Quantcast
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.


Bratislava 11. januára (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v utorok 11. januára 2022 - 5.45 h.
David Sassoli.
Foto: TASR/AP

Brusel - Vo veku 65 rokov dnes skoro ráno zomrel predseda Európskeho parlamentu David Sassoli, ktorý bol od 26. decembra hospitalizovaný v nemocnici v Taliansku. Podľa nemeckej rozhlasovej stanice Deutsche Welle Sassoli zomrel po "vážnych komplikáciách" v súvislosti s jeho imunitným systémom.

Bratislava - Zástupcovia Ministerstva obrany SR odmietli pripomienky Generálnej prokuratúry SR k návrhu obrannej dohody so Spojenými štátmi americkými. Ministerstvo tvrdí, že sa väčšina z 35 zásadných pripomienok netýka vecnej pôsobnosti GP SR.

Bratislava - Skupina bývalých politikov a právnikov zaslala verejnú výzvu prezidentke Zuzane Čaputovej. Požadujú, aby využila svoju právomoc a predložila Ústavnému súdu SR návrh na posúdenie, či je medzinárodná zmluva o obrannej spolupráci medzi SR s USA v súlade s Ústavou SR. Výzvu podpísali bývalý predseda vlády SR Ján Čarnogurský, emeritný sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec, bývalý minister vnútra Vladimír Palko, bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová a iniciátor verejnej výzvy Eduard Chmelár.
Na snímke budova, v ktorej sídli Ministerstvo obrany SR na Kutuzovovej ulici v Bratislave.
Foto: TASR – Jaroslav Novák

Bratislava - Ministerstvo obrany SR odmieta, že by bolo očkovanie proti ochoreniu COVID-19 povinné pre všetkých vojakov Ozbrojených síl SR. Uviedlo to v reakcii na tvrdenia šéfa Hlasu-SD Petra Pellegriniho, ktorý včera kritizoval povinnosť očkovania vojakov. Ministerstvo vysvetlilo, že povinné očkovanie sa týka napríklad vojakov, ktorí chodievajú na zahraničné služobné cesty, na výcvik a cvičenia či pôsobia v medzinárodnom krízovom manažmente.

Bratislava - Vláda uvoľnila podmienky pre hromadné podujatia. Konať by sa mali v režime OP (očkovaní - prekonaní). Pre nízkorizikové podujatia odporúča maximálne 100 osôb alebo naplnenie 50 percent kapacity. Pre stredne rizikové podujatia sa odporúča maximálna kapacita 25 percent.
Na snímke exteriér Domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte, kde developer Immocap Group predstavil svoj zámer investičného projektu Nový Istropolis v Bratislave 16. júla 2020.
Foto: TASR - Dano Veselský

Bratislava - Dom odborov, známy ako Istropolis, na Trnavskom mýte v Bratislave zbúrajú. Developer Immocap, ktorý tu vybuduje projekt Nový Istropolis, už má k dispozícii od bratislavskej mestskej časti Nové Mesto právoplatné rozhodnutie o odstránení existujúceho objektu.

Bratislava - Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic svojím uznesením zrušil na podklade podaných sťažností uznesenie o vznesení obvinenia desiatim poslancom obecného zastupiteľstva obce Varín. Tí boli obvinení za spáchanie prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Išlo o poslancov, ktorí sa v auguste 2021 zúčastnili na zasadnutí obecného zastupiteľstva a nesúhlasili s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu. Lipšic dodal, že nedostatok empatie a ignorancia historických faktov samy o sebe nie sú trestným činom.
Na snímke bývalý minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽANO).
Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava - Poslanec Národnej rady SR a exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský odchádza z klubu hnutia OĽANO. Kritizuje dianie v rezorte pôdohospodárstva, tvrdí, že sa snažil kolegov v klube na to upozorniť. V parlamente bude pôsobiť ako nezávislý poslanec.

