Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. marec 2023Meniny má Beňadik
< sekcia Slovensko

ŠRVŠ o novele: Podporíme ju, ak sa zachová akademická samospráva

Ilustračná fotografia. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Študentská rada vysokých škôl sa bude dôsledne zasadzovať, aby bolo nakladanie s majetkom vysokých škôl pod kontrolou akademických senátov.

Bratislava 22. októbra (TASR) - Predstavená novela zákona o vysokých školách prináša viacero sľubných riešení problémov v súčasnom vysokoškolskom prostredí. Zmena funkčných miest pre vysokoškolských učiteľov, skrátenie dĺžky externého štúdia, deregulácia fakúlt s možnosťou úpravy orgánov a procesov podľa špecifík daných súčastí sú určite významné zmeny, ktoré boli predmetom diskusií na stretnutiach pracovnej skupiny, uviedla Študentská rada vysokých škôl. Tvrdí, že podporuje zefektívnenie fungovania vysokých škôl, avšak pri zachovaní akademickej samosprávy.

ŠRVŠ tvrdí, že návrh novely vysokoškolského zákona nie je finálnym výsledkom rokovaní, predstavuje materiál, ktorý na základe priebežného vyhodnocovania pripomienok pracovnou skupinou bude vylepšený tak, aby garantoval zavedenie vylepšení súčasného systému pri zachovaní akademickej samosprávy vysokých škôl. "ŠRVŠ od začiatku vyzýva na zodpovednú, vecnú a racionálnu diskusiu a bude v tom pokračovať aj naďalej. Zdôrazňuje však, že samospráva vysokých škôl je pilierom, ktorý je potrebné rešpektovať pri akýchkoľvek zmenách vo vysokoškolskej legislatíve," poznamenal predseda ŠRVŠ Filip Šuran.

Spôsob voľby rektora je otázka, o ktorej sa od februára diskutuje. Zmena spôsobu voľby, ktorú by mali spoločne vykonávať akademický senát a správna rada, je podľa ŠRVŠ jednou z možností zapojenia externých aktérov pri zachovaní rozhodujúceho slova akademickej obce vysokej školy. "Je potrebná dohoda na pomere členov akademického senátu a správnej rady, ako aj vyriešenie spôsobu nominácií členov správnej rady. Je nevyhnutné nastaviť systém tak, aby neboli členovia správnej rady politickými nominantmi vykonávajúcimi vôľu aktuálneho ministra školstva odvolávaní vždy po výmene vlády," tvrdí ŠRVŠ.

Pri posilňovaní kompetencií správnych rád je podľa ŠRVŠ dôležité, aby mal akademický senát stále rozhodujúce slovo pri nakladaní s hnuteľným a nehnuteľným majetkom vysokej školy. ŠRVŠ sa bude dôsledne zasadzovať, aby bolo nakladanie s majetkom vysokých škôl pod kontrolou akademických senátov. Zároveň aj naďalej ŠRVŠ požaduje zvýšenie rozpočtu pre vysoké školy na rok 2022 o nateraz stiahnutých 27 miliónov eur. V priebehu najbližších dní iniciuje ŠRVŠ rôzne diskusie, kde si vypočuje názory študentov na predkladaný text novely, pričom oficiálne pripomienky ako jedna z reprezentácií vysokých škôl predloží po zasadnutí valného zhromaždenia ŠRVŠ.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR predloží v piatok do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely vysokoškolského zákona. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Novela zákona prinesie kvalitnejšie vysoké školstvo, funkčné miesta docentov a profesorov či financovanie podľa kvality.