Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia Slovensko

Súdne pojednávanie s bosom takáčovcov vytýčil ŠTS v Pezinku na júl

Foto: Ilustračná snímka.

Podľa polície si mal Kudla v roku 2006 objednať vraždu Krajčiho, ktorého mala v Prievidzi zavraždiť zločinecká skupina sátorovcov.

Bratislava 18. júna (TASR) - Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) vytýčil termín hlavného pojednávania s bosom bratislavskej skupiny takáčovcov Ľubomírom K., alias Kudlom, v prípade objednania si úkladnej vraždy podnikateľa Romana Krajčiho v roku 2006.

Ako vyplýva z rozpisu činnosti ŠTS, pojednávanie je vytýčené na ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, na 2. júla. Pojednávať by sa malo aj 3., 9. a 20. júla a napokon 3. augusta. Obžalobu vo veci podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) 7. apríla.

Krajčiho rozstrieľalo vražedné komando sátorovcov na čele s bosom Ľudovítom Sátorom a jeho pravou rukou, odsúdeným viacnásobným vrahom Zsoltom Nagyom alias Čontym.

Ľubomír K. je od konca novembra 2019 právoplatným rozhodnutím Najvyššieho súdu (NS) SR stíhaný väzobne. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ho zadržali 2. novembra v rámci akcie Lyžiar. Následne ho zobral do väzby sudca ŠTS, pracovisko v Banskej Bystrici.

Podľa polície si mal Kudla v roku 2006 objednať vraždu Krajčiho, ktorého mala v Prievidzi zavraždiť zločinecká skupina sátorovcov. Keď vystupoval z auta na dvore rodinného domu, vrahovia na neho vypálili 15 rán zo samopalu. Deväť zasiahlo telo, ďalších päť z boku do hlavy. Jedna rana bola takzvanou ranou istoty, ktorou vrah zasiahol Krajčiho priamo do čela.

Pred zadržaním Ľubomíra K. NAKA v rámci akcie Apač zadržala 19 členov skupiny takáčovcov. Trinásti obvinení skončili koncom roka vo väzbe pre rôznu násilnú trestnú činnosť. Ľubomíra K. a ďalších členov skupiny zadržala polícia už na začiatku roka 2017. Obvinila ich vtedy z viacerých trestných činov. Napokon sa Kudla dostal v roku 2017 po rozhodnutí ŠTS na slobodu na kauciu vo výške 100.000 eur.

Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby, ale aj herne a iné. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci sa stal bosom skupiny Kudla. Popri skupinách tzv. sýkorovcov, piťovcov a slobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu z bratislavských skupín.