Quantcast
< sekcia Slovensko

SRK i ŠRVŠ vítajú uvoľnenie 17 miliónov eur na kompenzáciu energií

Na snímke prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Rudolf Kropil. Foto: TASR Jakub Kotian

SRK okrem financií na kompenzáciu cien energií pre vysoké školy vládu žiada, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl a aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020.

Bratislava 3. októbra (TASR) - Slovenská rektorská konferencia (SRK) i Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vítajú uvoľnenie takmer 17 miliónov eur pre verejné vysoké školy, ktoré majú slúžiť na kompenzáciu výpadkov spôsobených energetickou krízou.

"Táto suma by mala postačovať na pokrytie výdavkov na energie v roku 2022, pretože sa vychádzalo z 'nápočtov' vysokých škôl," uviedol pre TASR prezident SRK Rudolf Kropil. Doplnil, že SRK žiadala splnenie troch podmienok, nateraz je splnená jedna z nich.

ŠRVŠ oceňuje splnenie jednej tretiny požiadaviek vysokých škôl. Zároveň rada verí, že ministerstvo financií a vláda nájdu financie aj na splnenie ďalších dvoch podmienok a vysoké školy zostanú otvorené aj po 17. novembri.

Ministerstvo financií SR v piatok (30. 9.) uvoľnilo takmer 17 miliónov eur pre verejné vysoké školy. Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

SRK okrem financií na kompenzáciu cien energií pre vysoké školy vládu žiada, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl a aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020. Požaduje tiež, aby dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch tak, ako sa to deje v okolitých krajinách. "Ak nedôjde k naplneniu týchto požiadaviek, vysoké školy od 17. novembra 2022 zatvoria svoje brány a prestanú plniť svoje poslanie," uviedla SRK ešte v septembri vo svojom vyhlásení.