Quantcast
< sekcia Slovensko

Pokračuje proces v kauze vraždy J. Kuciaka a jeho snúbenice

Na snímke odsúdený Tomáš Sz. prichádza na pojednávanie vo veci objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku v utorok 3. mája 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Spomedzi obžalovaných nie je na pojednávaní prítomná Alena Zs., ktorá dala súhlas na konanie v jej neprítomnosti.

Pezinok 3. mája (TASR) - Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje v utorok proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v prípade plánovanej vraždy prokurátorov. Vypočutí by mali byť poškodení prokurátori.

V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice súd rozhoduje o vine Mariana K. a Aleny Zs. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd (NS) SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Sz. dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelí obžalobe päť osôb - Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz., Dušan K. a Darko D. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Alena Zs. Na aprílovom pojednávaní sa Tomáš Sz. priznal k všetkým skutkom, ktoré sa mu kladú v tejto kauze za vinu.

Na snímke novinári sledujú pojednávanie vo veci objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v utorok 3. mája 2022.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Keďže je advokát Mariana K. Marek P. vo väzbe, zastupuje ho náhradný obhajca Vladimír Menich. Obžalovaný Marian K. súhlasil, aby sa hlavné pojednávanie uskutočnilo za prítomnosti náhradného obhajcu. Spomedzi obžalovaných nie je na pojednávaní prítomná Alena Zs., ktorá dala súhlas na konanie v jej neprítomnosti.