Quantcast
< sekcia Slovensko

SLEDOVALI SME: Miroslav M. opisoval, ako zavraždil Kuciaka a Kušnírovú

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v Pezinku v pondelok 13. januára 2020. Na snímke obvinený Marian K. Foto: TASR Michal Svítok

Počas vykonávania dvojnásobnej vraždy sa po zastrelení Kušnírovej mala zaseknúť Miroslavovi M. zbraň. Následne dvakrát obtiahol uzáver, vďaka čomu vypadli zo zbrane dve plné nábojnice.

Pezinok 13. januára (TASR) - Prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry neprekvapil vývoj hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ako poznamenal po skončení sa prvého dňa pojednávania, nastal jeden z očakávaných postupov.

"Obžalovaný Miroslav M. sa v plnej miere priznal k spáchaniu trestnej činnosti, ktorá mu je kladená za vinu, ostatní obžalovaní v zásade popreli, až na jedno vyhlásenie obžalovaného Mariana K.," zhodnotil. Ten v pondelok na súde vypovedať odmietol. Vyjadrovať sa po prvom pojednávacom dni nechcel ani jeho právny zástupca Marek Para.

Taktiku obhajoby obžalovaných prokurátor hodnotiť nechcel. "Je to ich taktika, môžem ju len rešpektovať," skonštatoval s tým, že to berie na vedomie. Obžalovaná z vraždy novinára Alena Zs. odmietla pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) odpovedať na otázky, rovnako ako ďalší obžalovaný Tomáš Sz.

Senát ŠTS odročil hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej do utorka (14. 1.). Vtedy sa očakáva svedecká výpoveď Zoltána Andruskóa. Prokurátor nevedel v pondelok večer potvrdiť, či sa plán s vypočutím Andruskóa dodrží. "Je to však v pláne," doplnil. Pripomenul, že Andruskó má povinnosť vypovedať a ak by odmietol, musel by zdôvodniť prečo.

Advokát poškodených Daniel Lipšic po pondelkovom pojednávaní skonštatoval, že traja obžalovaní, ktorí popierajú svoju vinu, majú právo odmietnuť vypovedať. Podotkol však, že ak budú vypovedať v neskoršom štádiu hlavného pojednávania, budú môcť prispôsobovať svoje výpovede dovtedy vykonaným dôkazom a výpovediam.

Na snímke vpravo Daniel Lipšic, advokát rodiny Kuciakovej.
Foto: TASR - Michal Svítok


Výpoveď Miroslava M. podľa Lipšica potvrdila slová už odsúdeného Zoltána Andruskóa. "Je to dôležitý obžalovaný, dôležitý dôkaz, ktorý zvierohodňuje priebeh skutkového deja, ako ho ustanovila obžaloba," povedal. Výpoveď Tomáša Sz. nepovažuje za prekvapivú, označil ju za účelovú a nevierohodnú.

To, že obžalovaná Alena Zs. odmietla vypovedať, mohlo byť podľa Lipšica podmienené aj tým, že jedna z otázok procesných strán by bola, kto jej hradí obhajobu. V tejto súvislosti poukázal aj na kauzu televíznych zmeniek a komunikáciu Mariana K. cez aplikáciu Threema. Lipšic tvrdí, že z nej vyplýva to, že Marian K. hradí náklady na obhajobu aj iným osobám, ktoré sú podozrivé z toho, že s nimi páchal trestnú činnosť.

Súd odročil pojednávanie v kauze vraždy J. Kuciaka, vypovedať bude Z. Andruskó


Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) odročil hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej do utorka (14. 1.). Vtedy sa očakáva svedecká výpoveď Zoltána Andruskóa.

Záver prvého pojednávacieho dna patril poškodeným, ktorí začali vypovedať. V pondelok stihol súd vypočuť matku dieťaťa zavraždeného Petra Molnára Viktóriu Langerovú a sestru zavraždeného Silviu Molnárovú. Vypočúvanie poškodených bude pokračovať v utorok výsluchom rodičov Jána Kuciaka a matky Martiny Kušnírovej Zlatice.

Na pondelkovom verejnom zasadnutí bolo hlavné pojednávanie otvorené prednesením obžaloby prokurátorom. Vypovedali aj traja zo štyroch obžalovaných. Miroslav M. sa ku skutku priznal, tak ako aj v prípravnom konaní. Tomáš Sz. vinu naďalej odmieta a tvrdí, že prijali od Andruskóa objednávku na to, aby Kuciaka zbili a keď prišli k nemu domov, tak našiel Miroslav M. iba dve mŕtve telá.

