< sekcia Slovensko

Sme na vás hrdí, odkázal z tribúny M. Handzuš štrajkujúcim učiteľom

Na snímke protestné zhromaždenie štrajkujúcich učiteľov na Námestí SNP v Banskej Bystrici 29. januára 2016. Foto: TASR/Branislav Račko

Na školách, kde sa niektorí pedagógovia zapojili do štrajku, sú hodiny suplované, prípadne je vyučovanie skrátené. Správu priebežne aktualizujeme.


Bratislava 29. januára (TASR) - Počet škôl, ktoré dnes z dôvodu štrajku učiteľov zostali zatvorené oproti štvrtku (28.1.), poklesol. Kým vo štvrtok bolo zatvorených 114, dnes je to 111, čo predstavuje 1,65 percenta z celkového počtu 6724 škôl na Slovensku. Informuje o tom ministerstvo školstva. Údaje zaslali rezortu okresné úrady k 10.00 h.

"Pokles počtu zapojených škôl evidujeme v Bratislavskom, Nitrianskom či Žilinskom kraji, naopak, zmena nastala napríklad v Levoči, kde dnes vstúpili do jednodňového štrajku tri školy," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Rezort upozorňuje, že podľa vyhlášky riaditelia škôl majú povinnosť informovať zriaďovateľa školy a príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve o prerušení alebo zmene vyučovania, ako aj o poskytnutí riaditeľského voľna.

V Bratislavskom kraji je zatvorených 20 škôl, v Trnavskom 15, Nitrianskom 20, Žilinskom 16, Trenčianskom 15, Banskobystrickom 15, Prešovskom štyri a Košickom šesť škôl.

K 10.45 h je podľa webovej stránky Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) do štrajku zapojených vyše 10.600 učiteľov zo 758 škôl. Tieto čísla sú približne na rovnakej úrovni, ako tomu bolo vo štvrtok. Vtedy bolo číslo zapojených učiteľov približne na úrovni 10.600 a škôl asi 780.

Časť učiteľov vstúpila v pondelok 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je podľa ISU dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.


Sme na vás hrdí, odkázal z tribúny M. Handzuš štrajkujúcim učiteľom

Banskobystrické Námestie SNP sa dnes popoludní zaplnilo štrajkujúcimi učiteľmi najmä z Banskobystrického kraja. Kolegov s transparentmi však prišli podporiť aj pedagógovia z Martina či Bratislavy. Na hodinovom protestnom zhromaždení v piaty deň učiteľského štrajku sa ich zišlo okolo 600 a stále prichádzali ďalší.

Učiteľov z tribúny podporil aj slovenský hokejový reprezentant Michal Handzuš, keď povedal: "Nepočúvajte žiadne negatívne reči. Vyše 11.000 učiteľov je obrovské množstvo, môžete byť na seba hrdí, že ste sa spojili a takto držíte spolu. Veľmi si vážim, že ste nezostali ticho. Treba vydržať."

Ako tiež dodal, je otcom dvoch detí, ktoré raz pôjdu do školy, a preto mu nie je ľahostajné, v akých podmienkach sa deti vzdelávajú a v akých podmienkach učia pedagógovia.

"Chápem tento štrajk ako poslednú možnosť, aby sa niečo zmenilo. Myslím si, že v demokratickej spoločnosti je veľmi dôležité ozvať sa, keď niečo nefunguje a nie je v poriadku. My, ako spoločnosť sme na vás hrdí," zdôraznil Handzuš.

Podľa Ondreja Pastierika z Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorý učí v Badíne, v obci pri Banskej Bystrici, sú pripravení vydržať v štrajku aj na budúci týždeň.

"Veríme, že na budúci týždeň sa rozhodne a veci sa pohnú dopredu," uviedol. Podľa neho o tom, že sa veci hýbu, vypovedá aj ich prijatie u prezidenta SR.

Čísla ministerstva školstva o počte štrajkujúcich škôl sú podľa Pastierika nepravdivé. "Faktom je, že niektoré školy možno ubudnú, ale zasa ďalšie pribudnú. Od utorka sa nám zapájajú ďalšie školy," poznamenal.

Od pondelka bude vo viacerých mestách Slovenska živá reťaz, Banskobystričania sa na nej zúčastnia v Martine. Učitelia chystajú protest aj v Ružomberku a ďalší masový znova v Bratislave.


