Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Slovensko

O novú webovú stránku SIS je enormný záujem

Nová webová stránka SIS Foto: Teraz.sk/Internet

Náklady na jej vytvorenie boli vo výške len 350 eur.

Bratislava 26. januára (TASR) - O novú verziu internetovej stránky Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú spustili pred vianočnými a novoročnými sviatkami, je veľký záujem.

"Po spustení stránky sme o ňu zaznamenali enormný záujem. Počet návštevníkov a kliknutí na niekoľko minút priviedol servery doslova do varu. Nasledujúce dni, napriek ich sviatočnému charakteru, ale aj januárové dni potvrdili tento záujem, keď sa návštevnosť stránky oproti minulosti niekoľkonásobne zvýšila," uviedol pre TASR hovorca SIS Branislav Zvara.

Hlavným dôvodom vzniku novej webovej stránky bola snaha SIS poskytnúť verejnosti o činnosti a úlohách spravodajskej služby všetky informácie, ktoré umožňujú zverejniť príslušné zákony tak, aby neboli ohrozené utajované skutočnosti. Súčasťou novej internetovej stránky je už po druhý raz aj odtajnená časť Správy o činnosti SIS za rok 2012, ktorú riaditeľ SIS Ján Valko predniesol na sklonku roka 2013 v NR SR.

"Internetová stránka obsahuje tiež viaceré nové zaujímavé informácie a odkazy, pokúšame sa na nej poskytnúť i prierez spravodajským svetom a zodpovedať na najčastejšie otázky, ktoré SIS dostáva prakticky denne," dodal Zvara. Zaujímavosťou novej internetovej stránky SIS je fakt, že bola vytvorená výlučne zo zdrojov a kapacít SIS, pričom náklady na jej vytvorenie boli vo výške len 350 eur.

"V súčasnosti už málokto pochybuje o tom, že k modernej spravodajskej službe patrí zodpovedajúca prezentácia jej činnosti. Pritom ešte aj v čase, keď SIS vznikala, bola situácia iná a o prezentácii spravodajských subjektov na internete sa viedli vášnivé diskusie. Niektoré spravodajské služby na internete preto žili, iné naopak neexistovali. Spravodajské služby vrátane SIS však v súčasnosti podobne ako iné bezpečnostné subjekty už neriešia otázku, či sa na webe vôbec prezentovať. Skôr stoja pred výzvou, ako svoju prítomnosť a činnosť čo najvýstižnejšie prezentovať tak, aby to zodpovedalo neustále rastúcim nárokom návštevníkov takýchto stránok. To platí pre grafiku, nové užívateľské možnosti, ako aj pre samotný obsah informácií a dát, ktoré sú na stránke k dispozícii a ktoré musia súčasne zohľadňovať prvky ochrany utajovania skutočností, čo je pre SIS určujúce a záväzné," uviedol ďalej hovorca SIS.