Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. november 2023Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Slovensko

Kropil: Rektori sa musia oboznámiť s novým znením návrhu zákona o VŠ

Na snímke prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Rudolf Kropil, foto z archívu. Foto: TASR Jakub Kotian

Riaditeľ SRK osobitne upozorňuje na pretrvávajúce nedostatočné platové ohodnotenie zamestnancov vysokých škôl, ktoré je nekonkurencieschopné v porovnaní s okolitými krajinami či priemerom EÚ.

Bratislava 10. decembra (TASR) - Slovenská rektorská konferencia (SRK) sa musí s novým znením návrhu vysokoškolského zákona, ktorý predstavil vo štvrtok (9. 12.) štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Ľudovít Paulis, ešte dôkladne oboznámiť. Ako pre TASR uviedol prezident SRK Rudolf Kropil, je potrebné, aby sa o zmenách zrealizovala interná diskusia v orgánoch a prípadne pracovnej skupine, ktorá dostala od členov SRK na to mandát.

Z doterajších vyjadrení štátneho tajomníka rezortu školstva podľa SRK vyplýva, že v návrhu novelizácie vysokoškolskej legislatívy pribudli ustanovenia na podporu internacionalizácie vysokých škôl či ustanovenia na postihovanie akademického podvodu. "Uvedené doplnenia sú v prospech otvorenia sa vysokých škôl a zvýšenia ich kvality. Naopak, naše zásadné pripomienky týkajúce sa inštitucionálnej autonómie a samosprávneho riadenia vysokých škôl, ktoré žiadali zachovať súčasné samosprávne orgány a ich kompetencie, neboli akceptované. MŠVVaŠ SR naďalej presadzuje obmedzenia ekonomickej samosprávy verejných vysokých škôl v prospech správnej rady, ktorá má mať vplyv aj na organizačnú, personálnu a v konečnom dôsledku aj akademickú samosprávu," priblížil Kropil. Ako poukázal, hoci návrh kreovania správnej rady bol upravený, aby vylúčil "politizáciu", naďalej v ňom podľa neho pretrvávajú nejasnosti a zavádzajú sa také pojmy, ktoré nemajú oporu v právnom poriadku.

Pre celkové zodpovedné posúdenie nových návrhov je však podľa slov prezidenta SRK potrebné, aby sa s nimi akademická obec najprv oboznámila a prerokovala ich. K predloženému novému zneniu novelizácie vysokoškolskej legislatívy sa preto SRK vyjadrí až v nasledujúcich dňoch.
Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP

"Akékoľvek reformy nie je možné realizovať bez finančnej podpory. Preto je otázna zmysluplnosť a cieľ vlády SR krátiť rozpočet vysokých škôl v roku 2022 o ďalších viac ako 27 miliónov eur. Osobitne upozorňujem na pretrvávajúce nedostatočné platové ohodnotenie zamestnancov rezortu školstva, osobitne vysokých škôl, ktoré je nekonkurencieschopné v porovnaní s okolitými krajinami či priemerom EÚ a OECD, či aktuálny nárast nákladov napríklad energií na prevádzku," uzavrel Kropil.

Štátny tajomník ministerstva školstva vo štvrtok (9. 12.) informoval, že na najbližšie rokovanie vlády ide upravený návrh reformy vysokých škôl, pričom do zákona zapracovali viaceré zásadné pripomienky. Ide napríklad o povinnosť verejného vypočutia kandidátov pri voľbe členov správnej rady, schvaľovanie kandidáta na rektora volebným zhromaždením nadpolovičnou väčšinou členov zhromaždenia či zverenie schvaľovania niektorých riadiacich procesov do právomocí akademického senátu.