TRNAVA: Učitelia vytvoria živú reťaz v pondelok pred radnicou

Trnavskí učitelia sa na znak podpory štrajku a jeho požiadaviek chcú stretnúť v pondelok 1. februára o 16.30 hodine pred radnicou. S kolegami, študentmi, rodičmi a priateľmi vytvoria živú reťaz.

Plánujú prejsť pešou zónou na Trojičné námestie. "Čím viac nás bude, tým dlhšia bude naša reťaz, ktorou ukážeme, že sme ľudia a dokážeme držať spolu! Vieme sa podporiť, vieme si pomôcť, pretože ľudskosť sa z nás ešte stále nevytratila!," uvádza sa v pozvánke Iniciatívy trnavských učiteľov, ktorú dnes v podvečer zverejnili.

V Trnave sa do protestu zapojili viaceré materské školy, zo začiatku päť základných v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a dve gymnáziá. K tomu aj cirkevná základná škola a cirkevné gymnázium. Žiadna zo škôl však nebola zatvorená, zväčša mali obmedzené vyučovanie. Ďalšie školy sa k štrajku pripojili v okolitých obciach ako Hrnčiarovce nad Parnou, Zavar, Jaslovské Bohunice či Šúrovce, Biely Kostol a Majcichov.


Škola, škôlka aj jedáleň budú od pondelka v bratislavských Jarovciach zatvorené

V Mestskej časti (MsČ) Bratislava Jarovce bude od pondelka 1. februára zatvorená nielen základná škola (ZŠ), ale aj materská škola (MŠ) a školská jedáleň. Pre TASR to dnes potvrdila riaditeľka ZŠ s MŠ v Jarovciach Eva Ondrášeková.

"Od pondelka sa pridávajú k štrajku aj zamestnanci materskej školy, takže prerušujem prevádzku školy, škôlky aj školskej jedálne na neurčito," uviedla Ondrášeková. ZŠ v Jarovciach, ktorá sa zapojila do štrajku organizovaného Iniciatívou slovenských učiteľov od pondelka 25. januára, fungovala tento týždeň v obmedzenom režime. V škole zostali len dve učiteľky. Starali sa o deti, ktoré rodičia nemali kde nechať.

Materská škola bola tento týždeň v prevádzke ako obvykle, fungovala aj školská jedáleň. "Od pondelka bude prevádzka školskej jedálne prerušená až do odvolania, všetci stravníci sú odhlásení," povedala Ondrášeková s tým, že nakoľko je štrajk neobmedzený, rodičom odporučili sledovať webovú stránku školy, na ktorej budú zverejňované aktuálne informácie, prípadne ukončenie štrajku. Škola odporúča rodičom, aby počas štrajku učiteľov využili nárok na ošetrovné pre deti do 10 rokov.


K štrajku sa dnes prvýkrát pridali učitelia zo ZŠ Mihálya Tompu

Do prebiehajúceho štrajku učiteľov sa dnes prvýkrát zapojila Základná škola (ZŠ) Mihálya Tompu s vyučovacím jazykom maďarským v Rimavskej Sobote. Ako TASR informoval jej riaditeľ Štefan Orosz, štrajkovať začalo 11 pedagógov, ktorí sa dnes zúčastnili aj na protestnom zhromaždení učiteľov na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

"V pondelok (1.2.) sa k štrajku na dva dni pridajú ďalší učitelia z prvého stupňa. Tí sa dnes ešte nezapojili, keďže chceli rozdať žiakom výpisy vysvedčení. V pondelok a utorok teda bude štrajkovať 24 učiteľov z celkového počtu 42 pedagogických zamestnancov našej ZŠ," uviedol Orosz s tým, že v stredu 3. februára by sa mali všetci vrátiť do práce.

Napriek štrajku bude škola aj naďalej fungovať a výchovno-vzdelávací proces je podľa jeho slov zabezpečený. "Nie je to, samozrejme, štandardný režim, upravili sme rozvrh a niektoré triedy spojili. Rodičia sú o vzniknutej situácii upovedomení a rozhodnutie sme nechali na nich. Tí, ktorí so štrajkom súhlasia, môžu učiteľov podporiť tým, že svoje deti nechajú doma. Ak však chcú, pokojne ich môžu doviesť do školy," povedal riaditeľ.

