Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Slovensko

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. zostáva vo väzbe

Na snímke bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. pred hlavným pojednávaním na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v piatok 13. augusta 2021. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Bývalá prokurátorka ÚŠP Blanka Godžová na júlovom pojednávaní opísala, že dostala pokyn od Dušana K., týkajúci sa tejto väzobnej veci. Voči rozhodnutiu o prepustení Kudličku preto nepodala sťažnosť.

Pezinok 13. augusta (TASR) - Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. zostáva vo väzbe. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nevyhovela jeho žiadosti o prepustenie. Nepristúpila ani k nahradeniu väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné, obžalovaný voči nemu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR. Hlavné pojednávanie bude pokračovať 3. septembra.

„Súd písomný sľub obžalovaného neprijíma, väzbu obžalovaného s ohľadom na jeho osobu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahrádza. Peňažnú záruku neprijíma,“ uviedla samosudkyňa Pamela Záleská.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek rozhodnutie privítal. „Odpadla mi povinnosť vyjadrovať sa k opravnému prostriedku, keďže tejto žiadosti obžalovaného nebolo vyhovené,“ podotkol. Rozhodnutie považuje za zákonné a správne.

Obhajoba so súdom nesúhlasí. „Trváme na argumentoch, ktoré sme uvádzali v písomnej žiadosti o prepustenie z väzby, ako aj na tých, ktoré sme prezentovali dnes pri väzobnom výsluchu,“ povedal obhajca Erik Magál.

Dušan K. v žiadosti poukázal na nové okolnosti, okrem iného na krivú výpoveď Csabu Dömötöra. Má podozrenie, že výpovede svedkov v jeho konaní mohli byť manipulované. „Skutočnosti, ktoré vyplynuli z ich trestného stíhania na Úrade inšpekčnej služby, súdu neboli známe a ani obžalovaný ich neuvádza,“ spresnila sudkyňa s tým, že odkazy na internetové články nemajú povahu dôkazu a súd sa nimi nemôže zaoberať.

Na archívnej snímke svedok Csaba Dömötör pred hlavným pojednávaním s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K. na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku vo štvrtok 12. augusta 2021
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Súd má obavu, že Dušan K. by mohol mať vzhľadom na predchádzajúce kontakty s predstaviteľmi ústredných orgánov štátnej správy a ich predstaviteľmi kolúzne správanie, teda že by mohol ovplyvňovať svedkov.

Súd zároveň prezentoval obavy z pokračovania v trestnej činnosti. „Sú takého závažného charakteru, že to súdu bráni nahradiť obžalovanému väzbu navrhovaným spôsobom,“ doplnila Záleská s tým, že voči Dušanovi K. sa vedú minimálne ďalšie dve konania. Považuje za iluzórne, že by inštitúty nahradenia väzby mohli splniť svoj účel.

Sudkyňa prerušila hlavné pojednávanie, pokračovať má 3. septembra. Predvolaný by mal byť opäť svedok Matej Z. Tiež by sa mali vykonať ďalšie dôkazy.

Tento týždeň na súde svedčili generálny prokurátor Jaromír Čižnár, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Kuruc, Csaba Dömötör a podnikateľ Ján Buocik (menovec bratislavského mestského a krajského poslanca). Okrem toho sa čítali listinné dôkazy.

Bývalá prokurátorka ÚŠP Blanka Godžová na júlovom pojednávaní opísala, že dostala pokyn od Dušana K., týkajúci sa tejto väzobnej veci. Voči rozhodnutiu o prepustení Kudličku preto nepodala sťažnosť. Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi za to odovzdal 50.000 eur. Tiež vypovedal, že mu Dušan K. pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu sprístupnením celého spisu.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Dušana K. koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

Na snímke uprostred bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. pred hlavným pojednávaním na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v piatok 13. augusta 2021.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Bývalý špeciálny prokurátor poukazuje na nové okolnosti

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. opätovne žiada Špecializovaný trestný súd (ŠTS) o prepustenie z väzby. Poukazuje na nové okolnosti, okrem iného na krivú výpoveď Csabu Dömötöra. Má podozrenie, že výpovede svedkov v konaní vedenom proti nemu mohli byť manipulované.

Nové okolnosti sa majú týkať najmä prijatia úplatku vo výške 50.000 eur za to, že mal v roku 2017 vybaviť nepodanie sťažnosti proti prepusteniu údajného bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Odvoláva sa na krivú výpoveď Dömötöra, ktorý si za ňu odpykáva podmienečný trest.

Dušan K. v žiadosti o prepustenie z väzby poukázal na to, že Dömötör „priznal, že v trestnom konaní vedenom Národnou kriminálnou agentúrou uviedol nepravdivé tvrdenia“. Tvrdí tiež, že vyšetrovateľ mal „zrejmý pomer k prejednávacej veci a jeho osobe“, a preto dôkazy z prípravného konania nemôžu byť podkladom pre súdne konanie.

Spochybňuje aj výpoveď bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a ďalšie svedecké výpovede. Tvrdí, že na Úrad špeciálnej prokuratúry podal žiadosť o späťvzatie obžaloby, pričom o reakcii prokuratúry nebol doteraz vyrozumený.

Súčasťou žiadosti Dušana K. je písomný sľub a peňažná záruka. Tiež aplikácia tzv. elektronického náramku a dohľad probačným i mediačným úradníkom.

Prokurátor: Výpoveď Cs. Dömötöra nemá v prípade Dušana K. rozhodujúci charakter

Výpoveď svedka Csabu Dömötöra nemá v prípade obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora rozhodujúci charakter. V piatok to pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek. Žiadosť Dušana K. o prepustenie z väzby vníma ako neopodstatnenú, má za to, že dôvody väzby trvajú.

„Výpoveď v žiadnom prípade nemá rozhodujúci charakter. Bola použitá podporne a jej prítomnosť v spise je dôkazom vyvíjajúcej sa dôkaznej situácie,“ zdôraznil. Skonštatoval, že krivá výpoveď, pre ktorú bol Dömötör odsúdený, nemá nič spoločné s touto trestnou vecou.

Na archívnej snímke prokurátor Michal Šúrek.
Foto: TASR - Jakub Kotian


„Osobne si myslím, že či je to podporný alebo iný dôkaz, výpoveď je krivá, čo bolo skonštatované súdom,“ reagoval Dušan K. Za zarážajúce považuje, že mu zaistili majetok, zatiaľ čo spolupracujúcim svedkom Matejovi Z. a Dömötörovi nie. „Je to v hrubom rozpore so zákonom a zároveň je to dôkazom o ďalších benefitoch, ktoré sú týmto osobám okrem ich prepustenia z väzby na slobodu poskytované,“ povedal.

Prokurátor pripomenul, že Dömötöra na hlavnom pojednávaní vypočuli ako svedka a objasnil mnohé rozhodujúce skutočnosti. Tvrdenia obžalovaného v žiadosti o prepustenie z väzby považuje za nepravdivé, zavádzajúce a účelovo prezentované. Poukázal tiež na to, že od predošlej žiadosti Dušana K. o prepustenie neuplynula 30-dňová lehota.