< sekcia Slovensko

SR a SAE podpísali v Abu Zabí dohodu o spolupráci vo vojenskej oblasti

Na archívnej snímke minister obrany SR Peter Gajdoš. Foto: TASR/Martin Baumann

Vďaka novej bilaterálnej dohode môžeme pokračovať vo vzájomnej podpore rozvoja spolupráce, a to najmä v oblasti výcviku, vzdelávania ako aj obranného priemyslu, povedal Peter Gajdoš.

Bratislava 18. februára (TASR) - Spolupráca medzi SR a Spojenými arabskými emirátmi (SAE) v oblasti bezpečnosti, obrany a obranného priemyslu by sa mala zintenzívniť. Umožniť to má nová bilaterálna dohoda, ktorú rezorty obrany oboch krajín podpísali v pondelok v Abú Zabí. Stalo sa tak na stretnutí ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS) so štátnym ministrom pre záležitosti obrany SAE Mohammedom Al Bawardim.

"Vďaka novej bilaterálnej dohode môžeme pokračovať vo vzájomnej podpore rozvoja spolupráce, a to najmä v oblasti výcviku, vzdelávania ako aj obranného priemyslu," povedal Gajdoš. Oficiálnu podporu spolupráce vo vojenskej oblasti vníma ako prínos pre obe krajiny.

Dohoda zároveň podľa neho vytvára nové možnosti a perspektívy posilnenia aktivít v oblasti obrannej politiky, rozvoja ozbrojených síl či vojenskej technickej spolupráce. Týka sa tiež oblasti odmínovania, vojenského zdravotníctva, športových a kultúrnych aktivít.

Šéf slovenského rezortu obrany ocenil tiež záujem delegácie SAE o výcvikové strediská Ozbrojených síl SR. Vyzdvihol možnosti využitia Centra výcviku Lešť, ako aj možnosti výcviku a vzdelávania pri likvidácii nevybuchnutej munície, ktoré ponúka Národné centrum EOD v Novákoch. Informoval taktiež o plnení medzinárodných záväzkov, ktoré vyplývajú SR z členstva v Severoatlantickej aliancii. Pozornosť venovali aj aktuálnej systémovej a systematickej modernizácii Ozbrojených síl SR.

Bilaterálne stretnutie sa uskutočnilo pri príležitosti Medzinárodného veľtrhu obrannej techniky IDEX 2019. Na veľtrhu majú zastúpenie aj MO SR a podniky slovenského obranného priemyslu.