< sekcia Slovensko

Stravovanie vo väzniciach je prispôsobené regionálnym zvyklostiam

Foto: TASR/Henrich Mišovič

Sviatočné chvíle strávia kapláni s obvinenými a odsúdenými aj pri rozhovoroch či sledovaní filmov s vianočnou a duchovnou tematikou.

Bratislava 26. decembra (TASR) - Stravovanie počas Vianoc je vo väzniciach, kde ich tento rok prežije takmer 10.000 odsúdených a obvinených, prispôsobené zvyklostiam v jednotlivých regiónoch Slovenska.

Pripravuje sa napríklad fazuľová, šošovicová alebo hríbová polievka, odsúdení dostávajú aj balíčky s ovocím. Na Štedrý deň sa vo väčšine ústavov chystá tradičná strava. Večeru tvorí kapustnica s klobásou, údeninou, hríbmi, haluškami alebo šošovicová polievka, ďalej vyprážané rybie filé, zemiakový šalát, ovocie, keks, čaj, v niektorých ústavoch aj vianočné oblátky s medom. V ďalších sviatočných dňoch sa v jednotlivých zariadeniach pripravujú rôzne hlavné jedlá. Stravovanie počas Vianoc a novoročných sviatkov je vo väzniciach prispôsobené národným zvyklostiam, pričom sa, samozrejme, vychádza z limitovaných možností stravnej dávky.

Väzenskí kapláni, ktorí poskytujú katolícku duchovnú službu v 18 ústavoch na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody, pripravili pre obvinených a odsúdených, prežívajúcich Vianoce vo väzniciach, aktivity, ktorými im umožnia aj za mrežami a múrmi väzníc dôstojné slávenie najkrajších sviatkov roka. Do viacerých ústavov prinesú slovenskí skauti betlehemské svetlo. Ako býva zvykom, aj tento rok na Štedrý deň zavítali do väzníc i biskupi Mons. František Rábek, ordinár OS a OZ SR, a Mons. Dominik Tóth, emeritný trnavský pomocný biskup, ktorí budú celebrovať vianočnú svätú omšu. Zároveň v ústave Nitra-Chrenová príslušníci Zboru dobrovoľníkov Maltézskeho rádu pozdravia odsúdené a obdarujú ich vianočným darom. Pre TASR to uviedol riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

"Kapláni pri svojich návštevách na oddieloch osobne prinesú obvineným a odsúdeným vianočné pozdravy a vinše, ako i požehnanie jedla. Vo väzenských kaplnkách okrem slúženia vianočných svätých omší budú požehnávať betlehemy, spievať s odsúdenými koledy, viesť adorácie, katechézy, spoločné modlitby svätého ruženca či vysluhovať sviatosti. Sviatočné chvíle strávia kapláni s obvinenými a odsúdenými aj pri rozhovoroch či sledovaní filmov s vianočnou a duchovnou tematikou. Do niektorých ústavov vstúpia aj mládežnícke spevokoly s koncertnými predstaveniami. V viacerých ústavoch si pod vedením väzenských kaplánov pripravili koncertné vystúpenia aj samotní odsúdení. Chýbať nebude ani možnosť sledovania televíznych programov, prednostne vianočných bohoslužieb a pápežského požehnania Urbi et Orbi z Ríma. Bohatý duchovný program bude pokračovať počas celého vianočného obdobia a vyvrcholí ďakovnými pobožnosťami v závere roka, privítaním Nového roka, požehnaním Trojkráľovej vody a Trojkráľovými požehnaniami ciel a celých ústavov," konkretizoval na záver Baláž.


V slovenských väzeniach bolo takmer 200 cudzincov

Takmer 200 cudzincov sa nachádzalo krátko pred Vianocami v slovenských väzeniach. Z nich bolo 69 obvinených - 65 mužov a štyri ženy a 124 právoplatne odsúdených - z toho 121 mužov a tri ženy. Najviac z obvinených a odsúdených, ktorí trávili vianočné sviatky vo väzeniach - 37 boli občania Vietnamu. Nasledovalo 33 Čechov, 19 občanov Maďarska a 18 Ukrajincov.

Koncom minulého týždňa sa vo výkone väzby nachádzalo 1263 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8658 odsúdených. Vianoce trávila vo väzení najstaršia osoba narodená v októbri 1929 a to vo výkone trestu odňatia slobody. Najmladšia osoba narodená v roku 1998 zase vo výkone väzby.

TASR o štatistike informoval informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.