< sekcia Slovensko

Slovensko a OSN uzavreli memorandá o príspevku SR do misie UNFICYP

Podmienky poskytovania slovenského príspevku do misie Organizácie Spojených národov (OSN) UNFICYP na Cypre upravia nové memorandá. V pondelok 25. októbra 2021 ich v New Yorku podpísali slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) (vľavo) a námestník generálneho tajomníka OSN pre operačnú podporu Atul Khare. Foto: TASR - Ministerstvo obrany SR/Ivan Kelement

Témou stretnutia Naďa s Kharem bola aj situácia na Cypre, kde pôsobia slovenskí vojaci.

New York 25. októbra (TASR) - Podmienky poskytovania slovenského príspevku do misie Organizácie Spojených národov (OSN) UNFICYP na Cypre upravia nové memorandá. V pondelok ich v New Yorku podpísali slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a námestník generálneho tajomníka OSN pre operačnú podporu Atul Khare.

„Ide o upresnenie pôsobenia našich vojakov na Cypre. Bolo to dôležité, lebo realita, ktorá bola na mieste, neodrážala právne podklady, ktoré mali byť dávno zmenené,“ vysvetlil minister. Jeden dokument sa vzťahuje na ženijné jednotky a druhý na pechotnú rotu.

Témou stretnutia Naďa s Kharem bola aj situácia na Cypre, kde pôsobia slovenskí vojaci. Ako informoval Naď, členovia slovenského kontingentu sú už kompletne zaočkovaní. Minister obrany dodal, že dobré meno Slovensku robia v OSN nielen vojaci, ale aj diplomati.

Podmienky poskytovania slovenského príspevku do misie Organizácie Spojených národov (OSN) UNFICYP na Cypre upravia nové memorandá. V pondelok 25. októbra 2021 ich v New Yorku podpísali slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) (vľavo) a námestník generálneho tajomníka OSN pre operačnú podporu Atul Khare.
Foto: TASR - Ministerstvo obrany SR/Ivan Kelement


Šéf rezortu hovoril so zástupcom OSN aj o situácii v rôznych krajinách sveta, napríklad v Sudáne či Mali. Námestník požiadal tiež Slovensko o 25.000 vakcín AstraZeneca pre vojakov.

Minister obrany spolu s delegáciou položili tiež veniec k pamätníku zomrelým v mierových misiách OSN. Pripomenuli si tak 4147 osôb, z toho šesť Slovákov, ktoré dosiaľ v misiách zahynuli.

V 12 operáciách OSN aktuálne pôsobí 90.000 mierotvorcov. SR má 51. najväčšie zastúpenie, v misii UNFICYP je vyslaných 251 Slovákov. Okrem vojakov číslo zahŕňa sedem policajtov.

Naď v pondelok rokoval aj so stálym predstaviteľom SR v OSN Michalom Mlynárom. Stretol sa aj so Slovákmi pôsobiacimi na pôde OSN.
(osobitná spravodajkyňa TASR Katarína Bačová)