Quantcast
< sekcia Slovensko

Stredoškoláci môžu vďaka štipendiu Flex študovať rok v USA zadarmo

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Program Flex funguje už od roku 1992. V roku 2018 bola do tohto programu zaradená aj Slovenská republika.

Bratislava 17. septembra (TASR) - Slovenskí stredoškoláci môžu vďaka štipendiu Flex študovať rok v Spojených štátoch amerických zadarmo. Prihlasovanie do programu je otvorené. TASR o tom informovali z Veľvyslanectva USA na Slovensku.

Žiaci majú túto príležitosť vďaka výmennému programu Future Leaders Exchange (Flex), ktorý financuje Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických a implementuje ho nezisková vzdelávacia organizácia American Councils for International Education. Študenti, ktorí boli vybraní v minulom školskom roku, do USA vycestovali v auguste a nachádzajú sa v rôznych častiach USA. Školský rok 2021/2022 strávia v Idaho, Texase, Michigane či na Floride. "Štipendisti tak získajú šancu žiť v americkej hostiteľskej rodine a študovať na americkej strednej škole," priblížili z Veľvyslanectva USA na Slovensku.

Program Flex funguje už od roku 1992. V roku 2018 bola do tohto programu zaradená aj Slovenská republika a v auguste 2019 vycestovalo do USA prvých desať slovenských študentov. Do programu je aktuálne zapojených viac ako 20 krajín a vďaka štipendiu vycestuje každoročne do USA viac ako 900 stredoškolákov. Slovenskí záujemcovia o ročný študijný pobyt v školskom roku 2022/2023 sa môžu do programu prihlasovať do 15. októbra.

Štipendium pokryje študentom náklady na letenku, poskytne umiestnenie v hostiteľskej rodine a štúdium na americkej strednej škole, zdravotné poistenie, prípravné školenie, ako aj mesačný príspevok určený na účasť na spoločenských aktivitách. Študenti si hradia náklady spojené so získaním cestovného pasu, osobné výdavky nad rámec mesačného štipendia, či náklady spojené s nadrozmernou batožinou.