Alena Zs. svoju vinu naďalej popiera. Priznala, že pozná Mariana K., ktorý je krstným otcom jej dcéry, taktiež potvrdila, že sa pozná s Andruskóom. Jeho výpoveď o tom, že si ho objednala na vraždu novinára, odmieta.

Marian K. odmietol ku skutku vypovedať, aj keď pôvodne hovoril, že tak urobí. Priznal sa iba k nedovolenému ozbrojovaniu, za ktoré bol obžalovaný. Išlo o náboje, ktoré sa našli pri domovej prehliadke v dome jeho exmanželky na bratislavskej Kolibe. Tie si podľa vlastných slov priniesol zo základnej vojenskej služby a zabudol ich zlikvidovať.

Ku samotnej vražde odmietol vypovedať s tým, že sa bude vyjadrovať k jednotlivým vykonaným dôkazom.

Andruskó bol iným senátom ŠTS odsúdený na 15 rokov odňatia slobody ako prvý z obvinených po tom, čo bola schválená dohoda o vine a treste. V kauze vraždy Kuciaka tak teraz vystupuje ako svedok.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z dôvodu pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.


Marian K. odmietol vypovedať k vražde Kuciaka, vyjadrovať sa chce len k dôkazom


Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Marian K. odmietol vypovedať pred senátom Špecializovaného trestného súdu. Vyjadrovať sa chce len k jednotlivým dôkazom, ktoré budú neskôr na hlavnom pojednávaní vykonané. Splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic toto právo obžalovaného rešpektuje, avšak uviedol súdu, že neskoršia výpoveď znižuje jeho dôveryhodnosť.

Na snímke obvinený Marian K. (chrbtom) a jeho obhajca Marek Para.
Foto: TASR - Michal Svítok


Marian K. bol posledný zo štvorice obžalovaných, ktorý mal v pondelok vypovedať k jednotlivým skutkom. Napriek tomu, že najskôr uviedol, že vypovedať bude, neskôr svoj názor zmenil a rozhodol sa venovať iba jednotlivým dôkazom.

Tie budú na hlavnom pojednávaní predkladané v podobe svedeckých výpovedí, vecných dôkazov, ale aj digitálnych stôp, akými sú aj prepisy zo šifrovanej aplikácie Threema.

Jediné, k čomu sa obžalovaný vyjadril v oblasti skutkov, ktoré sa mu dávajú za vinu, je skutok z obžaloby hovoriaci o nedovolenom ozbrojovaní a obchodovaní so zbraňami. K tomu sa priznal a neskôr dodal, že išlo o strelivo, ktoré si priniesol zo základnej vojenskej služby.

Po výpovediach obžalovaných nasleduje výsluch poškodených. Ako prvá vypovedá matka dieťaťa zavraždeného Petra Molnára Viktória Langerová.


Alena Zs.: Marian K. si u mňa žiadnu vraždu nikoho neobjednal


Marian K. si u mňa žiadnu vraždu nikoho neobjednal. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) to uviedla obžalovaná z vraždy novinára Jána Kuciaka Alena Zs. Na otázky odmietla odpovedať, rovnako ako Tomáš Sz. Odpoveď na otázky podmienila tým, že bude najprv vypočutý Zoltán Andruskó.

Zo spoluobžalovaných pozná Alena Zs. iba Mariana K. Podiel na vine vo vražde Kuciaka odmieta. Počula o ňom prvýkrát vtedy, keď boli medializované vyhrážky Mariana K. na jeho osobu.

„Chcem uviesť, že po výsluchu Zoltána Andruskóa chcem a budem vypovedať v plnom rozsahu, a tiež odpovedať na otázky všetkých zúčastnených strán,“ tvrdí obžalovaná.

Na snímke obvinená Alena Zs.
Foto: TASR - Michal Svítok


„Domnievame sa, že akákoľvek výpoveď Aleny Zs. po vykonaní dôkazov znižuje jej dôveryhodnosť, pretože prispôsobuje svoj výsluch už vykonaným dôkazom,“ reagoval na jej podmienku o výpovedi až po vypočutí Zoltána A. splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic. Podľa neho jej pondelkovú výpoveď spochybňujú objektívne dôkazy vrátane komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Threema.

Po ukončení jej výpovede nasleduje výpoveď obžalovaného Mariana K.


