< sekcia Slovensko

ŠTS bude o návrhu väzobne stíhať sudkyňu Evu K. rozhodovať v sobotu

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v stredu (20. 1.) zadržala na pracovisku Krajského súdu (KS) v Žiline sudkyňu Evu K. a v mieste bydliska emeritnú sudkyňu toho istého súdu Máriu U.

Bratislava 22. januára (TASR) - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku bude rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať sudkyňu Krajského súdu v Žiline Evu K. v sobotu (23. 1.). "Výsluch obvinenej sa začne na ŠTS v Pezinku v sobotu o 9.00 h," povedala pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

O podaní podnetu na vzatie Evy K. do väzby informoval vo štvrtok (21. 1.) hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka pričom doplnil, že u ďalšej obvinenej sudkyne Márie U. dôvody väzby nevidí.

"Vyšetrovateľ na obvinenú Evu K. spracoval a podal podnet prokurátorovi na jej vzatie do väzby. V jej prípade vidí kolúzne a preventívne dôvody," priblížil Slivka. Obvinená Mária U. podľa hovorcu s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracuje. So súhlasom prokurátora ju vyšetrovateľ po opätovnom vypočutí ako obvinenej prepustil zo zadržania na slobodu. K spáchaniu skutkov sa doznala.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v stredu (20. 1.) zadržala na pracovisku Krajského súdu (KS) v Žiline sudkyňu Evu K. a v mieste bydliska emeritnú sudkyňu toho istého súdu Máriu U. Obe sú stíhané za zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva a zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa závažnejším spôsobom konania, a to porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej zo zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej podľa zákona. Obvinené mali od februára 2015 do augusta 2019 za peňažné úplatky rozhodovať trestné veci na KS v Žiline v prospech trestne stíhaných osôb.