Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. apríl 2023Meniny má Zita
< sekcia Slovensko

Vo veci vraždy Jána Kuciaka vypovedali jeho kolegovia

Na snímke kolegovia z redakcie portálu Aktuality.sk zľava šéfredaktor Peter Bárdy, Ján Petrovič, Annamária Dömeová a Marek Vagovič pred pojednávaním. Foto: TASR - Jakub Kotian

Na záver utorkového pojednávania vypovedali pred senátom Špecializovaného trestného súdu svedkovia Zsolt Mészárosz a Peter Koczkás o vražde Petra Molnára.

Všetci kolegovia Jána Kuciaka, ktorí v utorok vypovedali pred senátom Špecializovaného trestného súdu, sa zhodli na tom, že motívom na vraždu novinára mohli byť Kuciakove odhalenia v kauze Donovaly. Splnomocnenci poškodených si myslia, že ich výpovede potvrdzujú motív na vraždu Mariana K. Pripomínajú, že kauzu dozoroval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka, z ktorého prípravy vraždy je obvinená Alena Zs.Za jeden z možných motívov vraždy považuje komentátor Aktualít Dag Daniš publikáciu článku, v ktorom Kuciak upozornil na chyby vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Štefana Jombíka pri vyšetrovaní kauzy daňových podvodov na Donovaloch. Prokurátor Jombíkovi po publikácii článku prípad odňal a dnes je v kauze Marian K. obvinený.

Tento motív uviedli vo svojej výpovedi aj ďalší kolegovia Jána Kuciaka ako Annamária Škarbová Dömeová, Ján Petrovič, Marek Vagovič a Peter Bárdy. „Nevedel, ako ukončiť tie články, ktoré odhaľovali to, čomu sa on zrejme dlhodobo venoval,“ vysvetľoval na súde Petrovič.

Na otázku prokurátora, či používal Kuciak ako zdroje vyšetrovateľov a prokurátorov, odpovedal Daniš s tým, že Kuciak odmietal spoluprácou s orgánmi činnými v trestnom konaní. Ich zistenia považoval za katastrofálne. "Boli tu isté informácie, či Kuciak nepracoval pre Žilinku či Lipšica, tak ma presviedčal, že s Lipšicom nemá takmer žiaden vzťah a Žilinku nepozná," doplnil Daniš."Zoltán Andruskó už od jesene vypovedal ku príprave vraždy Maroša Žilinku," pripomenul splnomocnenec Lipšic. "Jeho meno v tom čase nebolo vôbec známe. Zoltán Andruskó si meno Žilinku nemohol nijako vymyslieť a jediným človekom, ktorý mal motív zavraždiť Kuciaka a Maroša Žilinku, bol len Marian K.," spresnil.Obhajca obžalovaného Marek Para uviedol, že jeho klient je médiami dopredu odsudzovaný. Narážal aj na informovanie Kuciakových kolegov Kuciaka o prípade. Para nepovažuje kauzu Donovaly za tak závažnú pre Mariana K., aby bola motívom na objednávku vraždy. Doplnil tiež, že súčasťou námietok voči vedeniu konania je aj odopretie práva na spravodlivý proces a porušovanie prezumpcie neviny.Z vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. K vražde novinára sa priznal Zoltán Andruskó, ktorý je už za vraždu právoplatne odsúdený po schválení dohody o vine a treste. K samotnej streľbe sa priznal Miroslav M., v prípade je naďalej obžalovaný. Údajný objednávateľ Marian K., sprostredkovateľka Alena Zs. a jeden z vykonávateľov Tomáš Sz. naďalej trvajú na svojej nevine.

Na záver utorkového pojednávania vypovedali svedkovia o vražde P. Molnára


Na záver utorkového pojednávania vypovedali pred senátom Špecializovaného trestného súdu svedkovia Zsolt Mészárosz a Peter Koczkás o vražde Petra Molnára. Z tej sú obžalovaní údajní vykonávatelia vraždy novinára Jána Kuciaka.

Koczkás, ktorý pozná obžalovaného Tomáša Sz. roky, po smrti Molnára počul, že obchodoval s drogami. Prišlo mu to zvláštne. Po zadržaní Tomáša Sz. za vraždu Kuciaka si uvedomil, že jeho bratranec mohol klebety počuť od svojho švagra Tomáša Sz. a mohli slúžiť na odvedenie pozornosti. Myslí si, že jeho bratranca na šírenie klebiet zneužil obžalovaný. "Molnár bol veľmi čestný a každému pomáhal a asi mu závideli ten majetok," uviedol Koczkás na margo obžalovaných.