Tomáš Sz. chcel ísť Kuciaka len zbiť, vo Veľkej Mači mal kupovať babetu


Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Tomáš Sz. odmieta vinu na vražde novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa jeho verzie chceli ísť Kuciaka iba zbiť na objednávku Andruskóa a našli ho v jeho dome mŕtveho. Dôvod, prečo bol opakovane vo Veľkej Mači, vysvetľuje, že tam chcel opakovane kúpiť od „nejakého Róma“ babetu.

„Andruskó ma oslovil k tomu, či by som nevedel o niekom, kto by zbil alebo 'prefackal' nejakú osobu,“ hovoril pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Tomáš Sz. To mal podľa vlastných slov najprv odmietnuť, avšak Zoltán Andruskó mal naliehať a ponúknuť mu odmenu 1500 eur, čo napokon s bratrancom Miroslavom M. mali akceptovať.

Deň vraždy opísal tak, že vysadil Miroslava M., ktorý mal prísť na dvor Kuciaka. Tam mal nahliadnuť dovnútra domu, kde mali podľa neho ležať dve mŕtve osoby. To mal následne povedať Tomášovi Sz. „Ja som mu povedal, že by sme to mali nahlásiť na políciu,“ uviedol Tomáš Sz. To mal podľa neho Miroslav M. odmietnuť.

Na snímke Tomáš Sz.
Foto: TASR - Michal Svítok


Po konfrontácii Zoltána Andruskóa s faktom, že našli v dome mŕtve osoby, sa mal podľa obžalovaného Andruskó iba usmiať a poznamenať, že to vykonali „nejakí Srbi“.

Vraždu podnikateľa Petra Molnára odmietol bez bližších špecifikácií. K nedovolenému ozbrojovaniu sa priznal v bode štyri obžaloby, ktorá hovorí o tom, že prechovával doma náboje, tak ako Marian K. Náboje mal od roku 2015, odvtedy, čo skončil na polícii. Podľa vlastných slov ich zabudol odovzdať.

Verzia Tomáša Sz. je v priamom rozpore s výpoveďou jeho bratranca Miroslava M. Ten sa ku skutku priznal v prípravnom konaní aj v pondelok pred súdom. Tam vypovedal obšírne o vražde Kuciaka, Kušnírovej aj Molnára.

Tomáš Sz. uviedol, že bude vypovedať iba k jednotlivým skutkom. Na otázky odmieta odpovedať, čo je jeho právo.


Miroslav M. uviedol presný opis, ako zavraždil Kuciaka a Kušnírovú


Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Miroslav M. vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. K vražde sa v pondelok priznal aj pred súdom. Vo svojej svedeckej výpovedi uviedol presný opis skutku.

Na snímke obvinený Miroslav M.
Foto: TASR - Michal Svítok


"Zaklopal som na dvere, otvoril mi pán Kuciak. Jeho som zasiahol do hrude. Ona (Martina Kušnírová, pozn. TASR) vbehla do kuchyne, ja som išiel za ňou a tam som trafil aj ju. Videl som miesto zásahu. Viem, že bola hneď mŕtva. Pri odchádzaní som ešte raz vystrelil na Jána Kuciaka, ktorý ležal na schodoch," uviedol Miroslav M. vo svojej výpovedi.

"Pán Andruskó dosť tlačil na to, aby sme to vykonali," uviedol Miroslav M. ako odpoveď na otázku, prečo zavraždili aj Kušnírovú, keď videl, že je doma. Vraždu chceli pôvodne vykonať už 19. februára, avšak vtedy sa u Jána Kuciaka nachádzali taktiež viaceré osoby.

Počas vykonávania dvojnásobnej vraždy sa po zastrelení Kušnírovej mala zaseknúť Miroslavovi M. zbraň. Následne dvakrát obtiahol uzáver, vďaka čomu vypadli zo zbrane dve plné nábojnice. Krátko po medializácii vraždy sa objavili informácie, že mal byť zanechaný na mieste činu odkaz v podobe dvoch nábojníc.

Za vraždu Kuciaka mali inkasovať spolu s jeho bratancom Tomášom Sz. 35.000 až 40.000 eur, presnú sumu si nepamätá. Objednávku mal zadať Zoltán Andruskó Tomášovi Sz. Pôvodne mali novinára uniesť, avšak Tomáš Sz. podľa Miroslava M. uviedol, že to nie je možné. "Povedal mu, že v dnešnej dobe sa to už nedá," uviedol Miroslav M. na margo možného únosu. Miroslavovi M. mal Andruskó ukázať aj viaceré fotografie Kuciaka.

