Quantcast
< sekcia Slovensko

Zásahový tím pre medveďa odstránil problémového jedinca v Sučanoch

Na archívnej snímke medvedica hnedá. Foto: TASR/AP

Trojročný samec medveďa hnedého s hmotnosťou 50 kilogramov sa pohyboval v blízkosti ľudských obydlí, pravidelne prevracal odpadové nádoby a vchádzal obyvateľom do záhrad.

Sučany 27. júna (TASR) - Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) v nedeľu (26. 6.) vo večerných hodinách usmrtil problémového jedinca medveďa hnedého v obci Sučany v Martinskom okrese. Informovala o tom hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková.

Medveď podľa nej svojím správaním a častými návštevami Sučian a ďalších okolitých obcí v podhorí Národného parku Malá Fatra mohol ohroziť bezpečnosť obyvateľov.

Zásahový tím ŠOP SR monitoroval pohyb a správanie medveďa v intraviláne obce Sučany i v ďalších blízkych lokalitách. Trojročný samec medveďa hnedého s hmotnosťou 50 kilogramov sa pohyboval v blízkosti ľudských obydlí, vyhľadával odpad z ľudskej potravy, pravidelne prevracal odpadové nádoby a vchádzal obyvateľom do záhrad.

"Pri stretnutí s človekom nejavil známky plachosti a vykazoval nízku senzitivitu na plašenie. Všetky metódy plašenia boli neúčinné. Jeho správanie bolo vyhodnotené ako riziko ohrozenia zdravia a života ľudí," uviedla Bocková.

Umiestnenie medveďa do odchovného zariadenia nebolo v tomto prípade možné, išlo o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí.