Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Slovensko

SR prostredníctvom geotermálnej energie nevyrába žiadnu elektrinu

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk - Viktória Brincková

Po zmene platnej legislatívy v tejto oblasti volajú aj predstavitelia producentov energie.

Bratislava 26. októbra (TASR) - Slovensko prostredníctvom geotermálnej energie neprodukuje žiadnu elektrickú energiu. Na vykurovanie ju používa len v obmedzenej miere. TASR o tom informovali Slovenská klimatická iniciatíva (SKI) a Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) a obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

"V porovnaní s Islandom, ktorý vyrába elektrinu z geotermálnych zdrojov od roku 1969 a má inštalovanú kapacitu 755 megawattov, sme veľmi málo ambiciózni. Slovensko zatiaľ plánuje do roku 2030 inštalovať kapacitu len štyri megawatty," uviedli organizácie.

Koordinátorka SKI Kateřina Chajdiaková navrhuje tri opatrenia na rozvoj využívania geotermálnej energie na Slovensku. Prvým krokom má byť odstránenie administratívnych prekážok v zákone o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Ďalej by to mala byť podpora prieskumných vrtov na geotermálnu energiu zo štrukturálnych fondov. Navrhuje tiež, aby sa využitie geotermálnej energie dostalo do všetkých relevantných strategických dokumentov, napríklad do Integrovaného národného energetického a klimatického plánu.

Po zmene platnej legislatívy v tejto oblasti volajú aj predstavitelia producentov energie z OZE. Slovensko podľa Jána Karabu zo SAPI cez zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie bráni rozvoju obnoviteľných zdrojov energie. "Potom sa nemôžeme čudovať, že síce už od roku 1989 vieme vďaka štátnemu prieskumu, aký je potenciál geotermálnej energie u nás, no za viac ako 30 rokov sme sa nepohli takmer z miesta," poznamenal. Podľa ich odhadu bude možné do roku 2030 dosiahnuť dodatočných 40 megawattov inštalovaného výkonu na výrobu elektriny z geotermálnej energie.

Zvýšenie lokálnej produkcie elektrickej energie a tepla z obnoviteľných zdrojov by podľa SKI malo pozitívny vplyv na zvýšenie energetickej bezpečnosti SR, na regióny a klímu. Ide totiž o bezemisnú výrobu tepla.

SKI a SAPI pripomínajú, že aktuálnu tvorbu Integrovaného národného energetického a klimatického plánu má na starosti Ministerstvo hospodárstva SR. Ide o dokument, ktorý má zabezpečiť plnenie energetických a klimatických cieľov SR a dosiahnutie uhlíkovej neutrality. V oblasti využívania geotermálnej energie na výrobu elektriny napríklad počíta s inštaláciou štyroch megawattov nového výkonu. Slovensko má podľa odborníkov desaťnásobne vyšší potenciál.