Na snímke obvinený Miroslav M.
Foto: TASR - Michal Svítok


Na skutok im mal odovzdať Andruskó na žiadosť Tomáša Sz. dva mobilné telefóny. Tie mali slúžiť iba na signál po vražde, ktorým bolo prezvonenie. To sa podľa Miroslava M. aj stalo. Svoj telefón po skutku zničil, Tomáš Sz. si ho podľa neho nechal.

Pôvodná objednávka bola podľa Miroslava M. na vraždu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku. Ten dozoruje kauzu Technopol Servis, ako aj kauzu Donovaly.

Vo svojej výpovedi ďalej uviedol, že Mariana K. pozná len z médií.

Jeho výsluch momentálne vedú prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry a následne sa budú pýtať obhajcovia obžalovaných, potom splnomocnenci poškodených.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z dôvodu pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Všetci obžalovaní budú v kauze vraždy J. Kuciaka vypovedaťVšetci štyria obžalovaní v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej budú vypovedať. Uviedli tak pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Počas svojho vyhlásenia o možnosti vypovedať uviedla obžalovaná Alena Zs., že chce vypovedať až potom, ako bude vypočutý Zoltán Andruskó. Zároveň uviedla, že podáva námietku zaujatosti voči splnomocnencovi rodiny Kuciakovcov Danielovi Lipšicovi. Tvrdí, že sa s ním osobne pozná a upriamila pozornosť na ich uniknutú komunikáciu cez Facebook Messenger. Námietku zaujatosti predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová odmietla s tým, že Trestný poriadok neuvádza splnomocnenca poškodených ako jednu z osôb, voči ktorej sa dá podať takáto námietka.

Na snímke obvinená Alena Zs.
Foto: TASR - Michal Svítok


Po obedovej prestávke budú vypovedať obžalovaní v poradí Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K.


Marian K. sa priznal k nedovolenému ozbrojovaniuMarian K. sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku priznal k nedovolenému ozbrojovaniu a obchodovaniu so zbraňami. Mal sa toho dopustiť prechovávaním streliva v jeho dome v Bratislave. Skutok je súčasťou obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vinu vo veci vraždy novinára naďalej odmieta.

Podľa obžaloby si Marian K. v presne nezistenom čase na presne nezistenom mieste a nezisteným spôsobom zaobstaral 60 kusov nábojov kalibru 7,62x39 od českého výrobcu Zbrojovka Vlašim. Náboje bez príslušného povolenia prechovával v rodinnom dome na Kolibe. Zaistili ich vlani v októbri počas domovej prehliadky.

Miroslav M. sa na súde priznal k vražde J. Kuciaka a M. KušnírovejŠpecializovaný trestný súd v Pezinku prijal vyhlásenie o vine Miroslava M., ktorý sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj k vražde podnikateľa Petra Molnára.

V súvislosti s jeho vyhlásením prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada upustenie od dokazovania vo vzťahu k preukázaniu jeho viny. S tým súhlasia aj splnomocnenci poškodených. Miroslav M. však má vypovedať, aby usvedčil svojho komplica Tomáša Sz.

Podľa obžaloby zavraždil Miroslav M. Kuciaka na objednávku Zoltána Andruskóa, ktorý sprostredkovával tento čin pre Alenu Zs. Tá tak mala urobiť na objednávku Mariana K. z dôvodu pomsty za Kuciakove články o ekonomickej trestnej činnosti Mariana K. Martinu Kušnírovú sa rozhodol zastreliť, pretože bola v čase spáchania skutku doma, čím chcel Miroslav M. odstrániť svedka.

Pôvodne pracovali vyšetrovatelia s verziou, že bol strelcom bratranec Miroslava M. Tomáš Sz. Prokuratúra ho však napokon označuje za vodiča. Svoju vinu naďalej odmieta.

Miroslav M. sa priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára. Zavraždiť ho mal spolu s Tomášom Sz. v decembri 2016 z dôvodu, že ho chcel olúpiť. Podľa zdôvodnenia obžaloby si Miroslav M. myslel, že sa nachádza v dome Molnára vyšší objem hotovosti. Molnára zabili, pretože nevedeli obísť alarm, a tak sa ho rozhodli olúpiť doma. Jeho vražda mala byť odstránením svedka, ktorý navyše poznal Tomáša Sz.