Ako dodal, so zostávajúcim počtom pedagógov dokáže vyučovanie zabezpečiť. "Keby však vypadlo ešte päť alebo šesť učiteľov, tak školu určite zatvorím, pretože v takom počte by sme už nemohli fungovať."


K štrajkujúcim sa pridala aj popradská SPŠ, chce vytvoriť živú reťaz

Časť popradských pedagógov sa dnes stretla v jednej z miestnych kaviarní a po rokovaní zúčastnení deklarovali plnú podporu štrajkujúcim kolegom. Na internetovej stránke Strednej priemyselnej školy (SPŠ) v Poprade neskôr vyzvali aj ďalšie popradské školy, aby sa pridali k prebiehajúcemu štrajku.

Popradskí učitelia sa zároveň dohodli, že v pondelok 1. februára sa o 15.30 h stretnú na Námestí sv. Egídia pred obchodným centrom, aby sa pridali k spoločnej protestnej akcii. Plánujú vytvoriť živú reťaz a vyzvali aj ostatných pedagógov a rodičov, aby ich prišli podporiť a vyjadrili svoj nesúhlas so súčasným stavom školstva na Slovensku.

Pedagogickí pracovníci SPŠ sa oficiálne k štrajkujúcim pridali ešte vo štvrtok (28.1.), čím vyjadrili plnú podporu kolegom z ostatných škôl. Požiadavky vo výzve, s ktorou sa Iniciatíva slovenských učiteľov obrátila na vládu SR, sa podľa nich zakladajú na zisteniach, odporúčaniach, porovnaniach a analýzach domácich a zahraničných organizácií, ktoré dlhodobo poukazujú na problémy v slovenskom školstve, a zároveň navrhujú prijať účinné opatrenia na zlepšenie výsledkov žiakov v medzinárodných meraniach.

SPŠ je zatiaľ jedinou strednou školou v Poprade, ktorá sa do štrajku zapojila. Okrem nej vyjadrili podporu štrajkujúcim na ZŠ F. Kráľa, ZŠ Francisciho, ZŠ na Dostojevského ulici, tiež na Základnej umeleckej škole na Štefánikovej ulici a v Spojenej škole na Letnej ulici.


V ZŠ s MŠ v Nitrianskych Sučanoch napriek štrajku odovzdávali polročné vysvedčenia

Polročné odpisy z vysvedčení dnes odovzdávali deťom na Základnej škole s materskou školou (ZŠ s MŠ) Fraňa Madvu v Nitrianskych Sučanoch (okres Prievidza). Vyučovanie v škole prebiehalo v neobmedzenom režime, keďže časť učiteliek, ktoré sa pripojili k štrajku, prišla dnes do školy. Podľa slov riaditeľky školy Ivety Nemčekovej niektoré z pedagogičiek nevylučujú, že sa do štrajku zapoja opäť budúci týždeň.

Odpisy z vysvedčení dnes nedostali žiaci nováckej ZŠ, ako informuje škola na svojej internetovej stránke, od pondelka 1. februára pokračuje v štrajku v obmedzenom režime, keďže štrajkovať zostáva niekoľko učiteľov. V utorok 2. februára budú mať žiaci už riadne vyučovanie.

Vyučovanie dnes neprebiehalo ani na troch handlovských ZŠ, pre deti pripravili náhradný program. Pedagógovia zo ZŠ Školská budú podľa webovej stránky školy pokračovať v neobmedzenom štrajku aj 1. a 2. februára.

Naopak, do štrajku sa v okrese Prievidza, mimo iných, nezapojila Základná škola s materskou školou v Bojniciach. Ako pre TASR pedagógovia zdôvodnili svoje rozhodnutie, súhlasia so stanoviskom odborového zväzu, že načasovanie štrajku je nevhodné, ale požiadavky štrajkujúcich sú oprávnené.


Na gymnáziu v Rimavskej Sobote pokračuje v štrajku 13 pedagógov

V štrajku učiteľov na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote pokračuje 13 pedagógov z celkového počtu 26 pedagogických zamestnancov. Ako TASR informovala koordinátorka štrajku Jana Lásková, tri učiteľky od protestu odstúpili hneď v prvý deň.

