava/Košice - Miesto posledného odpočinku kardinála Jozefa Tomka bude neskôr verejne prístupné pre veriacich. Po rozlúčke v Ríme a Bratislave pochovajú kardinála v krypte pod hlavným oltárom v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach v utorok 16. augusta.Peking – Čínska armáda oznámila, že "úspešne dokončila rôzne úlohy" v okolí Taiwanu, kde pred týždňom spustila rozsiahle vojenské cvičenia. V oblasti však bude vykonávať pravidelné hliadky.Moskva - Ruské orgány zadržali novinárku Marinu Ovsiannikovovú a začali proti nej trestné stíhanie. Agentúre AFP to povedal právnik Dmitrij Zachvatov. Polícia predtým vykonala raziu v Ovsiannikovovej byte pre údajné poškodzovanie povesti ruskej armády.Washington - Bývalý americký prezident Donald Trump vyhlásil, že FBI mu bráni vstúpiť do jeho vily na Floride, v ktorom agenti v pondelok vykonali domovú prehliadku.

Na snímke bývalý prezident USA Donald Trump zdvíha ruku počas odchodu z Trump Tower 10. augusta 2022 v New Yorku. Bývalý americký prezident v stredu vyhlásil, že Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) mu bráni vstúpiť do jeho vily na Floride, v ktorom agenti v pondelok vykonali domovú prehliadku.
Foto: TASR/AP


Riga – Spojené štáty budú robiť viac vojenských cvičení s pobaltskými krajinami a chcú im poskytovať intenzívnejší výcvik, uviedol americký minister obrany Lloyd Austin.Bratislava – Ministerstvo vnútra zaregistrovalo novú Stranu obcí a miest – SOM Slovensko.Toronto - Bývalému švédskemu hokejistovi Börjemu Salmingovi lekári diagnostikovali amyotrofickú laterálnu sklerózu.