Marian K., Alena Zs. a Tomáš Sz. naďalej trvajú na svojej nevine


Na snímke obvinení Marian K. (vľavo) a Tomáš Sz.
Foto: TASR - Michal Svítok


Obžalovaní z vraždy novinára Jána Kuciaka Marian K., Alena Zs. a Tomáš Sz. naďalej trvajú na svojej nevine. Miroslav M. sa na hlavnom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku odmietol vyjadriť. Poškodení Kuciakovci a Zlatica Kušnírová žiadajú od obžalovaných nemajetkovú ujmu vo výške dvoch miliónov eur.

Obhajca obžalovaného Mariana K. Marek Para považuje obžalobu za nedôvodnú. Sťažoval sa aj na to, že prokurátor navrhuje zhabať jeho vozidlo Bentley. Podľa neho nie je zrejmé, ako bolo pri vražde použité.

„Celé trestné konanie má jediného spoločného menovateľa, ktorým je mediálna a štvavá kampaň vedená voči mojej klientke. Tlak médií prevýšil v samotnom prípravnom konaní zákonnosť prípravného konania,“ uviedla pred senátom ŠTS obhajkyňa obžalovanej Aleny Zs. Júlia Vestenická.

Tvrdí, že obžaloba je postavená len na Zoltánovi Andruskóovi, ktorý s políciou spolupracoval od zadržania. V decembri ho za vraždu iný senát ŠTS právoplatne odsúdil na trest 15 rokov odňatia slobody. Podľa obhajcov Aleny Zs. Andruskó využil systém tzv. „obchodovania s orgánmi činnými v trestnom konaní“. Myslia si, že poskytol výpovede za odmenu.

Po vyhláseniach obhajcov prišli na rad zástupcovia poškodených. Splnomocnenec rodičov Jána Kuciaka Daniel Lipšic žiada v mene pozostalých nemajetkovú ujmu vo výške jedného milióna eur. "Navždy prišli o najvýnimočnejší vzťah v živote. Vzťah rodičov a vlastného dieťaťa," povedal Lipšic.Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica odkázal na vyjadrenie z prípravného konania. V ňom Kušnírová žiada taktiež jeden milión eur, chce ho venovať na charitu.


Prokurátor predniesol obžalobu, Kuciaka mali pred vraždou uniesťProkurátor Úradu špeciálnej prokuratúry predniesol obžalobu na Mariana K., Alenu Zs., Tomáša Sz. a Miroslava M. za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a päť ďalších skutkov. Hlavné pojednávanie sa začalo v pondelok.

Podľa prokurátora si Marian K. objednal vraždu Jána Kuciaka ako pomstu za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. Mal tak urobiť u Aleny Zs. v období konca roka 2017, resp. začiatku roka 2018. Kuciaka mali pôvodne podľa obžaloby vykonávatelia najprv uniesť a až potom zavraždiť, čo sa napokon nestalo.

Na vraždu mal Marian K. poskytnúť Alene Zs. „informácie o obeti v podobe identifikačných údajov obete a záznamov zo sledovania v elektronickej podobe“. Išlo o popis činností Kuciaka, ako aj fotografie a videá z jeho sledovania. To zabezpečoval niekdajší príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth, v prípade spolupracuje ako svedok.

Po zadaní objednávky Marianom K., mala Alena Zs. kontaktovať svojho známeho Zoltána Andruskóa. Ten je za vraždu už právoplatne odsúdený vďaka schváleniu dohody o vine a treste. Andruskóovi mala Alena Zs. dať objednávku s tým, že mu odpustí dlh vo výške 20.000 eur a doplatí ďalších 50.000 eur. „Následne mu na ním prinesený mobilný telefón odfotila osobné údaje Jána Kuciaka, jeho podobizeň a adresu jeho pobytu vo Veľkej Mači,“ uviedol prokurátor.

Andruskó mal na základe objednávky osloviť bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Sz. a niekdajšieho vojaka Miroslava M. (ku skutku sa priznal počas vyšetrovania - pozn. TASR), aby vraždu vykonali za 40.000 eur. Andruskó v prípravnom konaní vypovedal, že ich oslovil, keďže vedel, že koncom roku 2016 zastrelili podnikateľa Petra Molnára.

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v Pezinku v pondelok 13. januára 2020. Na snímke obvinení Marian K. (vľavo) a Tomáš Sz.
Foto: TASR - Michal Svítok


Tomáš Sz. a Miroslav M. mali podľa prokuratúry po prijatí objednávky vraždy vykonať niekoľko obhliadok Kuciakovho rodinného domu vo Veľkej Mači v okrese Galanta, kde žil aj so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou.

