Na snímke zľava sudkyňa Okresného súdu Galanta Daša Szabó a prezident SR Peter Pellegrini počas vymenovania v Prezidentskom paláci 17. septembra 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian
- Opozícia môže na post podpredsedu Národnej rady SR navrhnúť kandidáta, ktorý bude následne zvolený. V reakcii na odvolanie lídra opozičného PS Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu to uviedol premiér Robert Fico. Koalícia podľa neho rešpektuje právo opozície na obsadenie postu.
Na snímke opoziční poslanci z hnutia Progresívne Slovensko (PS) a strany Sloboda a Solidarita (SaS) odchádzajú rokovacej sály počas tajného hlasovania o odvolávaní podpredsedu parlamentu Michala Šimečku (PS, hore piaty sprava) počas 19. schôdze parlamentu v Bratislave v utorok 17. septembra 2024.Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava - Vládna koalícia sa dohodla na balíku opatrení, ktoré majú zabezpečiť konsolidáciu verejných financií na úrovni 2,6 až 2,7 miliardy eur. Súčasťou konsolidácie je zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 %. Znižuje sa DPH na základné potraviny z 10 % na 5 % a na ostatné potraviny na 19 %. Zavádza sa nižšia DPH na lieky a zdravotné pomôcky z 10 % na 5 %. DPH na elektrickú energiu sa zníži z 20 % na 19 %, DPH na učebnice klesne z 10 % na 5 %. Zavedie sa daň z finančných transakcií pre firmy či zvýšenie firemnej dane od určitej výšky príjmu.