Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. jún 2024Meniny má Zlatko
< sekcia Slovensko

STU pozastavuje spoluprácu s ruskými univerzitami

Strojnícka fakulta STU v Bratislave. Foto: STU

K podobnému kroku pristúpila v stredu (2. 3.) aj Univerzita Komenského (UK) v Bratislave, ktorá pozastavila spoluprácu s ruskými partnerskými inštitúciami.

Bratislava 3. marca (TASR) - Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave pozastavuje spoločné aktivity s ruskými univerzitami a výskumnými ústavmi. Robí tak na znak nesúhlasu s agresiou Ruskej federácie proti Ukrajine. Informuje o tom STU na svojom webe.

"Sme technická univerzita, naša doterajšia spolupráca s ruskými partnermi stála na odborných a vedecko-výskumných základoch. Jej pozastavením chceme vyjadriť nesúhlas s agresiou Ruskej federácie proti nezávislej Ukrajine," povedal rektor STU Oliver Moravčík. Univerzita zmluvne spolupracuje so stovkami univerzít z celého sveta výlučne na báze humanizmu, vedecko-výskumnom, technickom a vzdelávacom základe. Tvrdí, že si ctí akademické slobody a záväzky k partnerom.

K podobnému kroku pristúpila v stredu (2. 3.) aj Univerzita Komenského (UK) v Bratislave, ktorá pozastavila spoluprácu s ruskými partnerskými inštitúciami. Príkladom je spolupráca so Spojeným ústavom jadrových výskumov v Dubne, kde nebude univerzita vysielať ani prijímať žiadnych zamestnancov a študentov. Zároveň UK nebude vysielať ani prijímať žiadnych zamestnancov a študentov v rámci uzavretých zmlúv s ruskými partnerskými inštitúciami.