Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 19. septembra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v utorok 19. septembra 2023 - 5.45 h.Bratislava - Generálny prokurátor Maroš Žilinka v rámci svojho vyhlásenia pre médiá označil minulotýždňové podanie prezidentky na Ústavný súd SR za účelové.

- Prezidentke SR Zuzane Čaputovej ide podaním na Ústavný súd SR o vyriešenie sporných ústavnoprávnych otázok bez ohľadu na osobu generálneho prokurátora. TASR to uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec.Bratislava - V nadchádzajúcich parlamentných voľbách treba hľadať najväčšiu mieru stotožnenia sa s niektorým politikom alebo politickou stranou. Poukázala na to prezidentka SR Zuzana Čaputová."Nehľadajme dokonalých politikov, nenájdeme takých, nikto nie je," uviedla Čaputová.Bratislava - Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka neplánuje kandidovať za prezidenta. Vyplýva to z jeho vyjadrenia na sociálnej sieti.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas tlačového vyhásenia na tému Podanie prezidentky na Ústavný súd SR, 18. septembra 2023 v Bratislave.
Foto: TASR – Jakub KotianBratislava - Polícia zaistila spomedzi migrantov tri osoby, ktoré predstavovali bezpečnostné riziko. Zatiaľ nie sú o obvinení zo žiadneho trestného činu.

- Policajný prezident Štefan Hamran odmietol, že by bývalý minister vnútra Roman Mikulec objednal státisíce tlačív na vydávanie potvrdení o zotrvaní na území Slovenska pre migrantov. Rezort podľa jeho slov objednal tzv. pobytové kartičky, ktoré nevydáva SR nelegálnym migrantom, ale cudzincom, ktorí sa na území SR zdržiavajú oprávnene.Bratislava - Do definície energetickej chudoby zaslanej minulý týždeň vláde Úradom pre reguláciu sieťových odvetví by spadalo približne 150.000 domácností, čo je 8,2 % zo všetkých domácností v SR na základe posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov.Bratislava - Štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park a spoločnosť Volvo Car Slovakia podpísali zmluvu o kúpe pozemku, na ktorom vyrastie nový závod na výrobu automobilov pri Košiciach.Bratislava - Na Slovensko pricestovala hodnotiaca misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorá bude posudzovať prípravu a priebeh parlamentných volieb.Bratislava - Európska komisia schválila schému štátnej pomoci vo výške 70 miliónov eur. Ide o nižšie odvody pre zamestnancov v potravinárstve.Bratislava - Strana Hlas-SD žiada predsedníčku strany Za ľudí Veroniku Remišovú, aby vysvetlila financovanie kúpy domu v Rakúsku. Remišová reagovala podaním trestného oznámenia. Tvrdí, že vie zdokladovať každé jedno zarobené euro.Košice - Na 27 košických uliciach v Starom Meste bude do konca tohto týždňa zriadená zóna s maximálnou povolenou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu.Bratislava - Zamestnanci Letiska Poprad-Tatry zvažujú, že znova vstúpia do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom sú informácie vo veci ďalšieho fungovania letiska. Ministerstvo dopravy SR neuvažuje nad predajom či zatvorením Letiska Poprad-Tatry.Brusel - Slovensko zatiaľ národné embargo na vybrané ukrajinské agrokomodity neruší. Uviedol to včera minister pôdohospodárstva SR Jozef Bíreš po zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli.

– Kyjev podal žalobu na Poľsko, Maďarsko a Slovensko za to, že odmietli ukončiť zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov.

- Poľsko bude naďalej uplatňovať zákaz dovozu ukrajinského obilia - napriek tomu, že Kyjev toto opatrenie napadol na pôde Svetovej obchodnej organizácie.

- Bruselské rozhodnutie nepredĺžiť zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov do piatich členských krajín EÚ susediacich s Ukrajinou je nehorázne, neprijateľné a netransparentné. Uviedol v Bruseli maďarský minister pôdohospodárstva István Nagy. Samostatnou politickou otázkou je, že predsedníčka EK Ursula von der Leyenová túto záležitosť nekonzultovala s lídrami členských krajín EÚ, ale s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP


Brusel - Nemecká vláda požiadala o uvoľnenie čiastky 3,97 miliardy eur z Mechaniznu na podporu obnovy a odolnosti Európskej únie. Prostriedky chce použiť na rozšírenie elektromobility a projekty v oblasti výroby energie z vodíka, ako aj na zlepšenie digitálnej transformácie.Moskva - Moskva odsúdila obmedzenia uvalené Európskou úniou na ruských občanov pri vstupe na územie eurobloku vrátane zákazu prevozu niektorých osobných vecí.Kyjev - Ukrajinská armáda ohlásila, že v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny zničila niekoľko elitných ruských brigád.Rím - Talianska pravicová vláda prijala včera balík prísnejších opatrení na obmedzenie nelegálnej migrácie.Osijek - Slovenské strelkyne vybojovali na juniorských majstrovstvách Európy v brokových zbraniach v Osijeku strieborné medaily v súťaži tímov v skeete.