Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Slovensko

Mýtnik: Zaznela námietka zaujatosti voči Hrubalovi, vypovedal Drucker

Na snímke zľava podnikateľ Jozef Brhel starší na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici 5. februára 2024. Foto: TASR - Ján Krošlák

Senát námietke zaujatosti nevyhovel. Ako Hrubala reagoval, v prípade mediálnych výstupov vyslovil iba názor k novele Trestného zákona a vyslovil by ho aj v pripomienkovom konaní, ak by nejaké bolo.

Banská Bystrica 5. februára (TASR) - Výsluchom vyšetrovateľky prípadu Mýtnik Moniky B. pokračuje v pondelok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, hlavné pojednávanie v tejto kauze. Obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti v nej čelí šesť osôb, medzi nimi aj podnikateľ Jozef B., jeho syn Jozef B. či bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K. Ešte pred jej výsluchom obhajca Jozefa B. Michal Mandzák vyslovil neúspešne námietku zaujatosti voči predsedovi senátu ŠTS Jánovi Hrubalovi.

Súvisí so znaleckým posudkom Jiřího Jelínka z Ústavu súdneho inžinierstva (ÚSI) v Žiline, ktorý tvrdí, že informačné systémy dodané firmou Allexis pre finančnú správu (FS) nemali hodnotu 53,8 milióna eur, ale len 8,7 milióna eur. Podporil tak tvrdenie obžaloby, že boli predražené.

"Obhajoba má k dispozícii listinné dôkazy, ktoré nasvedčujú, že svedok Jelínek na hlavnom pojednávaní 12. septembra 2023 klamal v priamom prenose a predložil sfalšovaný cenník...Vstupné údaje a ceny si do svojho znaleckého posudku vymyslel," vysvetlil Mandzák. Obhajca vyčítal predsedovi senátu, že napriek podozreniam, ktoré vyslovil po výsluchu znalca v novembri 2023, nevykonal ani jeden úkon na preverenie, či dochádzalo k falšovaniu a pozmeňovaniu dôkazov, a tým spáchaniu trestného činu.

"Som presvedčený, že je to prejav zaujatosti, čo súvisí s jeho vystupovaním na rôznych mítingoch a podujatiach, kde sa snaží o zachovanie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Nemohol dopustiť, aby sa preukázalo, že znalci prokuratúry predkladajú pozmenené dôkazy. Takto sa nespráva žiadny sudca ústavného, najvyššieho či špecializovaného súdu, pričom títo sudcovia primárne prichádzajú do kontaktu s ÚŠP, teda našou protistranou," zdôraznil Mandzák.

Senát ŠTS námietke zaujatosti nevyhovel. Ako Hrubala reagoval, v prípade pár mediálnych výstupov vyslovil iba názor k novele Trestného zákona a vyslovil by ho aj v pripomienkovom konaní, ak by nejaké bolo. Tvrdí, že ako štatutárny zástupca ŠTS má právo vyjadriť sa k téme, ktorá súvisí s oblasťou jeho pôsobenia. Mandzák zahlásil sťažnosť voči uzneseniu súdu.

Obhajca ešte vlani podal na generálnej prokuratúre trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nepravdivého znaleckého posudku v súvislosti s posudkom ÚSI. "Vyzývame ministra spravodlivosti a orgány činné v trestnom konaní, aby okamžite zasiahli a vec ihneď náležite vyšetrili a hlavne rozhodli o pozastavení znaleckej činnosti policajného znalca Jelínka. V opačnom prípade hrozia justičné omyly a závažné škody," konštatoval Mandzák. Podľa znalca obhajoby Pavla Paholíka zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave informačné systémy mali takú hodnotu, za akú ich v tendroch získala FS.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker prišiel vypovedať v kauze Mýtnik na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici 5. februára 2024.
Foto: TASR - Ján Krošlák


V kauze Mýtnik vypovedal minister školstva T. Drucker, o prípade nič nevie


V kauze Mýtnik, ktorá v pondelok pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, prišiel popoludní ako svedok vypovedať minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). V minulosti pôsobil v konzultačnej spoločnosti IQUAP, ktorá sa spomína v prípade a bol aj jej spoluakcionárom. Svoje pôsobenie v nej však ukončil niekedy v rokoch 2011 - 2012, neskôr nastúpil do funkcie šéfa Slovenskej pošty. O kauze nič nevie.

"Vypočuli ma ako svedka k otázke, o ktorej som sa dozvedel niekedy okolo roku 2019 z médií. Z nich viem, že táto spoločnosť dodávala nejaké poradenstvo na základe, ktorého sa odporúčalo obstarať nejaké systémy, ktoré vtedy finančná správa (FS) aj obstarala. Nemám o tom žiadne informácie, nepôsobil som už v nej. Aj dnes mi ukazovali nejaké správy, ktoré som videl prvý raz v živote," reagoval Drucker po výsluchu.

Ako tiež pred súdom vypovedal, projekty, o ktorých sa dozvedel len z médií a týkajú sa odporúčania obstarávať v utajenom režime, "neboli také, do akých by asi išiel". Obžalovaných Jozefa B. a jeho syna pozná, nikdy však témou ich rozhovoru nebola FS.

Obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti v kauze Mýtnik čelí šesť osôb, medzi nimi aj podnikateľ Jozef B., jeho syn Jozef B. či bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K. Týka sa porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu prijímania úplatku. V jednom skutku bola ustálená škoda prevyšujúca sumu 45 miliónov eur.

V procese, ktorý sa začal v októbri v roku 2022, čelí obžalobe okrem spomínaných aj podnikateľ Martin B., Milan G. a Miroslav S. Podľa obhajcov je obžaloba absurdná, "postavená na vode" a ide o politickú objednávku.