Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 26. septembra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v utorok 26. septembra 2023 - 5.45 h.Bratislava - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzýva Slovákov, aby sa zúčastnili na septembrových parlamentných voľbách.

- Bývalý prezident Ivan Gašparovič a ďalšie osobnosti vyzvali seniorov na účasť v sobotných predčasných parlamentných voľbách. Nesúhlasia s tým, že ako starší nemajú čo rozhodovať o smerovaní Slovenska.Bratislava - Slovensko podáva už tretiu žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR, tentoraz vo výške 815 miliónov eur.

Na snímke v popredí vpravo predseda vlády SR Ľudovít Ódor a vľavo podpredsedníčka vlády SR Lívia Vašáková a počas tlačovej konferencie 25. septembra 2023 v Bratislave. V pozadí zľava minister hospodárstva SR Peter Dovhun, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Martin Bútora, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Peter Balík a minister životného prostredia SR Milan Chrenko.
Foto: TASR Pavel Neubauer


Bratislava - Slovensko prišlo kvôli exministrovi hospodárstva a predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi o historicky najväčšiu zahraničnú investíciu zo strany čínskej firmy Catl. Vyhlásil to líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič s tým, že Sulík firme neposlal investičnú ponuku. Dopustil sa tak podľa neho sabotáže a záškodníctva. Investíciu nakoniec získalo Maďarsko.

- Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) potvrdil, že bol pri tom, keď prekazenie investície Matovič Sulíkovi vyčítal. Dodal, že tam malo byť 9000 pracovných miest, čo sa rezortu hospodárstva nezdalo reálne, a preto na ponuku nereagovali.Bratislava - Informácie z mobilných telefónov, ktoré v minulosti polícia zaistila finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, sa preverujú v trestných konaniach a operatívnom preverovaní. Pre TASR to potvrdila polícia. Polícia preverovala aj údajné korupčné správanie lídra SaS Richarda Sulíka. Trestné stíhanie sa však nezačalo, keďže Igor Matovič spoluprácu s políciou odmietol.Bratislava - Spúšťanie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa dostalo do záverečnej fázy. Po približne roku od zavezenia prvej palivovej kazety do reaktora zvýšili Slovenské elektrárne jeho výkon na nominálnu hodnotu 471 megawattov.

Na archívnej snímke chladiaca veža 3. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.
Foto: TASR - Henrich Mišovič


Prešov - Národná diaľničná spoločnosť slávnostne odovzdala motoristom do užívania nový úsek R4 Prešov, severný obchvat - I. etapa. Zároveň sa uskutočnilo poklepanie základného kameňa výstavby úseku R4 - Prešov - severný obchvat, II. etapa s tunelom Okruhliak, ktorý má byť dokončený v roku 2027.Brusel - Slovensku a siedmim ďalším štátom EÚ sa v Bruseli podarilo presadiť pozíciu k nariadeniu Euro 7, ktorá zmierňuje a časovo predlžuje prísne kritériá presadzované Európskou komisiou.Brusel - Európska komisia oznámila, že investuje 90 miliónov eur do 17 nových výskumných projektov, ktoré prispejú k misii EÚ "Dohoda o pôde pre Európu". Do troch projektov je zapojené aj Slovensko.Varšava - Poľsko bude na hraničných priechodoch so Slovenskom kontrolovať prichádzajúce vozidlá. Oznámil to včera poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Na archívnej snímke premiér Poľska Mateusz Morawiecki.
Foto: TASR/Martin Baumann


Drážďany - Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov.

- Nemecká polícia bude môcť v spolupráci s českými policajtmi vykonávať dohľad nad migračnou situáciou už na českej strane hranice. Ide o opatrenie, ktoré niekoľko mesiacov funguje aj medzi ČR a Slovenskom.Budapešť - Maďarské ministerstvo vnútra zverejnilo návrh zákona, ktorý by posilnil verejnú bezpečnosť a boj proti migrácii. Okrem iného z neho vyplýva, že by sa do ochrany maďarských hraníc mali zapojiť aj členovia tzv. občianskej stráže.Baku - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev prisľúbil, že Azerbajdžan bude chrániť práva etnických Arménov v Náhornom Karabachu.Peking - Severná Kórea od včera povolila cudzím štátnym príslušníkom vstup na svoje územie. Skončila sa tak viac ako tri roky trvajúca izolácia vyvolaná pandémiou koronavírusu.Budapešť - Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil včera predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Vstup Švédska do NATO neschválili iba Turecko a Maďarsko.Washington – USA ponúkli Poľsku pôžičku dve miliardy dolárov na podporu modernizácie armády.Osijek - Slovenskí reprezentanti v športovej streľbe Zuzana Rehák-Štefečeková a Erik Varga získali striebro v miešanej súťaži v trape na majstrovstvách Európy v brokových zbraniach.