Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 6. septembra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v stredu 6. septembra 2023 - 5.45 h.Bratislava - Premiér Ľudovít Ódor dnes na vláde predstaví opatrenia reagujúce na migračnú situáciu na Slovensku. Prezidentka SR Zuzana Čaputová včera avizovala, že tieto návrhy majú jej plnú podporu.

- V jednej z hál súkromnej spoločnosti vo Veľkom Krtíši je aj naďalej vyše 700 nelegálnych migrantov. Po niekoľkých dňoch sa však situácia na mieste zhoršuje a nie sú v nej vhodné podmienky pre ľudí.

- Obec Veľká Čalomija vo Veľkokrtíšskom okrese umiestňuje nelegálnych utečencov na ihrisku, ktoré sa nachádza pri hlavnej ceste. TASR to povedal starosta Roman Pásztor s tým, že ich chceli umiestniť mimo obce a zároveň tak, aby nemuseli ostať v lese.

– Uzavretie hraníc by v súčasnosti v súvislosti s príchodom nelegálnych migrantov na Slovensko nebolo funkčným riešením. Vyplynulo to po včerajšom stretnutí zástupcov ministerstva vnútra s predstaviteľmi obcí a miest v okolí Veľkého Krtíša.

- Maďarsko je členom schengenského priestoru a prevádzači prepustení z väzby sa môžu voľne pohybovať v rámci schengenského priestoru. Vyhlásil to včera minister zodpovedný za územný rozvoj a využitie únijných zdrojov Tibor Navracsics.

- Ak sa prezidentka SR Zuzana Čaputová obráti na prezidentku Maďarska Katalin Novákovú v otázke nelegálnej migrácie, tak maďarská hlava štátu ju rada osobne ubezpečí, že "Maďarsko určite nebude problémom Slovenska z hľadiska nelegálnej migrácie". Uviedla to kancelária maďarskej prezidentky.

Na snímke nelegálni migranti.
Foto: TASR - Henrich Mišovič


Bratislava - Vláda by mala zrušiť mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou, na pomoc by mala vyslať armádu a mala by obmedzovať nelegálnych migrantov na slobode. Zároveň by mala odvolať policajného prezidenta Štefana Hamrana. Uviedol to predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini po stretnutí s premiérom Ľudovítom Ódorom.Bratislava - Dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre deti je neskrátením ordinačných hodín ambulantných pohotovostí ohrozená. Uviedla to Slovenská lekárska komora. Vyzýva preto poslancov Národnej rady SR, aby schválili zmeny vo fungovaní ambulantných pohotovostí.Bratislava - Slovenská agentúra životného prostredia dnes spustí ďalšiu výzvu na obnovu rodinných domov. Z plánu obnovy je na ňu vyčlenených 190 miliónov eur. O finančný príspevok môže požiadať 10.000 záujemcov, ktorí môžu žiadosti podávať od 9. októbra.
Na snímke v popredí minister životného prostredia SR Milan Chrenko, vľavo generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Matej Kerestúr a uprostred vicepremiérka pre Plán obnovy a odolnosti SR a využívanie eurofondov Lívia Vašáková počas brífingu na Ministerstve životného prostredia SR k odštarovaniu novej výzvy Obnov dom 5. septembra 2023 v Bratislave.
Foto: TASR Pavel NeubauerBratislava - Slovenskí hasiči, ktorí desať dní pomáhali pri hasení požiarov v Grécku, sa včera vrátili na Slovensko.Nairobi – Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby Afrike pomohlo stať sa "superveľmocou obnoviteľnej energie".Washington - Spojené štáty varovali Severnú Kóreu pred dôsledkami možných dodávok zbraní Rusku na boj proti Ukrajine.Brusel - Nadácia otvorenej spoločnosti oznámila, že vytvára novú pobočku so sídlom v Bruseli zameranú na podporu rómskych komunít v Európe. Jej rozpočet bude do roku 2030 100 miliónov eur.Kyjev - Ukrajinský parlament v utorok vyslovil súhlas s odvolaním Olexija Reznikova z funkcie ministra obrany.Varšava - Poľsko plánuje v roku 2024 vynaložiť na obranu viac ako štyri percentá svojho hrubého domáceho produktu v reakcii na prebiehajúcu ruskú inváziu na Ukrajinu.Moskva - Vývoz ruského plynu do Európskej únie plynovodmi môže tento rok klesnúť na 21 miliárd kubických metrov. To je takmer o dve tretiny menej než v minulom roku. Uviedla to vo svojej najnovšej prognóze ruská štátna banka VEB.Bukurešť - Rumunský prezident Klaus Iohannis vyjadril znepokojenie v súvislosti s tým, že k novým, útokom na Ukrajinu došlo len 800 metrov od hranice Rumunska s Ukrajinou.Benátky – Benátky na jar budúceho roka spustia skúšobnú prevádzku systému predaja vstupeniek. Turisti za jednodňový vstup do historického talianskeho mesta zaplatia päť eur.

Liberec - Slovenská reprezentantka v rádiovom orientačnom behu Barbora Šimečková získala titul majsterky sveta v českých Jizerských horách. Darilo sa aj juniorkám Nine Jurčíkovej a Kataríne Cuninkovej, ktoré triumfovali v súťaži družstiev.