Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Slovensko

Strana SaS považuje situáciu s medveďmi za vážnu

Na archívnej snímke medveď hnedý. Foto: TASR Milan Kapusta

Mimoriadnu schôdzu k návrhu ústavného zákona o odstrele medveďov, ktorá sa mala konať v utorok (9. 4.) na žiadosť Tarabu zrušili.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Opozičná strana SaS považuje situáciu s medveďmi na Slovensku za vážnu. Žiada ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS), aby na úrovni rezortu zriadil pracovnú skupinu s odborníkmi naprieč politickými stranami s cieľom dosiahnuť celospoločenský konsenzus. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

"Problém s medveďom je a je reálny. A keď je problém treba ho riešiť," poznamenal poslanec parlamentu Alojz Hlina (SaS). Nemyslí si, že riešením situácie by bola zmena zákona o civilnej ochrane. Na pracovnej skupine by podľa Hlinu mohli dospieť ku konsenzu, ako sa dá problém riešiť.

Mimoriadnu schôdzu k návrhu ústavného zákona o odstrele medveďov, ktorá sa mala konať v utorok (9. 4.) na žiadosť Tarabu zrušili. Chce nájsť s časťou opozície zhodu na zákone.

Taraba v pondelok ráno rokoval s opozičným KDH. Hnutie nesúhlasí s ústavným zákonom z dielne vlády, navrhuje vlastné riešenie. Návrh hnutia k odstrelu medveďov ide podľa ministra podobným smerom ako návrh ústavného zákona. Chce zároveň využiť niekoľko dní na expertíznu prípravu spoločného zákona.

Vláda koncom marca odobrila návrh ústavného zákona, ktorým sa stanovili podmienky, pri splnení ktorých možno pristúpiť k odstrelu medveďa. Zákon by umožňoval v okolí miest a obcí vytvoriť 500-metrovú bezpečnostnú zónu. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bolo by možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania.