Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia Slovensko

Exsudca Pavol Polka odmietol vypovedať v kauze Jána S., dostal pokutu

Na archívnej snímke eskorta privádza bývalého krajského sudcu Pavla P. (vľavo) na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v stredu 3. marca 2021. Foto: TASR - Ján Krošlák

Proces s Jánom S. sa začal 7. júna, čelí obžalobe pre účastníctvo na zločine prijímania úplatku formou pomoci.

Banská Bystrica 8. júna (TASR) - Bývalý žilinský sudca Pavol Polka vo štvrtok odmietol vypovedať na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, kde pokračuje proces s exšéfom SNS a bývalým primátorom Žiliny Jánom S. Argumentoval tým, že nebol predpísaným spôsobom zbavený mlčanlivosti.

Polka využil svoje právo a odmietol vypovedať aj napriek hrozbe poriadkovej pokuty. Nakoniec ju dostal vo výške 1000 eur. Voči nej hneď podal sťažnosť. "Mám sa vyjadrovať ku konkrétnej veci, ktorá je síce právoplatne skončená, pre sudcu však platí aj po skončení funkcie povinnosť zachovávať mlčanlivosť. Ja som doteraz nebol zákonným spôsobom zbavený tejto povinnosti. Navyše, keby som aj bol, nikto ma nemôže nútiť, aby som vypovedal o veciach, o ktorých som sa dozvedel pri výkone funkcie sudcu. Takto je nastavený zákon," konštatoval Polka. Na pojednávaní sa tak čítala jeho výpoveď z prípravného konania.

Podľa samosudcu ŠTS svedok bol zbavený mlčanlivosti už v roku 2021 a aj podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry neexistuje žiadna právna relevantná prekážka, ktorú by bolo možné posúdiť ako dôvod zákazu výsluchu svedka.

V roku 2021 exsudcu Polku odsúdil ŠTS za pokračovací zločin prijímania úplatku. Na základe dohody o vine a treste dostal trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou päť rokov a finančný trest 150.000 eur. Ako vo štvrtok uviedol, dohodu údajne uzavrel pod nátlakom a v súčasnosti chystá právne kroky. Očakáva, že v najbližšom období dôjde v jeho prípade k obnove konania.

Proces s Jánom S. sa začal 7. júna, čelí obžalobe pre účastníctvo na zločine prijímania úplatku formou pomoci. Tvrdí, že je nevinný, obžalobu považuje za účelovú, nedôvodnú a postavenú na nezákonne získaných dôkazoch. Podľa nej mal na žilinskom krajskom súde vybavovať miernejší trest pre muža, ktorý bol prvostupňovým súdom odsúdený na nepodmienečný trest. U exsudcu Polku mal mužovi v odvolacom konaní vybaviť zmiernenie trestu na podmienku.