Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

V kauze zariadenia Iris zatiaľ nevytýčili termín hlavného pojednávania

Na archívnej snímke obžalovaný v kauze IRIS - zariadenia pre seniorov Ivan B. Foto: TASR Jakub Kotian

Spoluobžalovaná Vanessa P. urobila v októbri 2019 pred samosudcom vyhlásenie o vine. Uviedla, že o podávaní liekov rozhodoval Ivan B., ktorého videla zavádzať pacientom kanylu.

Bratislava 16. novembra (TASR) - Okresný súd (OS) Bratislava I v kauze zariadenia pre seniorov Iris, po tom, čo sa zmenil ďalší zákonný sudca, stále nevytýčil nový termín pojednávania.

"Nový zákonný sudca sa oboznamuje s predmetnými trestnými vecami. Vzhľadom na rozsah doteraz pridelenej agendy na prejednanie a rozhodnutie nebolo doteraz možné nariadiť termín hlavného pojednávania," uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

V prípade je ako hlavný obžalovaný falošný lekár Ivan B. Od polovice augusta 2020 je stíhaný na slobode. Rozhodol o tom KS v Bratislave, ktorý skonštatoval i rozsiahle prieťahy v konaní. KS ho prepustil na slobodu bez náhrad väzby, tak ako to predtým navrhoval nižší súd.

Spoluobžalovaná Vanessa P. urobila v októbri 2019 pred samosudcom vyhlásenie o vine. Uviedla, že o podávaní liekov rozhodoval Ivan B., ktorého videla zavádzať pacientom kanylu. Taktiež, že do zariadenia vodil osoby, ktoré tam neboli zamestnané a ani hospitalizované. Priznala tiež, že v zariadení užívali drogy a konzumovali alkohol, ona, Ivan B. i ďalšie osoby.

Príbuzní klientov uviedli, že si mysleli, že Ivan B. je lekár, lebo tak vystupoval a aj ho tak všetci v zariadení oslovovali. Niektorí uviedli, že ich príbuzných priväzovali, aby nechodili po zariadení, a že ich aj bili.

Ivan B. mal zároveň kontaktovať osoby s cieľom sexuálneho styku za finančnú odmenu. Poškodeným mal zatajiť, že má potvrdenú infekciu vírusom HIV.

Obaja sú obžalovaní zo zločinu poškodzovania zdravia a Ivan B. aj zo zločinu ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie. V zariadení mali klientom indikovať a podávať lieky a liečivá intravenózne, intramuskulárne vo forme tabliet a kvapiek. To aj napriek tomu, že na to nemali predpísanú odbornú spôsobilosť. Mohlo tak dôjsť k ohrozeniu zdravia až k smrti klientov.