Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 2. októbra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 2. októbra 2023 - 5.45 hBratislava - Víťazom volieb do Národnej rady SR sa stala strana Smer-SD, ktorá získala 22,94 percenta hlasov. Na druhom mieste skončilo Progresívne Slovensko so 17,96 percentami. Za ním nasleduje Hlas-SD (14,7 percent). Do parlamentu sa dostala aj koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (8,89 percenta). KDH získalo 6,82 percenta hlasov, za ním nasleduje strana SaS (6,32 percenta). Do parlamentu sa dostala aj SNS (5,62 percenta).

- Volebná účasť dosiahla 68,51 percenta, hlasovalo 3.007.123 voličov.

- Najviac preferenčných krúžkov spomedzi kandidátov strán zvolených do Národnej rady SR získal líder Smeru-SD Robert Fico. Zakrúžkovalo ho 531.528 voličov.

- Parlament sa v novom zložení zíde podľa Ústavy SR najneskôr do 30 dní.

- Najvyššiu volebnú účasť evidovali počas sobotných parlamentných volieb v Bratislavskom kraji. Prišlo tam voliť 74,46 percenta ľudí. Najnižšiu účasť zaznamenali v Košickom kraji, kde prišlo k urnám 60,78 percenta voličov.

Na snímke uprostred predseda strany SMER-SD Robert Fico počas tlačovej konferencie v Bratislave 1. októbra 2023.
Foto: TASR - Pavol Zachar


Bratislava - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes poverí víťaza volieb stranu Smer-SD zostavením vlády.

-Predčasné parlamentné voľby boli podľa prezidentky Zuzany Čaputovej slobodné, demokratické a vytvorili reálny obraz spoločnosti. Vysoká volebná účasť svedčí o tom, že budúcnosť Slovenska nie je ľuďom ľahostajná, skonštatovala.Bratislava - Smer-SD je pripravený na personálne zmeny v orgánoch činných v trestnom konaní. Zahraničnopolitická orientácia Slovenska sa nebude meniť. Vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico.

- Hnutie Progresívne Slovensko chce urobiť všetko pre to, aby vládu nezostavoval Smer-SD, hoci jeho víťazstvo v parlamentných voľbách rešpektuje.

- Strana Hlas-SD bude rokovať o povolebnej spolupráci s každým, kto ju pozve. Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini zdôraznil, že "pozliepať" len tak strany dokopy, "aby to dalo počty", je z dlhodobého hľadiska nestabilné.

- Koalícia OĽANO a priatelia nebude súčasťou novej vlády, ale pôjde do opozície. Uviedol to líder hnutia Igor Matovič.

- Predseda KDH Milan Majerský si vie predstaviť aj prípadnú koalíciu s Progresívnym Slovenskom a SaS, no pripomenul červené čiary, ktoré si KDH "nakreslilo".

- V SNS nevidia zmysluplnejšiu alternatívu ako vytvorenie vlády zo strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS.

Na snímke zľava predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini, predseda hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič, predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský, podpredsa SaS Branislav Gröhling a za SNS predseda Národnej koalície a starosta obce Očová Rudolf Huliak počas povolebnej diskusie v RTVS O 5 minút 12 k výsledkom predčasných parlamentných volieb na Slovensku v Bratislave 1. októbra 2023.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Bratislava - Slováci, ktorí hlasovali poštou zo zahraničia, odovzdali najviac hlasov Progresívnemu Slovensku. Hnutie získalo 35.701 hlasov. Druhá skončila SaS s 6252 hlasmi. Smer-SD bol tretí so ziskom 3531 hlasov.Bratislava - Od včera začali platiť zmeny v súvislosti s fungovaním detských ambulantných pohotovostí. Ich počet sa znížil o šesť.Bratislava - S motorovým vozidlom od včera už nemožno zaparkovať na chodníku, pokiaľ to neumožňuje dopravné značenie.Bratislava - V senickej mestskej časti Čáčov spadlo včera podvečer malé lietadlo. Nehoda si vyžiadala dve obete.


Praha - Je v záujme ČR, aby sa cesty Slovenska a Česka nerozchádzali a aby sa zachovali nadštandardné vzťahy. Uviedol to český prezident Petr Pavel v reakcii na výsledky parlamentných volieb na Slovensku.Budapešť - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán zablahoželal predsedovi Smer-SD Robertovi Ficovi k víťazstvu v predčasných parlamentných voľbách a uviedol, že je vždy dobré spolupracovať s vlastencom.

Maďarský premiér Viktor Orbán, archívne foto.
Foto: TASR/AP


Brusel Včera vstúpil do platnosti pre EÚ Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a boji proti nemu (Istanbulský dohovor).Ankara Turecko už od Európskej únie nebude akceptovať žiadne nové požiadavky ani podmienky, aby sa mohlo stať jej členom. Povedal to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.Varšava - Približne milión ľudí sa včera zišlo vo Varšave na proteste proti poľskej konzervatívnej vláde.Kyjev - Európska únia zvýši svoju vojenskú pomoc Ukrajine. Povedal to v Kyjeve šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.La Roche-sur-Yon – Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil na svojich záverečných cestných pretekoch Tour de Vendee 9. miesto. Odteraz sa chce sústrediť na horskú cyklistiku.