Quantcast
< sekcia Slovensko

Štyri stredné školy zo SR navštívia Európsky parlament v Štrasburgu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Zástupkyňa z Academie Istropolitana Nova Dagmar Horná hovorí, že pri vyhodnocovaní prihliadali aj na originalitu aktivít, ktoré mladí ambasádori robili.

Bratislava 13. septembra (TASR) – Štyri stredné školy zo Slovenska navštívia sídlo Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Sú nimi Gymnázium v Dubnici nad Váhom, Gymnázium v Giraltovciach, Súkromná stredná škola v Košiciach a Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v Bratislave. Stali sa najlepšími tímami tretieho ročníka Ambasádorskej školy Európskeho parlamentu (EPAS).

EPAS celkovo spolu ocenila 20 škôl, 66 pedagógov a 295 študentov. Získali tak certifikát senior a junior ambasádorov Európskeho parlamentu. Školy zároveň získali titul EPAS.

Zástupkyňa z Academie Istropolitana Nova Dagmar Horná hovorí, že pri vyhodnocovaní prihliadali aj na originalitu aktivít, ktoré mladí ambasádori robili. „Originalita bola napríklad v tom viacgeneračnom zábere, keď šli k seniorom, miestnej správe, rodičom alebo do materských škôl. Veľa sme prihliadali aj na to, či školy využili svoje autentické programy a vedeli na to ,napasovať' európske témy,“ uviedla. Oceňovali aj snahu učiteľov, ktorí vkladali európske témy do svojho vyučovania.

„Sme malé mesto aj malá škola, a práve preto sme sa rozhodli do tohto projektu zapojiť, aby sme ukázali, že aj keď sme takí malí, vieme urobiť niečo prospešné. Najväčšou skúsenosťou bolo pre nás rozprávať v dennom stacionári v Giraltovciach o európskych voľbách, kde sme aj niektorých dôchodcov presvedčili, aby šli voliť,“ hovoria junior ambasádori z Giraltoviec.

Podľa europoslanca Roberta Hajšela majú títo študenti široký prehľad o tom, čo sa deje v Európskej únii, a zaujímajú sa o najaktuálnejšie témy.

„Slovenskí študenti sú stále lepší a tento program má veľký význam, lebo im prináša veľké poznatky. Tému Európskej únie považujem za nedostatočnú z hľadiska povinného vyučovania na školách,“ myslí si europoslanec Ivan Štefanec.

Ambasádorská škola je podľa Dionýza Hochela, povereného riadením Kancelárie EP na Slovensku, jedným z najvýznamnejších programov EP pre mladých a prispela aj k zvýšeniu účasti mladých ľudí v májových eurovoľbách.

Vzdelávací program EPAS je príležitosťou pre mladých lepšie spoznať európsky hodnotový priestor a prispieť k jeho ďalšiemu rozvoju.