Po príprave, počas ktorej si mala dvojica z Kolárova nacvičovať aj únikovú trasu, sa 21. februára 2018 v podvečerných hodinách vybrali do obce Veľká Mača. Cestou si aktivovali obaja „pracovné“ mobilné telefóny zabezpečené Andruskóom, ktoré neskôr pomohli vyšetrovateľom k ich vypátraniu. Vo Veľkej Mači mal vysadiť Tomáš Sz. Miroslava M. pri futbalovom ihrisku, z ktorého sa pešo presunul k domu Kuciaka a Kušnírovej okolo 18.30 h. Vošiel na pozemok rodinného domu, kde vyčkával v letnej kuchynke na „vhodný moment“.

Ten mal nastať okolo 20.21 h, keď mal Miroslav M. bez použitia násilia vojsť do rodinného domu. Kuciaka mal zastreliť dvoma strelnými ranami do hrude a následne aj Martinu Kušnírovú, ktorú zasiahol do hlavy. Podľa prokurátora použil pištoľ značky FEG s kalibrom 9 milimetrov s podomácky vyrobeným tlmičom.

Po vražde sa mal Miroslav M. presunúť pred futbalové ihrisko, kde ho Tomáš Sz. vyzdvihol a odišli do obce Chotín za Andruskóom. Oznámili mu, že je to „vybavené“, čo tlmočil Alene Zs. ďalší deň v Komárne. Tá sa mala podľa prokurátora následne stretnúť v Bratislave s Marianom K. Za vraždu jej mal odovzdať 50.000 eur v hotovosti, ktoré Andruskó rozdelil medzi vykonávateľov s tým, že si 10.000 eur nechal pre seba.

Po medializácii vraždy si 26. februára 2018 Andruskó vypýtal od Aleny Zs. ďalšie peniaze. Mala mu ich zabezpečiť od Mariana K., s ktorým sa v ten deň stretla v jeho golfovom rezorte v obci Báč. Dodatočnú sumu odovzdala Andruskóovi v 500-eurových bankovkách, peniaze následne odovzdal Tomášovi Sz.

Súd otvoril hlavné pojednávanie v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej
Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová otvorila pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na lavici obžalovaných sedia Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Prítomní sú aj poškodení.Prokurátor ani nikto z obvinených nemajú záujem uzavrieť dohodu o vine a treste.

Na prvom dni hlavného pojednávania prednesie prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu, ktorá je podaná za šesť skutkov. Okrem vraždy novinára a jeho snúbenice sa týka aj vraždy Petra Molnára, ktorého mali podľa prokuratúry zavraždiť koncom roka 2016 Miroslav M. a Tomáš Sz. s motívom lúpeže. Ďalšie štyri skutky obžaloby sa týkajú nedovoleného ozbrojovania.

Za vraždu Jána Kuciaka bol už právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó. Uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú neskôr museli modifikovať pre požiadavku senátu Pamely Záleskej. Nepovažovala dohodnutý 10-ročný trest odňatia slobody za adekvátny. Za úkladnú vraždu na objednávku požadovala pre Andruskóa 15-ročný trest, s ktorým napokon súhlasil. Stal sa tak prvým právoplatne odsúdeným v kauze vraždy novinára. Práve on bude vypovedať ako jeden z prvých svedkov o tom, že si ho na vraždu Kuciaka najala Alena Zs. na pokyn Mariana K.

Okrem Andruskóa súd predvolal aj exnovinára a niekdajšieho riaditeľa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Pre Mariana K. mal zabezpečovať sledovanie niekoľkých novinárov vrátane Kuciaka. Prokurátor chce na súde vypočuť aj mnohých ďalších svedkov, medzi nimi napríklad aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, ako aj jedného z akcionárov Penty Jaroslava Haščáka.

Senát nateraz vytýčil zatiaľ deväť pojednávacích dní v januári a februári.

Predsedníčka senátu Sabová ako sudkyňa ŠTS odsúdila dvoch exministrov za SNS v kauze nástenkového tendra, ako aj mafiánsku skupinu piťovcov. V senáte tiež sedia sudcovia Ivan Matel a Rastislav Stieranka.

Pojednávanie v kauze vraždy novinára sprevádza mimoriadny záujem médií. Z toho dôvodu sa nepojednáva priamo v budove ŠTS, ktorý na to nemá také priestorové kapacity ako susedná budova Justičnej akadémie. V tej sleduje proces približne stovka novinárov zo Slovenska a zahraničia.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).