Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Slovensko

Štátna volebná komisia prijala viac ako 30 podnetov

Na snímke zľava zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová a predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán delegovaný predsedníčkou Ústavného súdu SR Eduard Bárány počas tlačovej konferencie Štátnej komisie pre voľby a financovanie politických strán k vyhláseniu oficiálnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb v Bratislave 17. marca 2019. Foto: TASR Jaroslav Novák

Priebeh prezidentských volieb monitorovali aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Bratislava 17. marca (TASR) - Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán prijala počas volebného dňa viac ako 30 podnetov. Týkali sa napríklad usmernenia komisií či pôsobenia pozorovateľov.

"V mnohých prípadoch štátna komisia odkazovala na predchádzajúce uznesenia z iných volieb, ktoré tieto otázky už vyriešili," priblížil predseda komisie Eduard Bárány s tým, že prvé kolo prezidentských volieb prebehlo vcelku pokojne a úspešne.Podnety týkajúce sa celoštátneho denníka komisia postúpila ministerstvu kultúry. Incidentom v Medzanoch sa už zaoberá polícia, Bárány potvrdil, že v tomto prípade nedošlo k manipulácii volieb, čo potvrdila kontrola obsahu hlasovacej urny. "V obci, kde došlo k vyneseniu volebnej schránky, okrsková komisia následne preverovala počty, ktoré zodpovedali, nemalo by dôjsť k strate, bolo to aj zaprotokolované. Všetko sú to predbežné informácie v danej veci," doplnil."O bránení vstupu voličov jedného z kandidátov nebola štátna komisia žiadnou oficiálnou cestou informovaná," odpovedal šéf komisie na otázku týkajúcu sa tvrdení kandidáta Štefana Harabina, že jeho voličom malo byť bránené vstúpiť do volebných miestností.

Priebeh prezidentských volieb monitorovali aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). "Boli prítomní na väčšine zasadnutí štátnej komisie, navštívili viacero miest v teréne, o čo sa zaujímali, by som sa obrátil skôr na nich," doplnil Bárány.

Slováci si piatykrát v histórii Slovenskej republiky volia prezidenta v priamych voľbách. Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Zuzana Čaputová, ktorá získala 40,57 percenta hlasov, a Maroš Šefčovič so ziskom 18,66 percenta hlasov. Volebná účasť dosiahla 48,74 percenta, čo je 2.158.859 voličov. Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 30. marca.