Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

Strojnícka fakulta STU v Bratislave pracuje na virtuálnej učebnici

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Učebnica sa aktuálne nachádza vo finálnej fáze príprav a pracuje na nej kolektív autorov pod vedením dekana Strojníckej fakulty STU Ľubomíra Šooša.

Bratislava 31. mája (TASR) - Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave pracuje na multimediálnej učebnici, ktorá je určená ako podklad na vzdelávanie študentov v predmetoch rezné nástroje a prípravky, technológia obrábania či výrobné stroje a zariadenia. Jej názov bude Obrábanie s podtitulom Konštrukcia strojov, nástrojov a prípravkov. Učebnica sa aktuálne nachádza vo finálnej fáze príprav a pracuje na nej kolektív autorov pod vedením dekana Strojníckej fakulty STU Ľubomíra Šooša. TASR o tom informovala Renáta Sovišová z STU.

Niektoré časti učebnice budú prístupné v aplikácii STU RoReta. V nej sa nachádzajú animácie technológie obrábania pre jednotlivé kapitoly. Napríklad časť s názvom stroje obsahuje animáciu strojov na sústruženie a okrem animácie strojov aj 3D model strojov, ktoré si cez rozšírenú realitu môže študent prezerať v reálnej veľkosti, zväčšovať, zmenšovať, otáčať, rozoberať. V časti nástroje si študenti môžu pozrieť animácie nástrojových rovín, animácie geometrie jednotlivých druhov nástrojov a v časti prípravky zas animácie a videá k jednotlivým prípravkom na sústruženie.

Mobilná aplikácia bude môcť byť rozšírená o ďalšie publikácie, ktoré budú rovnako využívať rozšírenú realitu na zobrazovanie 3D modelov a animácií, ktoré vhodne dopĺňajú písaný text. "Markery – značky slúžia ako spúšťače pripravených animácií. Študent pri čítaní vytlačenej vysokoškolskej učebnice bude môcť cez svoj mobilný telefón alebo tablet nazrieť na marker, a ten mu umožní v jeho zariadení spustiť rozšírenú realitu – model stroja sa mu zobrazí priamo v miestnosti, v ktorej sa študent nachádza, model stroja si môže vo veľkosti 1 : 1 prezerať, zväčšovať jeho časti alebo zmenšovať, otočiť si model a niektoré jeho časti rozoberať," vysvetlila Sovišová.

Digitálna verzia učebnice umožňuje popularizáciu štúdia techniky nielen úzkemu okruhu odbornej verejnosti a študentom Strojníckej fakulty STU v Bratislave, ale aj širšej verejnosti a študentom stredných odborných škôl.