< sekcia Slovensko

Striekačky zo Starej Turej idú do Európy, Slovensko o ne nepožiadalo

Ilustračné foto Foto: TABLET.TV

Chirana T.Injecta sa nemohla zapojiť do obrovského výberového konania pod hlavičkou EÚ, pretože Slovensko sa k tomuto projektu centrálneho nákupu vakcinačných komponentov nepripojilo.

Stará Turá 15. januára (TASR) – Štát by mal čo najskôr objednať vakcinačné komponenty na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Pre TASR to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Chirana T.Injecta Teodor Lysák.

Firma podľa neho už v lete minulého roka upozornila, že príchod vakcíny proti ochoreniu COVID-19 bude začiatkom najmasívnejšieho očkovania v dejinách Európy. Práve toto dnes odohráva.

„Denne dokážeme vyrobiť 200 000 kusov inzulínových striekačiek a viac ako 250 000 klasických striekačiek. Absolútna väčšina našej produkcie odchádza do zahraničia, ale sme schopní plne saturovať aj slovenské potreby.

V našom vnímaní pandémie majú prioritu Slovensko a Česká republika a tento záväzok je nemenný. Čakáme už iba na patričné kroky štátu a sme schopní okamžite reagovať,"
povedal Lysák s tým, že viaceré štáty Európy si už v Starej Turej objednali masívne dodávky striekačiek.

Ako dodal, Chirana T.Injecta má aktuálne kontrahovanú produkciu do konca augusta 2021 a v súvislosti s vakcináciou momentálne plní veľké štátne objednávky z Dánska, Rakúska, Nemecka, Maďarska a Českej republiky. „Dodávame menšie množstvá aj do iných krajín Európy, objednávky sa naozaj denne dopĺňajú, pretože vakcinácia sa naplno rozbieha," zdôraznil Teodor

Chirana T.Injecta sa podľa neho nemohla zapojiť do obrovského výberového konania pod hlavičkou EÚ, pretože Slovensko sa ako členský štát k tomuto projektu centrálneho nákupu vakcinačných komponentov nepripojilo.

„Trochu nás to zamrzelo, ale nič dramatické sa nestalo. Pre našu krajinu a Českú republiku sme pripravení okamžite splniť požiadavky," povedal Lysák s tým, že práve v posledných dňoch firma eviduje náznaky zo strany štátu. V rámci hospodárskej mobilizácie sa môže stať, že štát prikáže smerovať produkciu prioritne iba na Slovensko.

„Reagovali sme tak, že v našom prípade nemusí smerom k nám prísť žiadny rozkaz a nariadenie, pretože tak či tak sme pripravení to splniť. Čakáme len na požiadavku," uzavrel riaditeľ.