< sekcia Slovensko

Strážcovia prírody často čelia vyhrážkam, Policajný zbor za nimi stojí

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) Foto: TASR - Martin Baumann

Minister životného prostredia Ján Budaj a minister vnútra Roman Mikulec (obaja OĽANO) im pri príležitosti piatkového Svetového dňa strážcov (World Ranger Day) vyjadrili podporu.

Bratislava 31. júla (TASR) - Strážcovia prírody či pracovníci inšpekcie životného prostredia pri svojej práci často čelia vyhrážkam či útokom. Minister životného prostredia Ján Budaj a minister vnútra Roman Mikulec (obaja OĽANO) im pri príležitosti piatkového Svetového dňa strážcov (World Ranger Day) vyjadrili podporu. Povzbudzujú ich, aby sa obracali na políciu. Avizujú tiež posilnenie postavenia inšpekcie a prípravu koncepcie enviropolície.

"Postaviť sa zoči-voči znečisťovateľovi alebo pytliakovi, alebo človeku, ktorý sa príde obohatiť tam, kde to zákon zakazuje, si vyžaduje doslova hrdinstvo," zdôraznil Budaj. Poukázal na to, že s rizikovým správaním sa stretávajú aj príslušníci Štátnej ochrany prírody SR a Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP)."Považujeme strážcov prírody aj pracovníkov inšpekcie MŽP za jedných z hlavných partnerov príslušníkov polície pri odhaľovaní envirokriminality," uviedol Mikulec. Bezpečnostný problém vníma, prijímajú sa preto podľa neho opatrenia na zlepšenie spolupráce inšpekcie a polície. Po prizvaní napríklad sprevádzajú inšpektorov pri práci aj policajti.

Mikulec tlmočil tiež výzvu Policajného zboru (PZ) pre všetkých strážcov prírody, inšpektorov aj bežných ľudí, ktorí prídu do styku s vyhrážkami či fyzickým násilím, aby takéto konanie nahlásili na linku 158. Zdôraznil, že členovia inšpekcie sú verejnými činiteľmi, pri dokázaní spomínaných trestných činov im hrozí trest päť až 20 rokov odňatia slobody.

Envirokriminalitu považuje minister vnútra za dôležitú oblasť činnosti Policajného zboru. S ministerstvom životného prostredia spolupracuje aj na zmene legislatívy. Šéf envirorezortu v tejto súvislosti tiež apeluje na občanov, aby dokumentovali a nahlasovali podozrenia z narušenia prírody.Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo hovorí, že štatistiky o prípadoch ohrozenia inšpektorov nevedú. Predpokladá, že keď inšpektori uvidia dôveru vo vedení, začnú sa naň obracať aj s týmito problémami. Na Slovensku podľa neho pôsobí asi 170 príslušníkov SIŽP.

Cieľom Svetového dňa strážcov (World Ranger Day) je poukázať na ich úlohu pri ochrane prírody či záchrane miznúcich druhov rastlín a zvierat. Zároveň je spomienkou na ochranárov zabitých alebo zranených pri výkone ich práce - len v minulom roku ich vo svete prišlo o život rekordných 212.