Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Slovensko

Spustili očkovanie najnovšou vakcínou adaptovanou na omikron

Ilustraná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Dosiaľ sa očkovalo vakcínou na subvariant BA.1.

Bratislava 17. októbra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spustilo očkovanie proti ochoreniu COVID-19 najnovšou adaptovanou vakcínou na omikron. Je možné ju podať len ako posilňujúcu dávku. TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu.

"Oddnes sa začína v očkovacích centrách na Slovensku očkovanie najnovšou adaptovanou vakcínou Comirnaty Original/Omicron BA.4-5, ktorá poskytuje zvýšenú ochranu proti aktuálne najrozšírenejšiemu subvariantu omikron," spresnil.

Dosiaľ sa očkovalo vakcínou na subvariant BA.1. "Vakcinačné centrá očkujúce najnovšou vakcínou budú pribúdať postupne, pričom doteraz aplikovaná vakcína Comirnaty na subvariant BA.1 sa už nebude podávať," ozrejmilo ministerstvo.

Adaptované vakcíny možno podať len ako posilňujúce dávky. "Je možné ich podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami proti COVID-19," spresnil rezort. Určené sú pre osoby staršie ako 12 rokov. Očkovanie nimi možno podstúpiť najskôr tri mesiace od posledného očkovania či prekonania ochorenia COVID-19.

Záujemcovia sa môžu na očkovanie prihlásiť cez stránku korona.gov.sk alebo cez telefonát na call centrum Národného centra zdravotníckych informácií.