„My ostatní štrajkujeme ďalej a ak bude celoslovenský protest pokračovať, zotrváme v ňom aj my,“ uviedla Lásková. Štrajkujúci učitelia sa podľa jej slov zídu v utorok alebo stredu (2. - 3.2.) a podľa situácie rozhodnú o ďalšom postupe. „Ak sa štrajk skončí, do školy by sme sa mohli vrátiť koncom týždňa. Je to všetko otvorené, budeme sa riadiť pokynmi štrajkového výboru,“ dodala na záver.


Na stredných školách Košického kraja štrajkuje 185 učiteľov

Zo 63 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) aj dnes ostala pre štrajk učiteľov zatvorená jedna škola. Ide o Strednú zdravotnícku školu (SZŠ) v Michalovciach, v ktorej je do štrajku od utorka (26. 1.) zapojených 46 učiteľov.

"Na ostatných školách sa vyučuje. Spolu na školách KSK k dnešnému dňu štrajkuje 185 učiteľov z 11 škôl," informovala TASR hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

Na školách, kde sa niektorí pedagógovia zapojili do štrajku, sú hodiny suplované, prípadne je vyučovanie skrátené. Prioritne je zabezpečené vyučovanie v maturitných triedach.

Do štrajku sa zo škôl KSK v Košiciach k dnešnému dňu zapojili učitelia na gymnáziách Šrobárova (21 učiteľov), Poštová (1) a Trebišovská (29), na Strednej zdravotníckej škole Moyzesova (17), na Škole úžitkového výtvarníctva (6) a Strednej odbornej škole (SOŠ) v Šaci (1). V Spišskej Novej Vsi ide o gymnáziá Javorová (21) a Školská (15), v Michalovciach je to okrem SZŠ aj Gymnázium P. Horova (26) a v Moldave nad Bodvou je to Gymnázium Š. Moysesa (2).

Na 63 stredných školách, ktorých zriaďovateľom je KSK, pôsobí celkovo 2526 pedagógov.


Košické školy zapojené do štrajku vydávajú hodnotenia žiakov zväčša podľa záujmu

Základné školy v Košiciach, ktoré pre štrajk fungujú v obmedzenom režime, vydávajú polročné výpisy hodnotenia a klasifikácie žiakov podľa záujmu. Deti alebo rodičia si ich chodia vyzdvihnúť individuálne. Ostatní ich dostanú po skončení štrajku.

"Dávame výpisy klasifikácie. Rodičia si ich chodia osobne prevziať do riaditeľne. Stáva sa, že príde rodič s dieťaťom alebo i samotné dieťa," vysvetlila riaditeľka Základnej školy na Krosnianskej ulici Danka Daneshjoová. Z 56 učiteľov sú do štrajku zapojení 53 a traja sú práceneschopní. Ostatným žiakom odovzdajú výpisy ich triedni učitelia po ukončení štrajku.

Základnú školu Jozefa Urbana na Jenisejskej navštevuje 650 detí. V pondelok (25.1.) zabezpečovali vyučovanie iba pre žiakov 1. ročníka. Dnes učia vo všetkých ročníkoch prvého stupňa.

"Žiaci na prvom stupni sú dnes riadne v škole. Výpisy z vysvedčení dostanú na poslednej vyučovacej hodine. Pre žiakov na druhom stupni sme zriadili miesto, kde si môžu dnes medzi 10.30 a 12.30 h vyzdvihnúť výpis z vysvedčenia," uviedol riaditeľ školy Róbert Schwarcz. Ostatní ich dostanú po skončení štrajku. K dnešnému dňu je do štrajku zapojených 32 z 50 pedagógov.

Podobná situácia je aj v Základnej škole na Krosnianskej. Zo 47 učiteľov je do štrajku zapojených 30. Vyučujú žiakov v prvom až štvrtom ročníku. "Deti, ktoré sú v škole, dostanú výpisy. Tie deti, ktoré majú prerušené vyučovanie, si ich chodia priebežne vyzdvihnúť. Bolo to oznámené. Tí, ktorí si ich neprevezmú, ich dostanú po skončení štrajku," povedala riaditeľka školy Júlia Špilárová.

