Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Slovensko

Strany dostanú za výsledky volieb za štyri roky takmer 93 miliónov eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Príspevok dostanú aj subjekty, ktoré sa do parlamentu nedostali, ale získali vo voľbách viac ako tri percentá hlasov.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných parlamentných volieb príspevok celkovo vo výške 92,87 milióna eur. Príspevok si rozdelí osem strán a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo financií (MF) SR. Príspevky za voľby sa stranám budú vyplácať postupne každý rok počas štvorročného volebného obdobia 2023 až 2027.

Najviac peňazí získa za štyri roky Smer-SD, a to takmer 23,19 milióna eur. Nasleduje Progresívne Slovensko s takmer 18,29 milióna eur, za ním Hlas-SD s 15,24 milióna eur, koalícia OĽANO (dnes hnutie Slovensko, pozn. TASR), Kresťanská únia, Za ľudí 9,39 milióna eur a KDH dostane takmer 7,16 milióna eur. SaS získa takmer 6,62 milióna eur a SNS 5,92 milióna eur.

Príspevok dostanú aj subjekty, ktoré sa do parlamentu nedostali, ale získali vo voľbách viac ako tri percentá hlasov. Hnutie Republika dostane za štyri roky takmer 3,68 milióna eur a Aliancia takmer 3,4 milióna eur.

Peniaze dostanú strany postupne každý rok až do konca volebného obdobia, teda do roku 2027. Príspevok sa delí na tri časti, ide o príspevky zo štátneho rozpočtu za hlasy, na činnosť a na mandát.