< sekcia Slovensko

ŠÚ SR: Pandémia koronavírusu znížila počet svadieb takmer o štvrtinu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

Najviac sa prepadli počty svadieb v apríli, keď sa konala len približne tretina sobášov ako počas apríla v predošlých piatich rokoch.

Bratislava 27. januára (TASR) - Za prvých desať mesiacov roku 2020 vstúpilo do manželstva takmer 21.700 párov, čo je o 23 percent menej ako priemer za rovnaké obdobie v predošlých piatich rokov. Okrem sobôt sa konali svadby častejšie aj v piatok či štvrtok. TASR o tom informovala hovorkyňa Štatistického úradu (ŠÚ) SR Jana Morháčová.

Pandémia ovplyvnila počas roka 2020 aj počet sobášov. K výraznému poklesu ich počtu došlo už počas prvej vlny pandémie, prepad trval aj na začiatku leta s nadpriemerným počtom sobášov v auguste, tradičným počtom posledných rokov na začiatku jesene a druhou vlnou poklesu na sklonku roka. "Aktuálne čísla roku 2020 sme porovnali s priemerom predošlých piatich rokov nielen s predchádzajúcim rokom, aby bol pohľad na zmeny čo najobjektívnejší," vysvetlila Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Najviac sa prepadli počty svadieb v apríli, keď sa konala len približne tretina sobášov ako počas apríla v predošlých piatich rokoch. V máji sa konalo niečo vyše 40 percent svadieb ako v predošlé roky a v júni niečo vyše polovica počtu predošlých rokov. Štvrtinový pokles sa prejavil aj v júli. Jediným mesiacom, keď počet sobášov až o 12 percent prevýšil päťročný priemer, bol august, keď ich počet prekročil 4400. V tomto období sa zrejme konali aj odložené svadby z jarných mesiacov.

Na úrovni minulých rokov bol aj september, ktorý je dlhodobo mesiacom v roku s najvyšším počtom konaných svadieb. V októbri opäť nastúpili nové protiepidemiologické opatrenia a došlo znova k poklesu počtu svadieb. Konalo sa ich približne o pätinu menej ako predošlé roky. "Ešte treba počkať na dáta za november a december, tieto mesiace však aj v štandardných rokoch sú mesiacmi s nižším počtom sobášov, ktoré budú za rok 2020 určite ovplyvnené aj druhou vlnou pandémie," doplnila Podmanická.

Najviac svadieb bolo v minulom roku v septembri, a to 4850. Naopak, najmenej sa ľudia brali v marci, keď oficiálne manželstvo uzavrelo len 571 párov. "V súvislosti s opatreniami, ktoré na Slovensku platili v novembri aj decembri, s najväčšou pravdepodobnosťou počet svadieb za minulý rok poklesne pod historické minimum od vzniku SR z roku 2001, keď bolo uzavretých 23.795 sobášov," konštatuje ŠÚ SR.

Vo všetkých krajoch sa v súhrne konalo do októbra minulého roka o 21 až 24 percent menej svadieb, pričom regionálne členenie sobášov je podľa trvalého pobytu ženícha. Najčastejšie zaznelo symbolické "áno" za desaťmesačné obdobie v Prešovskom kraji, kde sa konalo vyše 3600 svadieb. Najvyšší prepad sobášenia bol v mesiaci apríl v Trnavskom, Košickom a Prešovskom kraji, kde sa počet sobášov prepadol o viac ako 70 percent oproti priemeru predošlých rokov.

Podľa údajov ŠÚ SR výrazne stúpol podiel svadieb, ktoré sa konali v iný deň ako v sobotu. Tá zároveň zostala ako najčastejší deň konania svadieb. V tento deň sa konalo 66 percent sobášov. Páry si vyberali na sobáš ešte piatok, na treťom mieste bol štvrtok.