Podľa rezortu školstva v posledný vyučovací deň prvého polroka školského roka triedny učiteľ vydá žiakovi výpis slovného hodnotenia alebo klasifikácie prospechu a správania sa za prvý polrok. Výpis nie je verejnou listinou. Vydáva sa na žiadosť plnoletého žiaka, zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

"Tento výpis je možné dať rodičovi v tlačenej podobe či elektronicky, podľa toho, aký spôsob informovania majú školy zaužívaný. Výpis dostane každý žiak, ktorý bol hodnotený pedagogickou radou. Vysvedčenie dostane len ten žiak, ktorého zákonný zástupca o to požiada," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

"V mimoriadnej situácii, ktorou je aj štrajk, vydá škola výpis v inom termíne. Je však dôležité pripomenúť, že v štrajku je menej ako dve percentá škôl, a tak sa netýka 98 percent škôl," uzavrela.

Podľa údajov Centra vedecko–technických informácií Slovenskej republiky je v základných školách v tomto školskom roku viac ako 457.000 žiakov, vrátane žiakov v špeciálnych základných školách, a takmer 231.000 stredoškolákov, vrátane externých.


Tri ZŠ v Žiline zostali úplne zatvorené, jedna je v obmedzenom režime

V Žiline dnes zostali zatvorené v súvislosti so štrajkom učiteľov tri základné školy (ZŠ) - Cirkevná základná škola (CZŠ) s materskou školou (MŠ) Dobrého pastiera, CZŠ Romualda Zaymusa a ZŠ s MŠ Žilina – Závodie. V ZŠ Limbová vyučujú iba žiakov prvého a druhého ročníka.

Do štrajku je podľa hovorcu mesta Pavla Čorbu zapojených 70 pedagógov. "V ZŠ Limbová štrajkuje 22 učiteľov, v ZŠ s MŠ Školská v mestskej časti Závodie funguje školská družina (ŠKD) aj MŠ a štrajkuje tu 34 učiteľov. V ďalších piatich školách je zapojených od jedného do šesť učiteľov, vyučovanie sa neprerušilo. Ide o ZŠ s MŠ Do Stošky (jeden), ZŠ Jarná (jeden), ZŠ Martinská (dvaja), ZŠ Slovenských dobrovoľníkov (šesť), ZŠ Vendelína Javorku (štyria)," uviedol Čorba.

V Martine sa podľa hovorkyne mesta Zuzany Kalmanovej z deviatich škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta do štrajku momentálne zapojilo päť škôl a štrajkuje aj jedna základná umelecká škola (ZUŠ). "V ZŠ Ul. J. Kronera aj počas štrajku poskytujú deťom stravu v školskej jedálni a v ZŠ Ul. A. Stodolu a ZŠ A. Dubčeka sú v prevádzke školské jedálne a je zabezpečený výchovný program pre žiakov až po piaty ročník," dodala Kalmanová.

Zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pokračuje v štrajku šesť škôl - Gymnázium Hlinská 29 v Žiline (osem učiteľov), Gymnázium Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši (12), Stredná zdravotnícka škola v Liptovskom Mikuláši (13), Spojená škola, Scota Viatora 8 v Ružomberku (21), Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši (desať), Stredná odborná škola, Hattalova 968/33 v Námestove (jeden učiteľ) a Spojená škola v Nižnej (traja učitelia). "V školách je vyučovanie pre žiakov zabezpečené v normálnom režime, vyučovanie v špecifickom režime je len v prípade Gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši," informovala TASR hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková.


V Senici polročné vysvedčenie nerozdali na troch zo štyroch ZŠ

Situácia v počte štrajkujúcich stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) sa dnes nezmenila a je predpoklad, že bude rovnaká aj utorok 2. februára po nástupe školákov po polročných prázdninách. V kraji stále podporuje štrajk šesť škôl.

Na Gymnáziu F. A. Sasinka v Skalici a Gymnáziu Ladislava Novomeského v Senici by sa mal podľa zatiaľ dostupných informácií na budúci týždeň počet štrajkujúcich učiteľov zvýšiť. V Skalici je to dnes 12 a v utorok by to malo byť 13, v Senici by sa mal dnešný počet 12 zvýšiť na 18. Pokračovať budú aj na Gymnáziu Vojtecha Mihálika v Seredi, Jána Hollého v Trnave, Obchodnej akadémii vo Veľkom Mederi a Strednej odbornej škole v Hlohovci. Podľa údajov z Úradu TTSK sú dnes do štrajku zapojené tri percentá a v utorok by malo byť 2,6 percenta všetkých vyučujúcich na školách TTSK. Ani jedna zo škôl nie je a nebude zatvorená.

