Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 17.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 4. decembra 2023 - 17.45 h.Bratislava - Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok pôjde na rokovanie vlády až budúci týždeň. Predtým v ňom musia byť zapracované konsolidačné opatrenia, ktoré schválil kabinet dnes. Takisto musí zasadnúť makro a daňový výbor na ministerstve financií a návrh musí prerokovať aj tripartita. Avizoval po rokovaní vlády premiér Robert Fico.

- Vláda dnes schválila balík opatrení na konsolidáciu verejných financií. V budúcom roku má do rozpočtu priniesť viac ako 1,5 miliardy eur. Jeho súčasťou je mimoriadne zdanenie bánk, predĺženie solidárneho príspevku z ropy, zvýšenie spotrebných daní z alkoholu a tabaku, ale aj zníženie príspevku do 2. dôchodkového piliera.

- Štátny rozpočet na rok 2024 reaguje na mnohomiliardový deficit, ktorý vznikol v minulom trojročnom období, snaží sa byť však čo najsociálnejší, aby konsolidáciu pocítili bežní občania čo najmenej. Náklady na konsolidáciu majú zaplatiť najmä oligopoly. Uviedol to minister životného prostredia Tomáš Taraba.

- Štátny sviatok Deň Ústavy Slovenskej republiky by viac nemal byť dňom pracovného pokoja. Vyplýva to z návrhu zákona v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, ktorý popoludní schválila vláda.

- Od apríla 2024 by sa mali zvýšiť súdne a správne poplatky. Navrhuje to vláda v legislatívnom konsolidačnom balíku, ktorý dnes schválila. Zámerom úpravy zákona o správnych poplatkoch a zákona o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov je valorizácia sadzieb vybraných poplatkov.

- Zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby a tzv. samoplatiteľov sa majú od nového roka zvýšiť. Návrh novelizácie zákona o zdravotnom poistení popoludní schválila vláda.

- RTVS má dostávať zo štátneho rozpočtu príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta hrubého domáceho produktu. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý schválil kabinet.

Na snímke zľava premiér SR Robert Fico, podpredseda vlády SR a minister obrany SR Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) prichádzajú na 7. schôdzu vlády SR v Bratislave v pondelok 4. decembra 2023.
Foto: TASR - Martin Baumann


Bratislava - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví koncom novembra zaslal dodávateľom elektriny, Západoslovenskej, Stredoslovenskej a Východoslovenskej energetike, cenové rozhodnutia vo veci schválenia cien pre zraniteľných odberateľov elektriny mimo domácnosti na rok 2024.

- Vláda popoludní odvolala z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andreja Jurisa. Podľa vlády konal totiž v rozpore s povinnosťou konať nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb.Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico potvrdil v dnešnom telefonáte s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhaľom záujem Slovenskej republiky pomáhať Ukrajine humanitárne a v civilnej oblasti. Avizoval tiež stretnutie so Šmyhaľom na slovensko-ukrajinských hraniciach začiatkom roku 2024.Bratislava - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v januári stretne so slovenským premiérom Robertom Ficom. Oznámil popoludní šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó. Na stretnutí plánujú podpísať bilaterálnu dohodu o spolupráci pri rozvoji pohraničnej infraštruktúry.Bratislava - Progresívne Slovensko avizuje podanie ústavnej sťažnosti pre zámer obmedziť alebo zrušiť fungovanie Úradu špeciálnej prokuratúry. Informoval o tom podvečer predseda PS a podpredseda parlamentu Michal Šimečka.Bratislava - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v 48. týždni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 10,6 percenta. Zvýšila sa tiež chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia, a to o 19,4 percenta. Informoval Úrad verejného zdravotníctva.Bratislava - Najlepšou štátnou univerzitnou a fakultnou nemocnicou roka sa opäť stala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok - fakultná nemocnica. V kategórii všeobecných nemocníc obhájila prvenstvo Nemocnica Agel Košice-Šaca. Vyplýva to z deviateho ročníka hodnotenia nemocníc Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.Ženeva - Prezidentka Medzinárodného výboru Červeného kríža Mirjana Spoljaričová dnes oznámila, že pricestovala do vojnou zmietaného Pásma Gazy a upozornila, že utrpenie obyvateľov v tejto palestínskej enkláve je "neznesiteľné".

Palestínčania vysídlení v dôsledku izraelského bombardovania pásma Gazy sa v pondelok 4. decembra 2023 zhromažďujú v stanovom tábore v Rafahu na juhu pásma Gazy.
Foto: TASR/AP


Washington - Biely dom dnes varoval, že ak americký Kongres do konca roka neschváli nové finančné prostriedky, nebude už z čoho poskytovať vojenskú pomoc Ukrajine. Prerušenie toku vojenskej pomoci by nielen znížilo bojové schopnosti ukrajinskej armády a ohrozilo jej doterajší postup, ale zároveň zvýšilo šance Ruska na bojové úspechy.