Quantcast
< sekcia Slovensko

Sudkyňa podala žalobu na Kolíkovú, podľa ministerky neobstojí

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková, foto z archívu. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ministerka ako predstaviteľka výkonnej moci podľa sudkyne svojimi vyjadreniami neprípustne zasiahla do súdnej moci.

Bratislava 10. decembra (TASR) - Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Dana Jelinková Dudzíková podala v stredu (8. 12.) na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú žalobu. Dôvodom je jej verejné vyhlásenie začiatkom novembra v rádiu Expres, že "súdnej mape sa bránia aj skorumpovaní sudcovia". V stanovisku o tom informovala sudkyňa Jelinková Dudzíková. Ministerka je presvedčená, že žaloba právne neobstojí.

Žaloba sa týka ochrany slobody prejavu sudcu a ochrany osobnosti. Napadnuté výroky ministerky sú podľa sudkyne hodnotiacim úsudkom bez dostatočného skutkového základu, založené na nepravdivých informáciách. Je presvedčená, že ministerka konala s úmyslom zvýšiť dôveryhodnosť svojej osoby a nie justície ako celku.

"Ministerka spravodlivosti napadla nielen povesť, ale aj slobodu prejavu kritikov súdnej mapy. Takéto vyjadrenia majú charakter útoku na autoritu a nestrannosť súdnej moci a charakter verejného potrestania sudcov za realizáciu slobody prejavu k otázkam verejného významu," poukázala Jelinková Dudzíková. Ministerka ako predstaviteľka výkonnej moci podľa sudkyne svojimi vyjadreniami neprípustne zasiahla do súdnej moci.

Podanej žalobe Kolíková nerozumie. Zdôrazňuje, že sudkyni všetko podstatné uviedla v odpovedi na jej výzvu. "Na základe čoho sa dôvodne domnievam, že mohla prísť k záveru, že daná žaloba právne nijako neobstojí. Nebolo by zaiste dobré, pre dôveryhodnosť justície, aby boli žaloby medzi sudcami a ministrom spravodlivosti podávané z dôvodu mediálneho ohlasu. Chcem úprimne veriť, že toto nie je ten prípad," skonštatovala pre TASR Kolíková.