Štrajkuje naďalej aj súkromná škola Via Humana v Skalici, kde zostali študenti doma, a aj cirkevné Gymnázium Angely Merici v Trnave, kde sa vyučuje podľa upraveného režimu.

V Hlohovci zostáva zatvorená ZŠ Podzámska, ZŠ na Ulici M. R. Štefánika, ktorá na svojej webovej stránke oznámila, že žiaci sú odhlásení z obedov do 5. februára, i ZŠ sv. Jozefa, kde sa rovnako polročné vysvedčenia nerozdávali.

V Senici zostáva počet štrajkujúcich škôl rovnaký, nevyučuje sa na troch zo štyroch ZŠ a podľa vedúceho spoločného školského úradu Petra Kovačiča neodovzdávajú deťom ani vysvedčenia. Štrajkujúca základná umelecká škola vysvedčenia rozdá v utorok a pravdepodobne sa začne s vyučovaním. Tri ZŠ majú podľa jeho slov na pondelok 1. februára naplánované stretnutia pedagógov, na ktorých sa rozhodnú ako ďalej.

Zatvorená zostala dnes aj ZŠ na Vajanského ulici v Skalici, riadne vyučovanie by sa tam malo začať 2. februára.

V Trnave pokračujú v proteste a v zmenenom režime fungujú ZŠ na Bottovej ulici, Gorkého ulici a na Ulici K. Mahra.

STUPAVA: ZŠ i jedna zo štyroch MŠ sa budúci utorok a stredu pripoja k štrajku

V Stupave pri Bratislave budú pedagogickí zamestnanci na budúci týždeň opäť štrajkovať. Kým počas prvého dňa štrajku učiteľov (25. 1.) bolo prerušené vyučovanie v Materskej škole (MŠ) J. Kráľa, v dňoch 2. a 3. februára budú štrajkovať pedagógovia zo stupavskej ZŠ kpt. Jána Nálekpu a MŠ Ružová, jednej zo štyroch MŠ v meste.

"Bolo to rozhodnutie našich zamestnancov, ktoré rešpektujeme," uviedli riaditeľky oboch školských zariadení, Bohdana Cibuľová (ZŠ) a Soňa Šerešová (MŠ). V prípade ZŠ sa rozhodlo štrajkovať 85 percent pedagógov, v MŠ sa rozhodli pripojiť ku štrajku všetky učiteľky. Vyučovanie bude prerušené. "Vo veľmi obmedzenom režime bude pokračovať iba vyučovanie v triedach, v ktorých sa učí angličtina CLIL metódou," informovala TASR riaditeľky základnej školy.

Obe školské zariadenia o prerušení vyučovania informovali rodičov, žiadne negatívne reakcie z ich strany pritom nezaznamenali. "Práve naopak, skôr sme tento týždeň počuli otázky, prečo neštrajkujeme," priznala Bohdanová.

Podľa informácií ministerstva školstva ostalo dnes zatvorených 111 škôl, čo predstavuje 1,65 percenta z celkového počtu 6724 škôl na Slovensku. V Bratislavskom kraji ostalo zatvorených 20 škôl.


Počet štrajkujúcich učiteľov stredných škôl v TSK klesol za týždeň o takmer sto

V piaty deň štrajkového týždňa pedagogických zamestnancov sa v stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) k štrajku hlásili učitelia zo 16 stredných škôl.

Podľa Veroniky Rezákovej z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK klesol dnes počet štrajkujúcich učiteľov z pôvodných 322 dnešných 229.

"Z celkového počtu 16 škôl aj naďalej ostávajú zatvorené brány dvoch z nich (Gymnázium Dubnica nad Váhom a Gymnázium Púchov), v obmedzenom režime sa vyučuje v šiestich stredných školách a vo zvyšných ôsmich školách študenti štrajk nepociťujú vôbec a učia sa podľa štandardného rozvrhu," doplnila Rezáková.