Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Slovensko

Štáty V4 chcú napriek niektorým rozdielnym názorom spolupracovať

Na snímke zľava český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, maďarský minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péter Szijjártó (chrbtom), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer a poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau počas privítania pred rokovaním ministrov zahraničných vecí V4 v Bratislave 6. decembra. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa partnerským krajinám z V4 poďakoval za pomoc pri ochrane maďarských hraníc, kam vysielajú svojich policajtov.

Bratislava 6. decembra (TASR) – Medzi krajinami Vyšehradskej skupiny (V4) existujú témy, ktoré ich rozdeľujú. Priniesla ich vojna na Ukrajine, kde nie je úplná zhoda, no sme susedia so spoločným dedičstvom a potrebujeme spolupracovať. Po stretnutí s rezortnými partnermi z Česka, Maďarska a Poľska v Bratislave to v utorok povedal šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer, informuje TASR.

Ministri hovorili o prioritách vyšehradskej spolupráce a zhodne vyzdvihli, že vôľa pokračovať v nej a pravidelne sa stretávať pretrváva. Prináša totiž dlhodobo výsledky vo sfére cezhraničných stykov, kultúry, infraštruktúry, strategických otázok či energetickej bezpečnosti a zlepšuje tak život občanov všetkých týchto štyroch krajín.Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa partnerským krajinám z V4 poďakoval za pomoc pri ochrane maďarských hraníc, kam vysielajú svojich policajtov. Budapešť podľa neho považuje v rámci regionálneho zoskupenia za najdôležitejšie bezpečnostné a hospodárske výsledky.

V súvislosti s tým, či Maďarsko očakáva podporu ostatných krajín V4 v otázke zmrazenia eurofondov, Szijjártó povedal, že Budapešť žiadne očakávania nemá a bude rešpektovať stanoviská všetkých troch vlád.

Káčer zdôraznil, že napriek rozdielnym názorom sa krajiny v rámci EÚ doposiaľ vždy dokázali dopracovať ku konsezuálnym riešeniam. "Vždy sme sa dohodli a verím, že to tak zostane aj naďalej," povedal slovenský minister.

Šéf českej diplomacie Jan Lipavský sa domnieva, že zhoda bude nájdená. Pripomenul, že aj predsedníctvo ČR v Rade EÚ zdôrazňuje potrebu väčšej miery vzájomného porozumenia.