Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. september 2023Meniny má Edita
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 17.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 8. júna (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR vo štvrtok 8. júna 2023 - 17.45 h.Bratislava - Slovensko a Nemecko uzavreli darovaciu zmluvu na dva systémy protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu Mantis. Prvý zo systémov dodajú v rozsahu niekoľkých týždňov. Systémy posilnia ochranu slovenskej hranice s Ukrajinou.Bratislava - Poslanci Národnej rady za OĽANO a SaS nepodporia mimoriadnu schôdzu, ktorú inicioval Smer-SD. Poslanci Hlasu-SD sa na schôdzi plánujú zúčastniť a podporiť ju. Sme rodina ešte bude o svojom postoji diskutovať. Smer-SD chce rokovať o téme prípadného neoprávneného ovplyvňovania parlamentných volieb. Mimoriadna schôdza má byť zvolaná na budúcu stredu.Bratislava - Hlas-SD vyzval ministra vnútra Ivana Šimka, aby nemenil kurz zahraničnej politiky Slovenska, a to ani v otázke nelegálnej migrácie. Ako člen vlády odborníkov nemá politický mandát ani dôveru parlamentu. Povedal to líder Hlasu-SD Peter Pellegrini v súvislosti s dnešným rokovaním ministrov vnútra členských štátov EÚ o nových migračných podmienkach.Zvolen - Pozíciu prezidenta Únie miest Slovenska obhájil Richard Rybníček. Viceprezidentmi únie zostali primátor Bratislavy Matúš Vallo, primátor Trnavy Peter Bročka, primátor Košíc Jaroslav Polaček a ďalší primátori niektorých slovenských miest.

Na snímke Richard Rybníček.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa


Bratislava - Po rokoch stagnácie až úpadku potrebuje Slovensko opäť začať dobiehať Európsku úniu, a to najmä v životnej úrovni ľudí. Vyhlásil to predseda SaS Richard Sulík pri predstavovaní Rady pre dobiehanie EÚ.Bratislava - Béla Bugár opätovne vstupuje do strany Most-Híd. Chce jej pomôcť svojimi skúsenosťami aj v regiónoch. Nemá však namierené do vedenia strany a kandidovať vo voľbách nebude.Bratislava - Vodič Dušan D. z vlaňajšej tragickej dopravnej nehody na bratislavskej zastávke mestskej hromadnej dopravy Zochova dostal 15-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Popoludní o tom rozhodol Mestský súd Bratislava I. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Na snímke Dušan D. prichádza na súdne pojednávanie 8. júna 2023 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann


Banská BystricaProkurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhuje uznať bývalého šéfa SNS a exprimátora Žiliny Jána S. vinným a uložiť mu trest odňatia slobody za obidva žalované skutky. Za každý v trvaní päť rokov. Rozsudok vyhlási samosudca súdu zajtra o 13.30 h.Bratislava - Ďalšie zvýšenie ziskov zdravotných poisťovní nijak nepomôže občanom ani slovenskému zdravotníctvu. Naopak, profitovať z neho budú akcionári súkromných zdravotných poisťovní. Upozorňuje na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vyzýva preto poslancov Národnej rady, aby zvážili prijatie novely, ktorá má zvýšiť zisk zdravotných poisťovní.Bratislava - Polícia hlási na viacerých miestach Bratislavy pre intenzívny dážď zaplavené ulice. Vodičov v tejto súvislosti vyzýva na zvýšenú opatrnosť a radí im, aby na prejazd mestom využili alternatívne trasy.Haag - Rusko obvinilo dnes Kyjev zo zničenia Kachovskej vodnej nádrže na juhu Ukrajiny delostreleckými útokmi. Na pôde Medzinárodného trestného súdu v Haagu zároveň poprelo tvrdenia Ukrajiny, že za zničením priehrady stojí Moskva.Ženeva - Míny, ktoré presunula na nové miesta povodňová vlna zo zničenej Kachovskej priehrady na Ukrajine môžu predstavovať vážne nebezpečenstvo pre civilistov na celé desaťročia. Informoval o tom Červený kríž.Kyjev - Ukrajina môže prísť o niekoľko miliónov ton úrody po záplavách, ktoré spôsobilo pretrhnutie Kachovskej vodnej nádrže. Uviedlo popoludní ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva.

Na snímke zaplavené domy po zničení Kachovskej priehrady v ukrajinskej obci Korsunka 7. júna 2023.
Foto: TASR/AP


Brusel - Európska komisia dnes prijala návrh na vytvorenie medziinštitucionálneho etického orgánu, ktorý by zahŕňal členov všetkých inštitúcií EÚ a ktorým sa po prvýkrát zavedú spoločné normy pre etické správanie členov euroinštitúcií.Luxemburg - Hospodárstvo eurozóny v úvode roka prekvapujúco kleslo. V prvom štvrťroku sa hrubý domáci produkt v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížil o 0,1 %. Ide o tretí odhad štatistického úradu EÚ Eurostat.Annecy — Útočníkom, ktorý vo východofrancúzskom meste Annecy dopoludnia nožom dobodal najmenej päť ľudí, vrátane štyroch detí, je sýrsky žiadateľ o azyl.Košice - Spoločnosť Caterpillar Inc. otvára v Košiciach svoje centrum pre vývoj digitálnych aplikácií. V najbližších rokoch plánuje prijať stovky IT pracovníkov, investícia bude v miliónoch dolárov.