Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Slovensko

Števulová k premlčacím lehotám: Vláda potvrdila, že sa mýlila

Na snímke Zuzana Števulová (Progresívne Slovensko) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) IX. volebného obdobia 25. októbra 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Šimečka avizoval, že presný postup hnutia aj pri diskusii a pri hlasovaní ešte dohodnú na rokovaní poslaneckého klubu.

Bratislava 22. februára (TASR) - Vláda potvrdila, že sa pomýlila a premlčacie lehoty pri znásilnení boli od začiatku jej zodpovednosť. Vyhlásila to poslankyňa Národnej rady (NR) SR z PS Zuzana Števulová v reakcii na vládou schválenú ďalšiu novelu Trestného zákona. Tá sa týka práve premlčacích lehôt. PS sa o ďalšom postupe pri prerokovaní novely v parlamente ešte poradí, podľa slov lídra hnutia Michala Šimečku zrejme zmeny lehôt podporia.

"Spoločne sme to dokázali a nepremlčali nás. Vláda potvrdila, že to po celý čas bola ich zodpovednosť," povedala Števulová s tým, že len vláda mohla opraviť to, čo sama pokazila pri pôvodnej novelizácii, nie opozícia či prezidentka Zuzana Čaputová. Podotkla tiež, že na dôsledky zmien premlčacích lehôt upozorňovali vládnu koalíciu ešte kým sa dali prijať pozmeňujúce návrhy na opravu lehôt. Mohlo sa to opraviť dávno, a to už pri prerokovávaní v pléne. Zároveň odmieta, že by kratšie premlčacie lehoty prispeli ku skoršiemu nahlasovaniu znásilnení.

Šimečka avizoval, že presný postup hnutia aj pri diskusii a pri hlasovaní ešte dohodnú na rokovaní poslaneckého klubu. "Stanovisko klubu bude jasné začiatkom budúceho týždňa," povedal s tým, že plánujú diskutovať o návrhu vecne a odborne. Obáva sa tiež možných dôsledkov a rizík pri účinnosti oboch noviel Trestného zákona v jeden deň. Apeloval na vládu, aby nechala čas Ústavnému súdu SR zaoberať sa už schválenou novelou a aby kompetentní nezdržiavali zverejňovanie zmien v zbierke zákonov. Kriticky vníma aj to, že sa predĺženie premlčacích lehôt nedotkne trestných činov súvisiacich so založením, zosnovaním a podporovaním zločineckej skupiny. O prípadnom pozmeňujúcom návrhu v tejto otázke ešte majú rovnako hovoriť v klube.

Vláda vo štvrtok odobrila novelu Trestného zákona, ktorá ráta so zachovaním pôvodných premlčacích lehôt pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie, a to 20 rokov. Zároveň navrhuje parlamentu schváliť úpravu v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť by mala zmena nadobudnúť 15. marca, čiže od rovnakého dátumu ako "veľká novela" Trestného zákona schválená 8. februára.