Bratislava - Na západnom Slovensku musia cestujúci od včera do nedele (16. 1.) rátať s mimoriadnym obmedzením vo vlakovej doprave. Dôvodom je nedostatok rušňovodičov. Nevypravených budú desiatky spojení.

Banská Bystrica Bývalý hokejista a niekdajší viceprimátor Prešova René P. dostal za korupciu podmienečný trojročný trest odňatia slobody. Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici mu za prijatie úplatku vymeral i peňažný trest vo výške 10.000 eur a päťročný zákaz výkonu verejnej funkcie.

Nursultan Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil, že za násilím, ktoré minulý týždeň zasiahlo jeho krajinu, stoja militanti zo Strednej Ázie, Afganistanu a Blízkeho východu, pričom udalosti označil za pokus o štátny prevrat. Zároveň uviedol, že vojenská misia pod velením Ruska sa už "čoskoro" skončí. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že táto krajina sa stala terčom "medzinárodného terorizmu". Zdôraznil, že Moskva nepripustí žiadne "revolúcie" v danom regióne.

Ženeva - Poprední americkí a ruskí diplomati absolvovali včera vo švajčiarskej Ženeve kľúčové rokovania o rastúcom napätí v súvislosti s Ukrajinou. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov vyhlásil, že Rusko nemá v pláne útočiť na Ukrajinu. Na brífingu tiež vyhlásil, že aliancia NATO by sa mala zriecť využívania územia štátov, ktoré sa stali jej členmi po roku 1997. Námestníčka ministra zahraničných vecí USA Wendy Shermanová informovala, že s ruskou delegáciou rokovala o recipročných krokoch týkajúcich sa rozmiestňovania rakiet a vojenských cvičení, ktoré by mohli prispieť k deeskalácii súčasného napätia medzi Ukrajinou a Ruskom.

Rím - V Taliansku platia od včera nové opatrenia zamerané na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19. Zákazníci musia pri návšteve hotelov, kongresových centier a reštaurácií alebo pri využívaní lyžiarskych vlekov a regionálnej a diaľkovej dopravy preukázať, že sú proti koronavírusu zaočkovaní alebo ochorenie COVID-19 prekonali. Turisti z krajín Európskej únie môžu na zmienených miestach predložiť svoje očkovacie preukazy s QR kódom.

Viedeň - Rakúska polícia od dnes sprísni kontroly dodržiavania protipandemických pravidiel v obchodoch: bude sa zisťovať, či zákazníci majú požadované potvrdenie o očkovaní alebo o prekonaní ochorenia COVID-19. Kontroly covidpasov budú v obchodoch prebiehať pri vstupe, respektíve najneskôr pri pokladni.

Haag - Európska lieková agentúra informovala, že začala posudzovať žiadosť farmaceutickej spoločnosti Pfizer o podmienečné schválenie jej antivirotika na liečbu covidu s názvom Paxlovid. Farmaceutická spoločnosť Moderna vyvíja posilňovaciu dávku vakcíny, ktorá je zameraná na nový koronavírusový variant omikron. Mohla by byť hotová a dostupná pre ľudí na jeseň tohto roku. Pfizer očakáva, že jej vakcína zameraná na koronavírusový variant omikron bude hotová v marci.
Štefan SVitko na Rely Dakar 2022 v Saudskej Arábii.
Foto: FB Stefan Svitko Fanclub

Wadi ad Dawasir - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil vo včerajšej 8. etape 44. ročníka Rely Dakar 11. miesto. V celkovom poradí mu patrí 8. pozícia.

Schladming - Slovenskú lyžiarku Petru Vlhovú čakajú dnes večer v rakúskom Schladmingu ďalšie preteky Svetového pohára (18.00/20.45 h) v jej obľúbenej disciplíne. V Schladmingu, ktorý je náhradou za zrušený slalom v rakúskom stredisku Flachau, absolvujú ženy premiérové preteky v prestížnom seriáli.