Klebety o predávaní drog počul aj svedok Zsólt Meszárosz, ktorý pracoval v Molnárovej firme. Dosvedčil, že klebety počul až po vražde podnikateľa. Meszáros našiel po vražde Molnárovo telo.

Na súde v utorok vypovedal aj majiteľ svadobného štúdia a modelingovej agentúry zo Svidníka Maroš Vachna. Pre toho fotila aj dcéra Aleny Zs. Z jeho výpovede nebolo súdu jasné, čím vie prispieť k objasneniu skutkového stavu vraždy. Splnomocnenec poškodených Roman Kvasnica skonštatoval, že by sa svedka spýtal oveľa viac otázok, avšak môže to urobiť až potom, čo sa prečíta Threema medzi Alenou Zs. a Marianom K.Hlavné pojednávanie bude pokračovať v stredu (22. 2.), keď má byť opätovne prítomná aj Alena Zs. Na začiatku pojednávacieho dňa avizovala predsedníčka senátu Ružena Sabová, že v stredu oznámi, ako sa senát postaví k oboznamovaniu prepisov cez aplikáciu Threema.

Na súd by sa mali v stredu opätovne dostaviť aj členovia komanda, ktoré sledovalo novinárov, Peter Tóth, Štefan Mlynarčík a Miroslav Kriak.

Z vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. K vražde novinára sa priznal Zoltán Andruskó, ktorý je už za vraždu právoplatne odsúdený po schválení dohody o vine a treste. K samotnej streľbe sa priznal Miroslav M., v prípade je naďalej obžalovaný. Údajný objednávateľ Marian K., sprostredkovateľka Alena Zs. a jeden z vykonávateľov Tomáš Sz. naďalej trvajú na svojej nevine.

M. Vagovič: J. Kuciak výrazne ohrozoval beztrestnosť a biznis Mariana K.


Pezinok 21. januára (TASR) - Novinár Ján Kuciak výrazne ohrozoval beztrestnosť a biznis Mariana K. za približne 100 miliónov eur. Na pojednávaní v prípade jeho vraždy to pred senátom Špecializovaného trestného súdu uviedol editor portálu Aktuality.sk Marek Vagovič.

Zhodol sa so šéfredaktorom Petrom Bárdym na tom, že Marian K. mal motív na Kuciakovu vraždu. Spomínali aj tlačovú besedu, na ktorej ho Kuciak konfrontoval okolo prevodov hotelov na Donovaloch. „Marian K. si myslel, že nie je ,dostopovateľný' ako štatutár,“ uviedol Bárdy s tým, že Kuciak dokázal opak.

Spolu s Vagovičom priblížili, že Kuciak poukázal na chyby vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Štefana Jombíka. Ten vyšetroval viaceré kauzy Mariana K. V lete roku 2017 publikoval Kuciak článok o chybách vo vyšetrovaní daňových podvodov na Donovaloch. Prokurátor mu prípad odňal a dnes je v kauze Marian K. obvinený.Obaja vypovedali tiež o už publikovanom telefonáte, v ktorom sa Marian K. vyhrážal Kuciakovi, že bude zbierať špinu na jeho rodinu. Kuciak po ňom podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru, ktoré neviedlo k trestnému stíhaniu.

Po výpovedi Vagoviča a Bárdyho budú vypovedať ďalší kolegovia novinára. Svedčiť budú ešte Ján Petrovič, Annamária Škarbová Dömeová a Dag Daniš.


Súd vo veci vraždy J. Kuciaka pokračuje, v utorok budú vypovedať jeho kolegovia


Senát Špecializovaného trestného súdu otvoril pokračovanie hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. V utorok budú vypovedať aj jeho kolegovia a nadriadení z portálu Aktuality.sk. Ako prvý bude svedčiť šéfredaktor Peter Bárdy, z obžalovaných je prítomný iba Tomáš Sz.

Po Bárdyho svedectve by mal vypovedať vedúci investigatívnych projektov Marek Vagovič a ďalší Kuciakovi kolegovia, Annamária Dömeová, Ján Petrovič a komentátor Dag Daniš.